Bivši britanski premijer Tony Blair objašnjava zašto je novi referendum o Brexitu sasvim izgledna opcija

Blair se dosad više puta zalagao da Britanci ponovno odluče o ostanku ili odlasku iz EU-a

Britian's former Prime Minsiter Tony Blair (R) attends the European People's Party (EPP) group bureau meeting at the Druids Glen Hotel in Wicklow, eastern Ireland on May 12, 2017. - The European Union's chief Brexit negotiator, Michel Barnier, yesterday sought to ease tensions between the bloc and Britain, saying a deal was possible if the talks were conducted without "aggressivity". (Photo by Paul FAITH / AFP)
FOTO: AFP

Bivši britanski premijer Tony Blair, gorljivi zagovornik ostanka Velike Britanije u Europskoj uniji, uvjeren je da bi se EU trebala pripremiti za mogućnost da Britanija održi novi referendum o članstvu u Uniji.

“Ono što se događa prerasta u tako veliku zbrku da je očito da će se u jednom trenutku (britanski) parlament morati time pozabaviti, morat će razmotriti različite opcije, a ako ne postoji većina ni za jednu od njih, tada se možete vratiti ljudima s novim referendumom”, ocijenio je Blair gostujući u BBC-jevoj emisiji “Today”, jutro nakon što je britanska premijerka Theresa May manje-više ostala praznih ruku na sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu.

Uskoro većina za referendum?

Blair, koji je već više puta pozvao na organiziranje novog referenduma, smatra da bi bilo “apsurdno” da Britanija iz EU-a izađe bez sporazuma jer Britanci, uvjeren je, to zapravo ne žele. Kada su u lipnju 2016. godine glasovali na referendumu o članstvu, svoj glas nisu dali za izlazak iz Unije bez dogovora, tvrdi bivši britanski premijer.

Za održavanje drugog referenduma potrebna bi bila većina glasova parlamentarnih zastupnika, ali takva većina, barem koliko je zasad poznato, u britanskom parlamentu ne postoji. Oporbenim laburistima, primjerice, trenutno je preferirana opcija srušiti vladu Therese May i izazvati prijevremene izbore. Blair, međutim, smatra da će na kraju većina u parlamentu biti za referendum, ako se ispostavi da oko drugih opcija nema suglasja.

Sad bolje razumiju što to znači

Na događaju u organizaciji kampanje “People’s Vote”, koja se zalaže za novi referendum, Blair je odgovorio i na česte kritike da bi drugi referendum značio izigravanje volje građana izražene prije više od dvije godine. S obzirom na sve okolnosti, uključujući i činjenicu da je javnost bolje upoznata s time što znači Brexit, kako bi moglo biti pogrešno “vratiti se ljudima i tražiti ih da pojasne žele li sada, u svjetlu svega toga, ostati ili otići”, pita se bivši britanski premijer.

Blair smatra i da bi se EU trebala pripremiti za mogućnost da će Britanija tražiti produljenje rokova iz članka 50. (prema kojem bi EU trebala napustiti 29. ožujka sljedeće godine) ili radi daljnjih pregovora ili, što smatra izglednijim, zbog novog referenduma.