Bivši premijer, general, pedofil, a sada i silovatelj. Kako smo došli do toga da osuđenici za najteža djela imaju popust jer su bili branitelji?

Ne postoji propis po kojem je to olakotna okolnost

FOTO: Telegram, Jurica Galoić, Davor Javorović/Pixsell

Bivšem HDZ-ovom načelniku Lasinje Željku Prigorcu Visoki kazneni sud RH potvrdio je krivnju za silovanje svoje sumještanke, ali mu je preinačio kaznu koju mu je dosudio Županijski sud u Karlovcu. Kazna mu je s dvije smanjena na godinu i pol zatvora i to zato što je sudjelovao u Domovinskom ratu, javio je jutros Jutarnji list.

Ovo nije prvi put da se sudjelovanje u Domovinskom ratu uzima kao olakotna okolnost za gnjusne zločine. Pobrojali smo nekoliko presuda koje su smanjene jer su optuženici bili branitelji, a među njima ima zaista svega, od optužbi za sređivanje posla s općinom preko milijunskih prevara pa do pedofilije. Ovo je kratki pregled.

Supruzi sredio posao s općinom, ali bio je branitelj

HDZ-ov načelnik Karlobaga Ivan Tomljenović je 2020. pravomoćno kažnjen zbog pogodovanja tvrtki svoje supruge koja je 2013. izvodila oko 700 tisuća kuna vrijedne radove na općinskoj šetnici. No, umjesto godinu dana zatvora s koliko ga je kaznio Županijski sud u Zagrebu, Vrhovni sud ublažio mu je kaznu i izrekao mu uvjetnu.

Njemu je Županijski sud 2015. izrekao presudu i tada je kao olakotne okolnosti uzeo u obzir njegovu raniju neosuđivanost, činjenicu da je odlikovan kao sudionik Domovinskog rata, kao i protek vremena od kada se kazneno djelo dogodilo. USKOK se na to žalio, a Vrhovni sud je na kraju ocijenio da je uvjetna dovoljna kao i da je ovo kazneno djelo “eksces u Tomljenovićevom životu”.

General Kruljac bio dio milijunske prevare, ali bio je u ratu

Vrhovni sud je 2020. ublažio je kazne osuđenima za aferu Sibinj u kojoj su u periodu od 2008. do 2010., preko malverzacija oko poduzetničke zone koja nikad nije izgrađena, izvučeni milijuni. Među optuženima je bio i tadašnji zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general Mladen Kruljac. U pravomoćnoj presudi je stajalo da je on drugoj dvojici suoptuženika omogućio angažiranje Hrvatske vojske za izvođenje radova u općinskoj poduzetničkoj zoni.

U to vrijeme je postojala zabrana uporabe inženjerskih postrojbi Hrvatske vojske za obavljanje radova koji nisu bili namijenjeni isključivo oružanim snagama. Sumnja se da je u ovom periodu država zbog poslovne zone Sibinj ostala uskraćena za 58 milijuna kuna. No, kazne su ublažene jer je od afere do presude prošlo 13 godina, što je sada sud ocijenio kao olakotnu okolnost.

Generalu Kruljcu je Vrhovni sud na koncu izrekao godinu dana zatvora s rokom kušnje od dvije godine, te kao dodatni uvjet vraćanje 67.547 kuna državi. Evo što mu je Vrhovni sud posebno cijenio kao olakotne okolnosti kada mu je ublažavao kaznu: “Osim samog sudjelovanja u Domovinskom ratu, posebno su uzete u obzir i činjenice da je tijekom rata tri puta ranjen zbog čega i ima status Hrvatskog ratnog vojnog invalida. Uzeto je u obzir i da je od počinjenja kaznenog djela prošlo 13 godina.”

Pedofil zlostavljao posvojenu kćer, ali borio se u ratu

Županijski sud u Dubrovniku je u travnju 2021. godine nepravomoćno osudio 48-godišnjeg muškarca zbog spolnog zlostavljanja osmogodišnje posvojene kćerke na 14 godina zatvora. Nakon žalbe njegove odvjetnice, Visoki kazneni sud tu je presudu smanjio na 11 godina zatvora.

Tročlano sudsko vijeće Visokog kaznenog suda prihvatilo je tvrdnje obrane da je izrečena kazna prestroga s obzirom na olakotne okolnosti ustvrdivši kako “generalnu i specijalnu prevenciju moguće postići i blažom kaznom od 11 godina”.

“U obzir treba uzeti zaprijećenu kaznu za kazneno djelo za koje se tereti optuženik, a to je kazna zatvora tri do 15 godina te je u pravu optuženik kada tvrdi da je prvostupanjski sud prilikom odmjeravanja kazne precijenio značaj otegotnih, a podcijenio značaj olakotnih okolnosti te propustio optuženiku cijeniti kao olakotnu okolnost činjenicu da je sudjelovao u Domovinskom ratu”, stoji između ostalog u pravomoćnoj presudi Visokog kaznenog suda.

Sanaderu jedno vijeće priznalo sudjelovanje u ratu, drugo ne

Protiv bivšeg premijera Ive Sanadera je Vrhovni sud u kratkom roku donio dvije pravomoćne presude, jednu za Fimi mediju, a drugu za aferu Ina-Mol. Za Fimi mediju je dobio sedam godina zatvora, a za Inu-Mol šest godina. Iako je u oba slučaja proglašen krivim samo mu je jedno vijeće, ono za Fimi mediju, kao olakotnu okolnost uzelo sudjelovanje u Domovinskom ratu. Drugo je ocijenilo da to ne može biti olakotna okolnost u situaciji kada je zlorabio funkciju premijera.

Vrhovni sud je analizirao olakotne okolnosti tijekom presude za Fimi mediju i zaključio: “Pravilno su ocijenjene olakotne okolnosti, tj. činjenica da je Ivo Sanader otac dvoje djece i da je nositelj Spomenice i odlikovanja vezano za učešće u Domovinskom ratu”. Drugim riječima, to što je bio sudionik Domovinskog rata imalo je utjecaja na visinu kazne za bivšeg premijera.

Za Inu-Mol, iako je Sanader tražio da se sudjelovanje u ratu uzme u obzir, sudsko vijeće nije pristalo na to. “Sudioništvo Ive Sanadera u Domovinskom ratu i vojni čin koji je stekao, na što se poziva u žalbi, nisu olakotne okolnosti. Jer, od takvih se osoba ne očekuje da čine kaznena djela, a pogotovo ne ovakva ili slična kojima se mogu ugroziti suverenost i nacionalni interesi te iste države u čijem je stvaranju sudjelovao kao i ugroziti njezine temeljne vrijednosti, jer koruptivna djela to svakako jesu”, naglasio je Vrhovni sud.

Što zakon kaže o olakotnim okolnostima i ratu?

Telegram je, nakon presude monstrumu koji je silovao djevojčicu ukazao koliko je apsurdna praksa smanjenja zatvorskih kazni zbog sudjelovanja u Domovinskom ratu. Ukazali smo kako se Domovinski rat kao olakotna okolnost izrijekom ne spominje ni u jednom zakonu vezanom za kazneno sudovanje, nego je to ušlo u sudnice kao nepisano pravilo počevši od sredine devedesetih godina.

Kazneni zakon o olakotnim i otegotnim okolnostima kaže sljedeće: “Pri izboru vrste i mjere kazne sud će, polazeći od stupnja krivnje i svrhe kažnjavanja, ocijeniti sve okolnosti koje utječu da kazna po vrsti i mjeri bude lakša ili teža (olakotne i otegotne okolnosti), a osobito jačinu ugrožavanja ili povrede zaštićenog dobra, pobude iz kojih je kazneno djelo počinjeno, stupanj povrede počiniteljevih dužnosti, način počinjenja i skrivljene učinke kaznenog djela, prijašnji počiniteljev život, njegove osobne i imovinske prilike te njegovo ponašanje nakon počinjenog kaznenog djela, odnos prema žrtvi i trud da naknadi štetu.”

Što se uopće u praksi uzima kao olakotna okolnost?

Bivša sutkinja Vrhovnog suda Ana Garačić u jednom svojem radu je objasnila da se olakotne okolnosti, ako ih ima, nalaze u životu optuženika prije i poslije počinjenja kaznenog djela. Najčešće se uzima u obzir ranija neosuđivanost, mladost, činjenica da ima djecu, da je bio pod utjecajem alkohola, smanjeno ubrojiv, da je proces jako dugo trajao itd.

Poslije počinjenja kaznenog djela, može mu se honorirati priznanje zločina, kajanje, pokazivanje empatije prema žrtvi te uljudno držanje na sudu. U otegotne okolnosti najčešće se uzima velika upornost pri počinjenju djela, činjenje kaznenih djela kroz duži period, zloporaba povjerenja žrtve, iživljavanje nad žrtvom, mladost žrtve, ranija osuđivanost počinitelja itd., navela je u radu sutkinja Garačić.

Tri godine braniteljskog popusta za silovanje djevojčice

Sudjelovanje u Domovinskom ratu jedna je od često priznatih olakotnih okolnosti na sudovima diljem Hrvatske već više od 25 godina, pisala je Telegramova Sanja Modrić. Među našom sudačkom elitom očigledno je široko prihvaćeno mišljenje da počinitelj kaznenog djela koji službeno ima status branitelja zaslužuje manju kaznu nego što bi je inače dobio po zakonu. Vijeće za mladež Visokog kaznenog suda primijenilo je tu po mnogima spornu logiku čak i u zazornom slučaju učestalog silovanja male djevojčice koje je trajalo više od godine dana.

U njihovom izračunu, očuhu, lančanom silovatelju sedmogodišnje pokćerke, za rat pravično pripada popust od tri godine.