Bivši ministar gospodarstva o priči koju je otkrio Telegram: zašto država ne vraća Borovu milijunski dug

Drago Hedl danas je razgovarao s Tomislavom Panenićem

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

”Sada je sazrelo vrijeme da se počne rješavati pitanje potraživanja Borova prema ruskom klirinškom dugu”, kaže za Telegram bivši ministar gospodarstva, Mostov saborski zastupnik Tomislav Panenić, nakon što je Telegram u četvrtak objavio podatak da država duguje tvrtki Borovo 118 milijuna kuna. Taj ogroman novac, međutim, sadašnja Vlada, baš kao ni one ranije, ne spominje, pravdajući se istom izlikom: dug bivšeg SSSR-a, kojeg je Hrvatska naplatila, a u kojem je i 16,834.530 dolara Borova, zarađenih izvozom neposredno prije Domovinskog rata, nije tijekom pretvorbe ušao u temeljni kapital te tvrtke. Što je dokumentacija Borova za vrijeme agresije na Hrvatsku izgorjela i što je dug SSSR-a kasnije naknadno rekonstruiran, a Rusi ga priznali i platili, za Ministarstvo financija nema nikakvog značenja.

”S problemom klirinškog duga bio sam upoznat kao ministar u Oreškovićevoj Vladi”, kaže Panenić za Telegram. ”Međutim, rješenje je isključivo ovisilo u Ministarstvu financija. Oni naglašavaju kao ključni problem što Borovo nije evidentiralo potraživanje u svojim poslovnim knjigama, ali im nije smetalo da taj isti dug naplate od Rusije. Izvorna dokumentacija o tom dugu je uništena u Borovu tijekom Domovinskog rata pa je trebalo neko vrijeme da se navedeni dokumenti ponovo pribave iz Rusije. Zašto taj dug nije bio evidentiran u poslovnim knjigama Borova, pitanje je za sve prijašnje uprave tvrtke, ali ne vidim problem da se s obzirom na navedene okolnosti Borovu prizna pravo na dug”.

Predstečajna potpisana nakon tri godine

Da bi pokazala skrb za Borovo i tamošnjih 670 radnika, od kojih 90 posto prima minimalac, Vlada je na prošloj sjednici, održanoj u četvrtak, omogućila Borovu podizanje kredita od 46 milijuna kuna, tako što je HBOR, kao jamstvo, dobio dionice Končara i Hrvatskog telekoma. Rekavši kako je ”Borovo gospodarski izrazito važno za Vukovar”, te da je Vlada zbog toga i omogućila kredit, premijer Plenković ni riječju nije spomenuo dug države.

Bivši ministar gospodarstva Tomislav Panenić kaže, pak, kako duže vrijeme upozorava na probleme u poslovanju s kojima se suočava Borovo. No, unatoč naporima sadašnje uprave koja je stabilizirala prilike i dovela do pozitivnih pokazatelja tekućeg poslovanja, tvrtku opterećuju problemi koji su posljedica nesavjesnog i nestručnog upravljanja u prijašnjim mandatima uprava, presude u brojnim radnim sporovima i neriješene predstečajne nagodbe.

Iako je Panenić i nedavno upozorio na državni dug prema Borovu, kaže, iz Vlade mu se nitko nije javio. ”Po posljednjim potezima premijera i ministara financija, gospodarstva i državne imovine vidim, međutim, da ipak slušaju. ”No, možda su se”, nastavlja Penić, ”poklopili problemi Borova sa skorim lokalnim izborima pa sada za sve ima novca. Predstečajnu nagodbu nakon tri godine potpisao je ministra financija, što će osloboditi imovinu Borova od tereta. Daju se dionice državnih tvrtki kao kolateral za kredit, što u prošlogodišnjoj krizi Petrokemije istom ministru financija nije bilo prihvatljivo” .

‘Smatram da je jedino rješenje dokapitalizacija’

Panenić tvrdi da je ministar Zdravko Marić bio upoznat s mogućim rješenjima problema Borova još u svibnju 2016. godine, ali da nije pokazao volje da se pokuša riješiti neki od ključnih problema. U Plenkovićevoj Vladi, objašnjava Panenić, Marićev stav se iznenada promijenio jer mu je predloženi model predstečajne nagodbe odjednom postao prihvatljiv unatoč tome što ga je donedavno smatrao apsolutno neprihvatljivim i nije želio prihvati službenu procjenu vrijednosti nekretnine koja se nudi kao naknada za obveze Borova prema Poreznoj upravi.

”Još donedavno”, kaže Panenić, ”ministar Marić je tvrdio da se to ne može tako riješiti, a sada je to riješio upravo na taj način. Nažalost, i za potraživanje Borova s osnove klirinškog duga, njegov je stav bio da se ne može riješiti”. Bivši ministar gospodarstva, Tomislav Panenić drži da je rješenje za Borovo dokapitalizacija svježim novcem kako bi moglo podići razinu proizvodnje i proširiti tržište. U tom slučaju Borovo bi moglo servisirati sve obveze, jer već sada poslovanjem može pokrivati tekuće obaveze. Tko će dati svježi novac, država ili strateški partner, odluka je Vlade, kaže Panenić.

Scenarij koji bi svakako trebalo spriječiti

Na Telegramov upit je li uprava Borova trebala tužiti državu zbog duga od gotovo 120 milijuna kuna, Panenić odgovara kako je rukovodstvo te tvrtke državu jasno upozorilo na pravo Borova, te da su Vlada i Ministarstvo financija upoznati sa svim potrebnim podacima. ”Ne vidim što bi brzog i dobrog tužba mogla donijeti za firmu. Sada Vlada treba donijeti odluku. Tužbe su postupci kojima se samo gubi dragocjeno vrijeme, a vremena nema”.

S obzirom da će se na lokalnim izborima Panenić kandidirati za vukovarsko-srijemskog župana te da će mu u slučaju pobjede, Borovo biti jedan od gorućih problema u županiji, upitali smo ga ima li recept za spas Borova. ”I sada se borim da se problem Borova riješi i to ću nastaviti bilo u Saboru bilo kao mogući župan. Dobro sam upoznat s problemima Borova i nitko me ne može uvjeriti da predložena rješenja nisu moguća. Propasti Borova veselili bi se samo oni koji imaju interes za vrijednu imovinu, a oni sigurno nemaju namjeru nastaviti proizvodnju obuće. Takav scenarij se mora odlučno spriječiti”, zaključuje Panenić.