Bivši šef SOA-e kaže da se Hrvati ne osjećaju sigurno: 'Strašno je povećan broj zahtjeva za nabavu oružja'

Naglasio je da smo sigurna zemlja, ali da se ne smije zanemariti što se dogodilo u Beogradu

FOTO: Screenshot N1

U studiju N1 televizije danas je bio bivši šef Sigurnosno-obavještajne agencije Ante Letica, koji je komentirao jučerašnju tragediju u Beogradu, kao i stanje sigurnosti u hrvatskim školama.

Što se tiče potonje teme, rekao je da se SOA tim pitanjem ne bavi, ali ipak može pomoći. Naglasio je da je Hrvatska sigurna zemlja, ali se ipak ne smije zanemariti “ovo što nam se može dogoditi”.

Imamo velikih problema

“Govoriti o sigurnosti, a imamo podatak da je strašno povećan broj zahtjeva za nabavku vatrenog oružja… Ljudi se ne osjećaju sigurno. Treba hladne glave vidjeti u čemu su problemi, gdje su, na koji način, s mjerom, postupati i što poduzeti da se zaštite naši građani.

Ova događanja po Splitu, Zagrebu, to ne ukazuje da smo mi baš tako sigurni i da imamo velikih problema. Ne smijemo zabijati glavu u pijesak i ponavljati da smo sigurni, a ne raditi ništa. U ovim situacijama, preventiva je najjače oružje”, rekao je.

Komentirao je i konkretan slučaj jučerašnjeg strašnog masovnog ubojstva u beogradskoj osnovnoj školi. “Što se sve događalo u tom domu, kako su odgajali to dijete, što se događalo u streljanama… Dovodite dijete od 12 godina i hvalite ga kako je dobar strijelac… Pa to netko mora prijaviti”, rekao je Letica.

Iznošenje detalja nije dobro

Osvrnuo se i na izvještavanje o slučaj, naglasivši da kako ne zna što je bio razlog objave ‘popisa za odstrel‘ koji je maloljetni ubojica napravio, ali da pretpostavlja da se htjelo usmjeriti pažnju na razloge i motive.

“I mediji i javnost žele što više detalja, ali to može biti kontraproduktivno za istragu, iako je ovdje sve jasno. Ubojica je tu, nađeno je oružje, čahure… Naglasio bih nešto drugo. Vrlo je loše to što se išlo s imenima, njegovim punim imenom, imenima roditelja, fotografijama… Tu obitelj može tražiti pravnu zaštitu, iako se radi o ubojici, radi se o maloljetniku”, istaknuo je.

Naglasio je da iznošenje previše detalja može biti kontraproduktivno, kako zbog istrage tako i zbog toga što se djelo može ponavljati. Iznošenje detalja smatra nepotrebnim jer se radi o teškom kaznenom djelu.

To je obično politiziranje

“Ogromna je bol i tuga obitelji, ogroman je šok za sve. Ožiljci će ostati zauvijek, zašto sad još više potencirati to, bespotrebno je, još je u fazi istrage i iznositi sve te detalje nije potrebno. Vjerojatno su htjeli dati javnosti što više podataka da bi je zabavili time, da se ne brine za nešto drugo.

A to je, kao i u većini zemalja u okruženju, to da se ne vodi računa o mladima, da se s njima ne razgovara, da je javni prostor pun nasilja, da je društvo u cjelini bolesno i da treba liječenje kompletnog društva”, govori.

Osvrnuo se u tom kontekstu na jučerašnju konferenciju predsjednika Aleksandra Vučića koji je pročitao detalje za dječaka i njegovo medicinsko stanje. Letica je to osudio. “Ovo što radi Vučić je obično politiziranje, iskorištavanje tragedije u političke svrhe. Pokazuje to da pokaže da vlada situacijom, a pokazuje totalno nepoznavanje prava. I ovi koji su mu to dali su počinili kazneno djelo”, zaključio je Letica.