Nekad je nužno odabrati stranu

Show u Saboru. Zastupnici rešetali šeficu DORH-a: 'Mrtvo hladno gledate u mikrofon i lažete. Pritišće li vas Plenković?'

Zlata Hrvoj-Šipek daje iskaz pred Odborom za pravosuđe

Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek sudjelovala je na tematskoj sjednici saborskog Odbora za pravosuđe na kojoj se raspravlja o radu USKOK-a i DORH-a, s fokusom na ostavku bivše šefice USKOK-a Vanje Marušić.

Sjednica je sazvana na zahtjev oporbe jer smatraju da je pravi razlog odlaska Marušić nije prometna nesreće njezina vozača, koja se dogodila prije godinu dana, nego da se iza toga krije politički pritisak iz Banskih dvora. Marušić je u ponedjeljak Odbor obavijestila da se neće odazvati na sjednicu Odbora.

Jakšić pročitao pismo Vanje Marušić

I vladajući HDZ podržao je održavanje sjednice. Predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić (SDP) je tijekom otvaranja sjednice pročitao pismo odvjetnice Marušić u kojem navodi da je njezina ostavka na čelu USKOK-a bila donesena iz osobnih razloga te da nema razloga o tome raspravljati parlamentarno tijelo. “Dužnost ravnateljice USKOK-a prestala obavljati iz osobnih razloga i smatram da nema razloga za njihovo daljnje obrazlaganje”, napisala je u pismu.

Zatim se za riječ javila zastupnica Karolina Vidović Krišto koja smatra da je nedolazak Marušić na sjednicu Odbora “skandal” te je pozvala predsjednika Odbora da prekine sjednicu i pozove Hrvoj-Šipek na podnošenje ostavke. Uslijedila je uvodna riječ glavne državne odvjetnice.

‘Marušić je otišla iz osobnih razloga’

“Marušić je prestala obavljati dužnost na vlastiti zahtjev iz osobnih razloga. Ja sam donijela odluku o prestanku obavljanja poslova ravnatelja. Nakon prestanka obavljanja dužnosti, vratila se na dužnost koju je obavljala ranije, mjesto zamjenice glavnog državnog odvjetnika. Odmah je imenovana nova ravnateljica Uskoka. Željka Mostečak je godinama radila u Uskoku, vrlo je stručna s velikim iskustvom”, kazala je.

Istaknula je da tako nije prekinut rad Uskoka. “Svoje odluke donosim isključivo s ciljem jačanja samostalnosti DORH-a, podizanjem organizacijske učinkovitosti. DORH radi bez zastoja, izvršava sve zadaće na temelju dokaza u postupku. To će potvrditi i rezultati rada.”

Grmoja: ‘Zašto ste lagali u Saboru?’

Nakon izlaganja Hrvoj-Šipek, za repliku se javio Nikola Grmoja. “Očito je da je kaos u Državnom odvjetništvu, a ja bih rekao da je nešto puno opasnije”, rekao je te dodao: “Zašto niste podnijeli ostavku kada je ustanovljeno da ste lagali u Saboru kada ste rekli da niste bili upoznati s predmetom Žalac?”

Hrvoj-Šipek mu je odgovorila da ponavlja “neistine” o aferi Žalac. “Nebitno je kada je Državno odvjetništvo i kada sam ja obaviještena o aferi. Činjenica je da je USKOK zatvorio rad na tom predmetu. Ni ja ni DORH ne možemo utjecati na odluku koja je već donesena”, ustvrdila je.

Benčić: ‘Postoje dvije suprotne tvrdnje’

Sandra Benčić je glavnu državnu odvjetnicu pitala zašto tvrdi da je Marušić podnijela ostavku zbog prometne nesreće svog vozača, a bivša ravnateljica USKOK-a je u pismu Odboru za pravosuđe napisala da je do ostavke došla zbog osobnih razloga.

“Vanja Marušić je prihvatila svoju moralnu odgovornost zbog propusta koji se dogodio vezanu za prometnu nesreću. Vjerojatno su postojali i neki osobni razlozi, ali ja u to ne želim ići”, odgovorila je državna odvjetnica. Benčić je zatim rekla da je “sramotno” što Hrvoj-Šipek i Marušić govore dvije suprotne tvrdnje o razlozima o ostavci “jedne od najvažnijih osoba hrvatskog pravosuđa”.

“Koji čelnik državnog tijela je ikada podnio ostavku zato što je njegov vozač počinio prometnu nesreću blažeg tipa?”, pitala je Benčić.

‘Zatražila sam njenu ostavku’

“Povod za ostavku Marušić uz druge osobne razloge bila je prometna nesreća o kojoj nije obavijestila DORH, ali nije poduzela ni druge radnje koje je trebala. Razgovarale smo, zatražila sam izvješće, sve što je trebalo i zatražila sam njenu ostavku. Ona je prihvatila moralnu odgovornost vezano uz nesreću i prihvatila ostavku. Vjerojatno postoje i neki njeni razlozi iz privatnog života u koje ne ulazim”, potvrdila je Hrvoj-Šipek.

“Ali razlog onda ne može biti osobne naravi ako je odlazak prometna nesreća. ‘Nešto sam zeznula u poslu’ nije osobni razlog. Pa nismo mi dječji vrtić. Koji čelnik tijela je ikad dao ostavku jer je njegov vozač počinio prometnu nesreću blažeg tipa”, istaknula je Benčić.

Beljak: ‘Vi ste produžena ruka HDZ-a’

Zastupnik Krešo Beljak je ustvrdio da DORH “nije politički neovisan”. Obratio se i Zlati Hrvoj-Šipek: “Svojim ponašanjem i svime što ste čuli dokazali ste da ste pod utjecajem politike, vi ste produžena ruka HDZ-a i Plenkovića. Da je Marušić otišla zbog razloga koje navodite, to je smiješno. Mislim da će ovaj odlazak bez suvislih objašnjenja završiti loše po nekog. Štitite direktno kriminal za koji zna cijela država”.

Hrvoj Šipek je odgovorila da ona nikome ne može narediti da podnese ostavku. “Ovo je bio moj prijedlog”, dodala je. Navela je da DORH poštuje direktive EU-a. “Olaf se ovdje nije obratio ni DORH-u ni USKOK-u već je izravno od Ureda europskog tužitelja u Zagrebu tražio podatke vezane za Softver prije nego sam stupila na dužnost”, navela je Hrvoj-Šipek.

‘Nisam dovodila u pitanje stručnost Marušić’

Profesorica Pravnog fakulteta Zlata Đurđević postavila je pitala glavnu državnu odvjetnicu zašto nije demantirala dezinformacije o ravnateljici Uskoka te je li točno da ravnateljica USKOK-a nije bila dužna obavijestiti ministra o prometnoj nesreći? Upitala ju je i jesu li anonimne prijave registrirane u DORH-u te zašto nije odustala od progona Jelenića nakon što je presuđeno da nema osnove za to?

Hrvoj-Šipek je rekla da njezina pitanja “daleko premašuju temu, ali ću odgovoriti”. “Nikad nisam dovodila u pitanje stručnost Vanje Marušić. Trebala je obavijestiti ministra pravosuđa jer se radi o vozaču koji je zaposlenik Ministarstva”, odgovorila je.

“Što se tiče Vijeća, ono je samostalno tijelo i nisam ovlaštena poduzimati bilo što. Što se tiče Dražena Jelenića, ne radi se o tome je li on mogao biti član udruge ili ne, pitanje je zaštite vladavine prava – preteže li interes pojedinca na udruživanje udruge ili javni interes u kojem će se znati tko je član čega?”, tvrdi Hrvoj-Šipek.

Zekanović: ‘Istražujete li Grmoju?’

Hrvoje Zekanović se javio za riječ i izjavio da je Grmoja od države “maznuo” 7000 eura i pitao je Hrvoj-Šipek istražuje li se taj predmet s obzirom na to da ga je prijavio DORH-u. “Državno odvjetništo nije tijelo otkrivanja, nego tijelo progona. Za otkrivanje kaznenih djela potrebna je, u prvom redu, policija i druga tijela”, odgovorila mu je Hrvoj-Šipek.

Mirela Ahmetović glavnu je Hrvoj- Šipek pitala: “Jeste li izvršili pritisak na Marušić da ne dođe? Kako ćete raditi kad nemate povjerenja u svoje zamjenike? Vrši li Andrej Plenković pritisak na vas?”. Državna odvjetnica je samo kratko i oštro odgovorila: “Ne”.

Kako je anonimna prijava došla do DORH-a?

Za riječ se ponovno javila Benčić koja je državnu odvjetnicu pitala kako je uopće anonimna prijava o prometnoj nesreći vozača došla do DORH-a. “Kako je moguće da glavna državna odvjetnica na temelju anonimne prijave ravnateljicu USKOK-a zove na razgovor i traži ostavku?”, pitala je Benčić.

“Anonimna prijava je Državnom odvjetništvu dostavljena putem pošte. Nakon zaprimanja sam kolegicu pitala je li se prometna nesreća dogodila. Nakon toga je proveden kompletan postupak i utvrđeno je da je došlo do određenih propusta”, odgovorila je Hrvoj-Šipek i dodala da je “utvrđeno da je došlo do određenih propusta”. “U DORH-u su standardi visoko. Ako mi nekoga progonimo, onda iste standarde primjenjujemo na sebe.”

Benčić je zatim pitala: “Zar vi svako pismo sami otvarate i čitate?”. Na što je glavna državna odvjetnica odgovorila; “Sva pošta koja dođe u DROH, dolazi meni na stol i ja je pregledam u 90 posto slučajeva. Ako ne stignem, poštu pregleda prvi zamjenik. O svemu važnom u pošti, obavijesti me i ja za to znam”.

‘Vi u DORH-u otvoreno skrivate kaznena djela’

Vidović-Krišto je glavnoj državnoj odvjetnici rekla da je u Europi kažnjivo skrivanje činjenica ili počinitelja. “Vi u DORH-u otvoreno skrivate kaznena djela i počinitelje – Stipu Mesića, Andreja Plenkovića, Pavla Vujnovca, Olega Butkovića. U Francuskoj ili Austriji biste završili u zatvoru”, rekla je Vidović-Krišto. Hrvoj-Šipek tvrdi da “DORH ne skriva činjenice, nego odluke donosi upravo na temelju njih”.

“Bankomat traje 13 godina. Pa što skrivate? Ništa niste poduzeli. Mrtvo hladno gledate u mikrofon i lažete. Praviti se gluhi i slijepi, poznato je. DORH i pravosuđe nisu neovisni. Glavni stupovi tog koruptivnog sustava su HDZ i SDP. Vi, DORH, skrbite da se lopovluk iz Uljanika prikrije. Pola milijuna Hrvata otišlo je iz države zbog korupcije. Namećete nam predstave, a potvrdili ste samo da su ta tijela ruglo koja se rugaju hrvatskim građanima. Skrivate i štitite kriminal umjesto da ga progonite”, rekla je Vidović Krišto.

“DORH nije odgovorno za otkrivanje, na tome rade druga tijela. Nije korektno sve svaljivati na DORH. DORH nije i neće voditi postupke onako kako bi netko to želio, nego na temelju činjenica i dokaza”, izjavila je Hrvoj Šipek.

‘Vi ste odgovorni što se ljudi iseljavaju’

Profesorica Đurđević je naglasila da Marušić nije trebala biti smijenjena zbog prometne nesreće jer njezina dužnost nije bila da mora obavijestiti ministra pravosuđa je ustvrdila da nema smisla govoriti o anonimnoj prijavi jer se radi o nesreći o kojoj su informacije javno dostupne. Zatim je Grmoja uzeo riječ i predložio predsjedniku Odbora da predloži Saboru i Vladi zaključak kojim se predlaže razrješenje glavne državne odvjetnice. “Svoj posao obavljam savjesno”, poručila mu je Hrvoj Šipek.

Vidović Krišto je zamjerila što je istraga željezničke nesreće trajala osam mjeseci. Postavila je pitanje zašto je predsjednik Vlade došao na mjesto događaja te podsjetila da je PPD posuđivao novce HDZ-u. “Što vi radite za sve ovo? Što da ja radim? Plaćeni ste da otkrivate kriminal, a vi skrivate i štitite kriminal. Vi ste odgovorni što nam se ljudi iseljavaju, što jaja koštaju više nego u Njemačkoj, vaš nerad”, poručila je Zlati Hrvoj Šipek.

‘Jeste li razgovarali s Marušić?

Vesna Nađ je tražila riječ: “Građani od DORH-a očekuju da provodi zakon. Godinu dana s ravnateljicom Uskoka niste razgovarali o bitnim stvarima. Po meni je i Marušić odmah trebala reći što se dogodilo. Ta anonimka mi je jednostavno čudna. Kako se moglo dogoditi nakon godinu dana da netko dojavi o tih 100.000 kuna koje je vozač skrivio?”.

“Naravno da neprestano komuniciramo. Međutim, naravno da uređenje državnoodvjetničke uprave nije primarna tema, već se radi o predmetima koji su trenutno u obradi i o kojima se prikupljaju podaci”, odgovorila je Hrvoj-Šipek.

‘Koga vi pravite budalom?’

“Ja protiv Vanje Marušić zbog ovoga ne bih pokretala stegovni postupak, ali sam smatrala da je moralno i korektno od nje da podnese ostavku zbog propusta koji su se dogodili. Neke stvari su pitanje morala i osobne odgovornosti koju čovjek ima, a nisu pitanje kaznenog progona”, ustvrdila je Hrvoj Šipek.

Ahmetović osvrnula se na tvrdnju Hrvoj-Šipek da je ostavku Marušić tražila iz “moralnih razloga” nakon što je stvorila uvjete za stvaranje stegovnog postupka protiv sebe, ali da glavna državna odvjetnica taj postupak protiv nje neće pokrenuti. “Koga vi pravite budalom? Ja sam zgrožena vašim nastupom, ali ovo zadnje je perjanica vašeg omalovažavanja svih nas ovdje i građana Republike Hrvatske”, rekla je Ahmetović.

‘Odlazak s mjesta šefice USKOK-a je dovoljna kazna’

Glavna državna odvjetnica je u završnoj riječi ustvrdila da je činjenica da je Marušić već kažnjena smjenom s mjesta ravnateljice USKOK-a i da nije potrebno pokretati dodatak stegovni postupak.

“Što se tiče Zakona o USKOK-u, ja od početka stupanja na dužnost smatram da ga treba mijenjati. On propisuje strukturu USKOK-a koja ne odgovara sadašnjem stanju. Ono što potpuno demantira tvrdnje da svoje odluke donosim pod pritiskom je imenovanje Željke Mostečak na čelo USKOK-a. To je osoba koju vi dobro znate i koja je bila glavna tužiteljica u aferi Fimi media. Državno odvjetništvo nema ovlasti kao tužiteljstvo pedesetih godina, nikog ne zlostavlja, ne prati, već postupa u okviru zakon Mi svoj posao radimo i radit ćemo bez obzira na pokušaje vanjskih utjecaja”, rekla je.

Odbijeni prijedlozi oporbenih zastupnika

Predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe Jakšić je zatražio pauzu od pet minuta, nakon koje su doneseni zaključci sjednice. Nikola Grmoja je predložio zaključak na temelju kojeg će se predložiti ostavka Zlate Hrvoj-Šipek.

Dok je Sandra Benčić predložila da se donese zaključak da je svjedočenje glavne državne odvjetnice pokazalo da ona i Vanja Marušić imaju suprotna objašnjenja o ostavci bivše ravnateljice USKOK-a. Također je rekla da Hrvoj-Šipek više ne može ostati na svome mjestu te je pozvala na njezinu ostavku. Oba prijedloga oporbenih zastupnika su odbijena jer nisu dobila dovoljan broj glasova.