Nekad je nužno odabrati stranu

Bivši ministri upozoravaju kako Rusija i NATO hitno moraju nešto poduzeti. Inače bi mogao početi rat

Moskva i NATO trebali bi se dogovoriti oko pravila vojnih vježbi

Soldiers of the NATO Response Force (NRF) attend a massive amphibious landing of NATO troops off the coast of Ustka, northern Poland, during NATO military sea exercises BALTOPS (Baltic Operations) on June 17, 2015 in the Baltic Sea. The multinational exercise of NATO allied and partner nations aims to demonstrate their collective capability to defend the Baltic region.    AFP PHOTO / JANEK SKARZYNSKI
FOTO: AFP

Rusija i NATO moraju pristati na zajednička pravila o ponašanju pri neočekivanim vojnim susretima kako bi se smanjio rizik od nenamjernog izazivanja rata između Moskve i Zapada, tvrdi skupina bivših ministara vanjskih poslova i obrane, prenosi Business Insider.

Kako i Rusija i NATO pojačavaju vojne vježbe zbog krize u Ukrajini, incidenti poput izravnih susreta suparničkih vojnih zrakoplova sve su češći. Pozivajući na sastanak Rusije i NATO-a na visokoj razini, grupa od 14 ministara, uključujući i bivšeg ruskog ministra vanjskih poslova Igora Ivanova. bivšeg njemačkog ministra obrane Volkera Ruehea te njihove kolege iz Velike Britanije, Francuske, Španjolske i Turske, kaže da su najvažnija pravila za komunikaciju na moru i u zraku.

Zabilježen veliki broj bliskih vojnih susreta

“Situacija ima potencijala ili za opasne pogreške i nesreće koje mogu izazvati pogoršanje krize ili čak za izravni vojni sukob”, rekli su bivši ministri u izvješću objavljenom od strane Europske mreže lidera.

Ova organizacija sa sjedištem u Londonu, koja je ovog mjeseca ustanovila da se obje strane pripremaju na mogućnost rata, kaže da je zabilježila 66 “bliskih vojnih susreta” između vojnih snaga Rusije i NATO-a te između Rusije i neutralnih Švedske i Finske, koje NATO smatra partnerima.

Organizacija susrete broji od ožujka 2014. godine, kad je Rusija pripojila Krimski poluotok od Ukrajine. Sljedećeg je mjeseca izbio separatistički rat u istočnoj Ukrajini između pro-ruskih pobunjenika i vladinih snaga.

I Rusija i NATO tvrde da su njihove vježbe bezazlene

NATO odbija bilo kakve tvrdnje o tome da njegove vojne vježbe čine rat u Europi išta vjerojatnijim i tvrdi da čak i prije novih dogovora, Rusija može poduzeti korake za ublažavanje napetosti.

“Rusija već ima na raspolaganju mnoštvo alata za izbjegavanje nenamjernog konflikta, za smanjivanje napetosti i povećanje transparentnosti – od sporazuma o kontroli naoružanja do dobrovoljnih mjera”, rekla je glavna glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu. “Trebali bi se… usredotočiti na provedbu postojećih obveza”, kazala je.

Rusija, pak, niječe da njezine vježbe predstavljaju ikakvu opasnost, jednako kao i NATO. Skupina bivših ministara tvrdi da bi sporazum, najvjerojatnije temeljen na sličnom paktu između SAD-a i Kine, postavio popis akcija koje se trebaju izbjegavati, kao što su simulacije napada u blizini vojnih brodova i zrakoplova druge strane. Ako se takve vježbe ili upotreba oružja ipak dogode, trebala bi postojati pravovremena upozorenja dogovorena radijskim frekvencijama i signalima.