Nekad je nužno odabrati stranu

Bivši šef CIA-e upravo je rekao kako je bio zabrinut kontaktima između ruskih dužnosnika i ljudi iz Trumpove kampanje

Na današnjem kongresnom saslušanju, veze Trumpa i Rusije su najvažnija tema

WASHINGTON, DC - MAY 23: Former Director of the U.S. Central Intelligence Agency (CIA) John Brennan testifies before the House Permanent Select Committee on Intelligence on Capitol Hill, May 23, 2017 in Washington, DC. Brennan is discussing the extent of Russia's meddling in the 2016 U.S. presidential election and possible ties to the campaign of President Donald Trump.   Alex Wong/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Jutros je u američkom Kongresu u Washnigtonu, u 9:30 po lokalnom vremenu započelo opsežno saslušanje visokih državnih dužnosnika pred kongresnim Povjerenstvom za obavještajne podatke te Povjerenstvom za oružane snage.

Najvažnija tema saslušanja su navodne veze između predizbornog stožera Donalda Trumpa i Rusije, odnosno, utjecaj Rusije na ishod američkih predsjedničkih izbora. John O. Brennan, bivši ravnatelj CIA-a, tokom ispitivanja od strane Povjerenstva za obavještajne podatke, danas je prvi put javno priznao kako je bio zabrinut zbog moguće suradnje između Trumpove kampanje i Rusije.

“Doznao sam za kontakte i interakciju između ruskih dužnosnika i američkih građana koji su radili na Trumpovoj predizbornoj kampanji, što me zabrinulo, jer sam se već ranije bio upoznat sa situacijama u kojima Rusija pokušava manipulirati takvim pojedincima “, objasnio je danas Brennan te dodao kako se pitao hoće li Rusi uspijeti navesti ljude iz Trumpovog tima na suradnju, ali da ne zna je li zapravo došlo do takve suradnje. Napustio je poziciju glavnog čovjeka CIA-e u siječnju, bez da je pronašao odgovore. Obavještajni dužnosnici smatraju kako je ruska vlada pokušala okrenuti rezultate predsjedničkih izbora u Trumpovu korist.

Je li Trump pokušao blokirati istragu?

Predsjednik Senatskog povjerenstva za oružane snage, senator Arizone John McCain, započeo je drugo današnje saslušanje, i to sa ispitivanjem Dana Coatsa, ravnatelja obavještajne zajednice SAD-a, u vezi izvještaja objavljenom u Washington Postu, 20. ožujka ove godine. U izvještaju stoji kako je Trump zamolio njega i ravnatelja Nacionalne sigurnosne agencije, admirala Michaela S. Rogersa, da javno poriču bilo kakve veze između Trumpovog predizbornog stožera i predstavnika ruske vlade. Washington Post tvrdi kako su obojica odbili Trumpovu zamolbu, uz objašnjenje kako je neprimjerena. Coats je danas odbio komentirati istinitost tvrdnji Washington Posta, zbog toga što je riječ o osjetljivim temama koje mogu utjecati na državnu sigurnost.

Kad ga je McCain upitao smatra li da su takvi izvještaji, koji su temeljeni na informacijama dobivenih iz neimenovanih izvora, problematični, Coats je rekao da takvi napisi mogu ugroziti živote mnogih ljudi. Ako je Trump doista zamolio Coatsa i Rogersa da poriču veze između njega i Rusije, to bi značilo da je namjeravao blokirati istragu FBI-a o ruskom manipuliranju američkim predsjedničkim izborima.

Rogers će sam danas sudjelovati u još jednom saslušanju na Capitol Hillu, ali tema neće biti Trumpove veze s Rusijom. On će pred Povjerenstvom za oružane snage iznijeti prijedlog zahtjeva godišnjeg budžeta Ureda Sjedinjenih Država za cyber zločine.