Bivši grčki ministar financija Varufakis kaže da su mjere štednje samo jedan oblik klasnog rata protiv siromašnih

Smanjuju se porezi bogatima, poput poreza na nasljedstvo, i otima od siromašnih

Former Greek Finance Minister Yanis Varoufakis speaks during the 43rd annual Fete de la Rose political meeting on August 23, 2015 in Frangy-en-Bresse. AFP PHOTO / JEAN-PHILIPPE KSIAZEK
FOTO: AFP

Mjere štednje i smanjenja deficita koriste se kao pokriće za klasni rat protiv siromašnih, rekao je profesor ekonomije i bivši grčki ministar financija Janis Varufakis. Istaknuo je da se istodobno smanjuju porezi bogatima i rade rezovi potrošnje na socijalnu sigurnost, što bi se moglo nazvati preraspodjelom bogatstva od siromašnih prema bogatima.

“Problem je u tome što se mjere štednje koriste kao pripovijest za provođenje klasnog rata”, rekao je Varufakis za BBC. “Govoriti o daljnjim redukcijama u državi kad je zapravo ono što radite smanjivanje poreza poput poreza na nasljedstvo te istovremeno rezanje beneficija – to je klasni rat”.

Nada se da će novi šef laburista oživjeti ljevicu

Varufakis je, podsjetimo, vodio pregovore između vlade grčke lijeve koalicije stranaka Sirize i međunarodnih kreditora, pokušavajući krenuti naprijed bez mjera štednje. Grčka je vlada u konačnici prihvatila mjere štednje, a Varufakis je dao ostavku na poziciju ministra financija.

U razgovor za BBC Varufakis je također pohvalio britanske institucije poput Nacionalnog zdravstvenog sustava (četiri javno financirana sustava zdravstvene skrbi) i sveučilišta te je kazao kako bi Velika Britanija trebala napustiti trenutni entuzijazam za nametanje tržišnje ekonomije. “Fetišizam tržišta ulazi u domene kojima nikad nije bio namijenjen”, rekao je.

Također je pozdravio izbor Jeremyja Corbyna za novog šefa Laburista i rekao je da se nada da će on oživjeti politiku ljevice na isti način na koji je Margaret Thatcher to učinila s politikom desnice1980-ih.