Bivšem zamjeniku Gabrijele Žalac država platila doktorski studij. Tko je to odobrio? Dobili smo zapanjujući odgovor

Dragan Jelić šefuje ključnom agencijom za EU novac. Školovao se na čuvenoj osječkoj Ekonomiji

FOTO: PIXSELL

Odlazeći s mjesta direktora Centra za razvoj Brodsko-posavske županije u ožujku 2016. na funkciju pomoćnika ministrice Gabrijele Žalac, Dragan Jelić (52), sadašnji privremeni ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), u svojoj bivšoj tvrtki ostavio je priličan krš i lom.

Naime, na upit Telegrama da nam dostave ugovor iz kojeg će biti vidljivo tko je, kada i pod kojim uvjetima sklopio ugovor temeljem kojeg je istaknutom članu HDZ-a, Draganu Jeliću, njegova tvrtka plaćala poslijediplomski doktorski studij “Management” na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, dobili smo zapanjujući službeni odgovor:

“Centar za razvoj Brodsko-posavske županije ne posjeduje odluku o financiranju navedenog studija. Također, Centar za razvoj ne posjeduje ugovor između Dragana Jelića i Centra za tehnološki razvoj – Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o. o financiranju njegovog poslijediplomskog doktorskog studija. Centar za razvoj Brodsko-posavske županije ne posjeduje informaciju je li Dragan Jelić nakon završetka doktorskog studija imao obvezu raditi određeni broj godina u CTR-Razvojnoj agenciji BPŽ d.o.o.”

Ne znaju koliko su platili studij

Taj nevjerojatni odgovor potpisala je Ivana Rečić, savjetnica za opće i pravne poslove u Centru za razvoj Brodsko-posavske županije. S obzirom da se ugovor o školovanju aktualnog, privremenog ravnatelja SAFU-a, Dragana Jelića ne nalazi u njegovoj bivšoj firmi, a niti ga je, na naše traženje, on dostavio, nemoguće je provjeriti je li u pravu Telegramov izvor koji tvrdi kako je Jelić sam sebi odobrio plaćanje školovanja, te kako je osobno taj ugovor i potpisao.

Također, nismo dobili ni odgovor koliko je bivša Jelićeva tvrtka platila njegov postdiplomski studij. Sam Jelić, kako smo nedavno pisali, na to je pitanje poslao tek šturu rečenicu, izbjegavši traženi odgovor. Napisavši kako su sve odluke “donosili većinski vlasnik tvrtke i direktor”, Jelić je ovako formulirao odgovor: “Također, zajedničkom odlukom, upisan je i plaćen poslijediplomski studij tijekom 2008. godine”. Iz njegove bivše tvrtke bili su tek malo konkretniji:

“Centar za razvoj Brodsko-posavske županije ne posjeduje dokumentaciju iz koje je vidljivo od kada do kada je Centar za tehnološki razvoj – Razvojna agencija Brodsko-posavske županije d.o.o. plaćao školarinu poslijediplomskog doktorskog studija ‘Management’ na Ekonomskom fakultetu u Osijeku za Dragana Jelića. Centar za razvoj Brodsko-posavske županije posjeduje račun na iznos od 17.000 kuna plaćen 28. 2. 2013. godine i račun na iznos od 34.000 kuna plaćen 20. 8. 2013. godine za školarinu poslijediplomskog doktorskog studija ‘Management’ na ekonomskom fakultetu za Dragana Jelića”.

Nitko ništa ne zna

Dakle, Jelićeva bivša tvrtka iz koje se vinuo u visoku politiku, prvo kao pomoćnik kompromitirane ministrice Žalac, potom kao državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike također kompromitiranog ministra Josipa Aladrovića, pa sve do privremenog ravnatelja SAFU-a (kao osobni premijerov izbor) nema podatke od kada do kada je plaćano Jelićevo školovanje.

Imaju samo plaćene račune iz veljače i kolovoza 2013. u ukupnom iznosu od 51.000 nekadašnjih kuna. Telegramov izvor, koji nam je i dostavio jedan od tih računa, tvrdi da je Jelićevo školovanje (na osječkom fakultetu poznatom po serijskoj proizvodnji doktorskih titula a la Vice Mihanović) plaćeno oko 100.000 kuna.

Slična priča sa Škodom

Potpunu konfuziju oko stjecanje titule univ.spec.oec koju je dobio na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, izaziva podatak iz njegove službene biografije objavljene na mrežnim stranicama SAFU-a. Ondje piše kako je taj studij trajao od listopada 2008. do ožujka 2018., dakle gotovo 10 godina. Što je sve i koliko plaćeno za njegovo školovanje, dakle, ne znaju ni u tvrtki u kojoj je radio i koja je te troškove plaćala.

Slična je priča i s nabavkom službenog automobila Škoda Octavia, koju će kasnije Jelić jeftino otkupiti. Telegramu nije htio odgovoriti tko je konkretno donio odluku o nabavci tog vozila i kako je i kome kasnije prodano. Tek je uopćeno odgovorio: “Zajedničkom odlukom, za službene potrebe tvrtke, kupljen je 2006. automobil marke Škoda Octavia koji je, nekoliko godina kasnije, otkupljen po knjigovodstvenoj cijeni”.

Nema odluke ni o automobilu

Iz njegove bivše tvrtke ipak su bili malo konkretniji: kažu da je automobil Škoda Octavia nabavljen 10. studenoga 2006. i plaćen 159.887 kuna. Ali, kako je taj iznos bio prilično manji od onoga što je rekao Telegramov izvor (tvrdi da je vozilo plaćeno oko 200.000 kuna), poslali smo dopunu upita i saznali da je vozilo zapravo koštalo onoliko koliko je tvrdio naš izvor: “Navedeni iznos nabavljenog vozila je bez PDV-a. Ukupno s PDV-om od 22 posto iznos je 195.062,14 kuna. U poslovnim knjigama imovine evidentiran je iznos bez PDV-a”.

Saznali smo i kada je i kako Jelić taj službeni automobil pretvorio u privatno vlasništvo, za nešto više od tri godine korištenja. Priznali su nam iz njegove bivše tvrtke, kupio ga je 10. siječnja 2010. za 25.830 kuna. Procjena automobila nije rađena, već je, rečeno nam je, prodan po knjigovodstvenoj vrijednosti. A na upit tko je donio odluku da se službeni automobil proda Jeliću dodali su zanimljivu rečenicu: “Za navedenu prodaju Centar za razvoj Brodsko-posavske županije ne posjeduje odluku”.

Cifra iz imovinske kartice

Vjerojatno i sam svjestan koliko je cijena smiješna, Jelić je u svojoj imovinskoj kartici ispunjenoj 14. ožujka 2016., kad je već bio pomoćnik ministrice Žalac, napisao kako posjeduje automobil marke Škoda Octavia, proizveden 2006. procijenivši ga na 50.000 kuna.

S obzirom da se u odgovoru na Telegramov upit o donacijama koje je njegova tvrtka davala Autoklubu SB AutoSport (čiji je predsjednik bio isti taj Dragan Jelić, što je očiti sukob interesa), ravnatelja SAFU-a “s obzirom na protek godina” nije mogao sjediti, isti smo upit postavili i njegovoj bivšoj tvrtki.

Zamjena po standardima HDZ-a

Od osnivanja CTR-Razvojne agencije BPŽ do 29. veljače 2016., kada Jelić odlazi u kabinet ministrice Žalac, sklopljena su dva ugovora o sponzorstvu s Auto klubom SB Auto Sport: jedan 1. siječnja 2013. u iznosu od 70.000 kuna, a drugi 17. siječnja 2014. u iznosu od 9.000 kuna. U tom razdoblju, tvrde u bivšoj Jelićevoj tvrtki, nije bilo dodatnih isplata Auto klubu. Međutim, Telegramov izvor kaže da su velike donacije bile 2007. i 2008. ili 2009. i to tijekom jedne godine u više navrata.

Ipak, s obzirom na sve što se događalo u tvrtki na čijem je čelu prije odlaska na mjesto čelnog čovjeka SAFU-a ustoličen Dragan Jelić, čini se da je njegovu prethodniku Tomislavu Petricu (uhićenom zbog afere software istoga dana kada i Gabrijela Žalac) nađena zamjena po najvišim standardima HDZ-a.