Bivši papa Benedikt XVI. prikrivao zlostavljanje djece: 'Nanio je nepopravljivu štetu Crkvi i papinstvu'

Izvješće u Njemačkoj otkrilo da je bivši papa lagao da nije znao za prebacivanje svećenika, osuđenog za zlostavljanje, iz jedne župe u drugu

(FILES) In this file photo taken on December 08, 2015 Pope Emeritus Benedict XVI is pictured at St Peter's basilica in The Vatican before the opening of the "Holy Door" by Pope Francis to mark the start of the Jubilee Year of Mercy. - Former pope Benedict XVI failed to stop four clergymen accused of child sex abuse in the Catholic Church in Munich, the law firm that carried out a key probe said on January 20, 2022. The ex-pontiff -- who was the archbishop of Munich and Freising from 1977 to 1982 -- has "strictly" denied any responsibility, said lawyer Martin Pusch of Westpfahl Spilker Wastl which was tasked by the church to carry out the probe. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)
FOTO: AFP

Najnoviji skandal sa zlostavljanjima u Katoličkoj crkvi u Njemačkoj dobio je novu, zastrašujuću dimenziju – prvi put jedan je papa, Benedikt XVI., optužen da je lagao te da je svjesno prikrivao seksualne zločine svojih svećenika. To je radio kad je, kao kardinal Joseph Ratzinger od 1977. do 1982., bio nadbiskup Münchena i Freisinga.

U izvješću odvjetničke tvrtke Westpfahl Spilker Wastl stoji da je kardinal Joseph Ratzinger odgovoran za prikrivanje najmanje četiri slučajeva seksualnog zlostavljanjem maloljetnika, a jedan od tih skandala posebno je kompromitirajući za budućeg papu.

Premda su u izvješću spomenuti samo inicijali svećenika P.H, mediji su otkrili da je riječ o zloglasnom svećeniku pedofilu Peteru Hullermannu.

Unatoč optužbama prebačen u Bavarsku

Hullermann je tijekom mandata kardinala Ratzingera, zbog zlostavljanja djece, prebačen iz Essena u Bavarsku, premda se znalo za optužbe da je pedofil. Iako je optužen za zlostavljanje 11-godišnje djevojčice, koju je prisilio da ga oralno zadovolji, svećeniku Hullermannu u Münchenu su povjerene sve pastoralne dužnosti. Prebačen je i unatoč tome što je još ranije uhvaćen kako masturbira u parku u gradu Bottropu te da je u crkvi neprimjereno pipkao tri dječaka.

Odluka o preseljenju Hullermanna u Bavarsku donesena je na sastanku u siječnju 1980. Papa Benedikt XVI. kasnije je tvrdio da nije bio nazočan kad je donesena ta odluka, no istraga koja je sada provedena pokazala je da je lagao.

Odvjetnik Urlich Wastl, kao dio istraživačkog tima, izjavio je da postoji zapisnik u kojem se navodi kako je kardinal Ratzinger ne samo nazočio sastanku, već je na njemu i govorio. Izvijestio je, naime, između ostalog, o svojim razgovorima s papom Ivanom Pavlom II. Odvjetnik Wastl je ocijenio opovrgavanje kardinala Ratzingera “malo vjerodostojnim”.

Papa Benedikt XVI. hvalio Hullermana

Još u ožujku 2010. vatikanske novine L’Osservatore Romano odbacile su optužbe protiv pape Benedikta XVI. da je prikrivao zločine dok je bio nadbiskup Münchena 1980., a kasnije kao prefekt doktrinarnog ureda Vatikana. Kad je izabran za papu, Benedikt XVI., odgovorio je na optužbe, da kao Joseph Ratzinger, nadbiskup u Münchenu “nije poznavao tog svećenika niti se sjeća tog slučaja”.

Također je kazao da nije točno da ga je svećenik iz biskupije u Essenu obavijestio da su odlučili prekinuti suradnju s Hullermannom, jer njegovo ponašanje predstavlja prijetnju Crkvi. Dakako, taj svećenik je potvrdio da je poslao takvo upozorenje.

Unatoč tome, papa Benedikt XVI, nastavio je braniti svećenika zlostavljača, pa je u pisanoj izjavio naveo kako su mu svećenika Hullermanna jako nahvalili da je vrlo talentiran čovjek koji se
može zaposliti gdje hoće. S obzirom na to da nije bilo ni liječničke potvrde da je nastran, kardinal Ratzinger objasnio je kako nije imao razloga sumnjati u njega. Na kraju izjave papa Benedikt XVI je zaključio da nije znao da će Hullermann u Munchenu nastaviti raditi s djecom.

Hullerman 1986. osuđen zbog zlostavljanja

Da cijela stvar bude još gora za ugled Crkve i papu Benedikta XVI., Hullermann je 1986. osuđen zbog seksualnog zlostavljanja djece. Ali, zamislite, samo na uvjetnu zatvorsku kaznu, što je za Crkvu bilo zeleno svjetlo da može nastaviti raditi s djecom.

Odvjetnička tvrtka Westpfahl Spilker Wastl, koja je izradila izvješće, izjavila je da je Benedikt XVI., u početku pokazao obrambeni stav, ali da je kasnije pristao dati pismenu izjavu. Pusch, jedan od odvjetnika istraživača, kazao je novinarima kako se seksualna zlostavljanja u Katoličkoj crkvi nikako ne mogu tretirati kao fenomen prošlosti. Objasnio je kako bi se nedavni pad apsolutnog broja slučajeva zlostavljanja mogao povezati s opadanjem broja svećenika.

Zaključio je kako su i u vrijeme vladavine kardinala Ratzingera u Münchenu događali ti zločini, ali da su ti svećenici nastavili s radom bez sankcija. Crkva naprosto nije ništa poduzela – osim što su biskupi i drugi crkveni poglavari samo premještali svećenike seksualne zlostavljače iz jedne u drugu župu, kako bi štitili crkvu umjesto djece žrtava zločina te su tako skrivali zločine od civilnih vlasti. Po njemu je slučaj zlostavljača Hullermanna najbolji primjer lošeg postupanja crkve prema zlostavljanju.

U gotovo 75 godina zlostavljano 429 djece

Izvješće ima 1900 stranica i u njemu se spominje 247 dječaka i 182 djevojčice kao žrtve seksualnog nasilja od 1945. do 2019. Prema studiji, postoji najmanje 235 osumnjičenih, uključujući 173 svećenika i devet đakona. U prethodnom izvješću o seksualnom zlostavljanju svećenika u Njemačkoj navedeno je da je više od 3600 djece i mladih između 1946. i 2014. bilo zlostavljano od strane klera.

Od aktualnih crkvenih dužnosnika u izvješću se još spominje kardinal Reinhard Marx, sadašnji nadbiskup Münchena i Freisinga. Za njega je utvrđeno da najmanje u dva slučaja nije poduzeo potrebne mjere za zaštitu žrtava. Marx je ponudio papi ostavku u pismu 21. svibnja prošle godine. Želio je preuzeti odgovornost za “katastrofu seksualnog zlostavljanja od strane crkvenih dužnosnika u prošlim desetljećima.” Papa Franjo je međutim odbio njegov zahtjev.

I bivšeg nadbiskupa Friedricha Wettera u izvješću se tereti za nedolično ponašanje u 21 slučaju.

‘Nepopravljiva šteta Crkvi i papinstvu’

Benedikt XVI ima 94 godine i bio je papa između 2005. i 2013. U to vrijeme saznalo se da su svećenici Katoličke crkve po cijelom svijetu seksualno zlostavljali djecu i ranjive osobe. Iznenadna ostavka nakon osam godina mandata učinila je Benedikta XVI prvim pontifikatom u gotovo 600 godina koji je odstupio s vlasti.

Kao glavni razlog ostavke naveo je bolest. U govoru kardinalima u Vatikanskoj apostolskoj palači kazao je da je “nedostatak snage duha i tijela” počeo negativno utjecati na njegov rad, što ga je navelo da “prepozna moju nesposobnost da na odgovarajući način ispunim povjerenu službu”. Na konferenciji za medije istraživači iz odvjetničke tvrtke Westpfahl Spilker Wastl zaključili su kako njihov rad svjedoči o urušavanju spomenika minhenskim crkvenim knezovima koji su desetljećima prikrivali zlostavljanja.

Odvjetnik kanonika iz Münstera Thomas Schüller smatra kako je ugled emeritusa pape Benedikta XVI. nepovratno urušen te da je to izvješće njegov osobni Waterloo. Zaključio je kako je “Joseph Ratzinger nanio nepopravljivu štetu Katoličkoj crkvi i papinstvu”.