Bivši predsjednik Josipović kaže da on ne bi nikada pomilovao tajkuna Sulića (što je napravila Grabar-Kitarović)

Suliću je oprošten dio kazne dosuđene zbog gopodarskog kriminala

FOTO: prtscr/N1

Bivši hrvatski predsjednik Ivo Josipović izjavio je da ne bi pomilovao Leona Sulića, nekad moćnog poduzetnika, kojeg je pomilovala predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, a komentirao je i prisluškivanje Predsjednice.

“Politika je bila jasna – nije bio pomilovan nitko osuđen na tešku kažnu to jest ubojstvo silovanje, gospodarski kriminal ili slično. Nekog takvog profila nikad ne bih pomilovao”, izjavio je Josipović za N1.

Kako je Telegram prvi pisao, Sulića je pomilovala nova Komisija za pomilovanja koju je lani imenovala predsjednica.

Oprošteni dio kazne Suliću

Suliću je oprošten dio kazne što mu je dosuđena zbog gopodarskog kriminala. Radilo se o kazni od 22 mjeseca zatvora koje je dobio kada je proglašen krivim jer je 2000. godine iskorostio svoje funkcije predsjednika Nadzornog odbora Transcroatije i direktora Croatia busa ne bi li se domogao stana u Horvaćanskoj ulici u Zagrebu. Taj stan, kako se ispostavilo tijekom suđenja, bio je vrijedan oko 600 tisuća kuna. Prema presudi Sulić je iznos vrijednosti stana bio dužan vratiti Croatia busu.

Ministarstvo pravosuđa, doznaje Telegram, protivilo se pomilovanju kontroverznog tajkuna, kao i većini pomilovanja koja su tražena tijekom prošle godine.

Smjena šefa SOA-e

Bivši predsjednik komentirao je i prvi radni sastanak premijera Tihomira Oreškovića s Predsjednicom na kojem će vjerojatno biti rasprave o potencijalnoj smjeni šefa SOA-e Dragana Lozančića. “Funkcija SOA-e, ono što ona radi je servisiranje korisnika, a premijer i predsjednica jesu glavni korisnici. Naravno da postoji interes s jedne i druge strane da na čelu žele imati osobu od povjerenja. Općenito mislim da sustav na koji funkcionira SOA nije dobar”, izjavio je Josipović.

Prisluškivanje visokih dužnosnika

Jedan od razloga za Lozančićevu smjenu je i činjenica da je Predsjednica bila kolateralna žrtva u nadzoru Zdravka Mamića. “Dogodi se da nekad i visoki državnici ulete u takve razgovore. I meni se to dogodilo kad su me zvali neki gospodarstvenici te mi je bilo rečeno da su razgovori snimljeni. Meni je to u redu. U slučaju predsjednice očito postoje i neki privatni odnosi, a ne samo poslovni. Je li trebalo obavijestiti predsjednicu ovisi vjerojatno o sadržaju razgovora”, smatra bivši predsjednik.

Upitan smije li SOA prisluškivati i najviše dužnosnike, Josipović jasno odgovara: “”Nitko ne bi trebao biti zaštićen. Ako netko uđe u koruptivnu priču zar ga ne bi trebalo kontrolirati? Zato i postoji sustav dva ključa, koji je načelno dobar – premijer i predsjednica supotpisuju imenovanja.”