Bivši ministar obrane Ante Kotromanović uputio par prijedloga novoj Vladi oko slanja vojske na granicu

Ante Kotromanović smatra da Hrvatska ne treba žuriti

05.10.2015., Petrinja - Ministar obrane Ante Kotromanovic posjetio je vojarnu Pukovnik Predrag Matanovic, razgledavsi novoizgradjene i modernizirane objekte, a obisao je i lokaciju buduceg veteranskog centra uz vojarnu Zrin. 
Photo: Edina Zuko/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner kazao je u utorak da o sigurnosnoj procjeni ovisi hoće li zemlja slati vojsku na granicu, dok bivši ministar obrane Ante Kotromanović smatra da Hrvatska ne treba žuriti sa slanjem vojske na granicu.

“Teško mi je u ovom trenutku reći je li potrebno slati vojsku na granicu. Neke zemlje su to uvele, a hoće li to u Hrvatskoj biti potrebno ili ne ovisit će o sigurnosnoj procjeni”, kazao je Reiner upitan treba li Hrvatska slati vojsku na granice. Smatra i da tek treba vidjeti hoće li se pred Saborom pojaviti novi Zakon o obrani koji bi trebao omogućiti da vojska ide na granice.

Kotromanović smatra da ne treba žuriti

Bivši ministar obrane Kotromanović drži kako ne treba žuriti s slanjem vojske na hrvatsku granicu ocjenivši kako za rješenje izbjegličke krize treba prisiliti Grčku da kao prva granica Schengena i EU-a radi svoj posao.

Smatra da Hrvatska ima vremena angažirati oružane snage jer su spremne i, ako je potrebno, za dva sata mogu biti na granici. “Treba pratiti razvoj situacije i prisliti Grčku da, kao prva granica Schengena i EU, napravi što je potrebno. Tada će biti lakše Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Austriji”, naglasio je.

Dodao je i da se prije toga trebaju napraviti i sve zakonske pretpostavke kako bi vojska mogla izaći na granicu. Drži kako Hrvatska, bude li potrebno, uvijek može brzo reagirati i u Saboru to zakonski riješiti.

Bez žurbe i nervoze

Kotromanović je novoj Vladi predložio da, kao što je i SDP-ova, po tom pitanju radi bez žurbe i nervoze jer, smatra, nema opasnosti. Izrazio je i nadu da Hrvatska na kraju, kao i neke druge zemlje, neće završiti sa žicom na granici. “Duboko se nadam da neće”, dodao je.

Slovenian soldiers set a barbed wire fence on the Slovenian-Croatian border in Sela pri Dobovi near Brezice, on November 11, 2015. Slovenia on November 10, 2015 outlined plans to build "obstacles", potentially including fences, on its border with fellow EU member Croatia, as it braced for a new spike in migrants bound for northern Europe this week. Prime Minister Miro Cerar, whose country last month found itself on the main Balkans route for thousands of migrants after Hungary sealed its southern borders, insisted however that its frontier would remain open. AFP PHOTO/STRINGER
Žica na granici sa Slovenijom AFP

Istaknuo je da ih je sadašnja vlast, a bivša oporba, žestoko prozivala da na granicu pošalju vojsku rekavši kako se zalagao da se ta odluka donese “hladne glave”, a ne na temelju “poziva iz Budimpešte ili ne znam koga”. Ocijenio je i da je hrvatska vojska u izbjegličkoj krizi napravila dobar posao, podsjetivši da su davali potporu Ministarstvu unutarnjih poslova u organizaciji kampa te su odlično odradili logističke poslove.

Uz to, kao bivši ministar obrane, koordinirao se s ministrima u regiji kako najbolje riješiti izbjegličku krizu. “Ulogu Oružanih snaga u tom vremenu smatram izvrsnom”, kazao je Kotromanović.

Reiner i Kotromanović nazočili su svečanosti primopredaje dužnosti načelnika GS OSRH između generala zbora Drage Lovrića i general pukovnika Mirka Šundova.