Bivši suci za Telegram: ‘Vjerojatno ni sudac s Krka nakon ove sramote neće biti razriješen. To je jedan od temeljnih problema pravosuđa’

Razgovarali smo s uglednim odvjetnicima koji su ranije dugo radili kao suci

Potez krčkog suca Antona Hlače koji je odgodio sudsko ročište zbog zlovolje što ga je obuzela kada je pogledao zadnju platnu listu, ne prestaje izazivati zgražanje u pravosudnim krugovima. On se u međuvremenu ispričao svojim šefovima i strankama, no predsjednik Vrhovnog suda RH Radovan Dobronić ipak traži da ga se kazni.

Telegram je o ovom slučaju razgovarao s nekoliko bivših sudaca. Pitali smo ih bi li oni ikada postupili slično. Unisono se slažu da im tako nešto ne bi palo na pamet, iako se, kažu, ne libe upozoriti na probleme u pravosuđu.

O plaćama sudaca u posljednje vrijeme puno se govori. Udruga hrvatskih sudaca zatražila je njihovo povećanje na najmanje tri tisuće eura, ali istovremeno traže i bolje uvjete rada za svoje sudske suradnike. Ministar najavljuje izmjene, a premijer ponavlja da su plaće sudaca već porasle u mandatu njegove Vlade.

Zlovolja nije razlog za odgodu

Odvjetnik Branko Šerić godinama je bio sudac Županijskog suda u Zagrebu a sada je odvjetnik koji zastupa stranke u brojnim predmetima. “Ja sigurno ne bih napisao tako nešto što je napisao sudac Hlača. Naime, zlovoljnost suca nije razlog niti za prekid niti za odgodu rasprave. U Zakonu o kaznenom postupku postoje razlozi kad može doći do prekida a kada do odgode, a Zakon o parničnom postupku je sličan”, naglašava Šerić prema čijem mišljenju ovakva odluka suca može ići samo na štetu stranaka.

“Stranke su jedino zadovoljne kad im pravda stigne brzo, bez obzira na to što je nakon presude jedna strana nezadovoljna. Sve drugo ruši ugled sudova”, nastavlja Šerić priznajući da je u slučaju krčkog suca Hlače ipak malo ambivalentan.

Materijalni status može biti frustrirajući

“Znam dobro kakav je materijalni status i moralnih integritet rada sudaca. Percepcija je trenutno jako loša te se zbog nekih to odražava i na sve ostale suce. Donekle razumijem kolegu koji je ovako izrazio svoj stav, no zakon treba poštivati, a pogotovo ga moraju poštivati suci”, rekao nam je Šerić.

Prema njegovom mišljenju suci svoje stavove mogu izražavati na sjednicama svog ili višeg suda, ili pak kroz Hrvatsku udrugu sudaca. Podsjeća da je i ministar najavio izmjene sudačkih plaća jer je očito uočio taj problem.

“Da sam ja kao odvjetnik dobio takvo rješenje kakvo je napisao sudac Hlača, napisao bih žalbu iako po zakonu nemam to pravo. Učinio bih to da upozorim na njegov nezakoniti postupak. Obavijestio bih i predsjednika suda, te prisilio na taj način ovog suca da što prije završi postupak, a to bi mu bila najveća kazna. Veća nego bilo kakav stegovni”, pomalo ironično zaključio je Branko Šerić.

Sudac je ostavio potpuno krivi dojam

I odvjetnik Rafael Krešić, koji je također ranije bio kazneni sudac, smatra da postupak suca Antona Hlače nije primjeren.

“Ipak, za razmisliti je kolika je frustracija potrebna da bi se sudac, svjestan kako će to izgledati iz njegovog položaja, upustio u sarkastično komentiranje do te mjere”, upozorava Krešić, dodajući kako ovo ipak nije način na koji se sudac smije prezentirati pred strankama i javnosti.

“Ostavio je pogrešan dojam kojeg kao sudac sigurno nije htio postići”, uvjeren je Rafael Krešić.

Sudačka funkcija ne smije bit doživotna

Lani je u odvjetništvo prešla dugogodišnja istarska sutkinja Vera Glasnović Gjoni. I ona je za Telegram pristala komentirati potez svog donedavnog kolege Antona Hlače.

“To što je napisao potpuno je nevjerojatno. Netko mi je prvo poslao njegovo rješenje na mobitel. Isprva sam mislila da je riječ o šali; tek nešto kasnije vidjela sam u medijima da je dokument autentičan. To je uistinu nevjerojatno, iako su mnoge stvari u pravosuđu unatrag puno godina bile nevjerojatne, vrlo čudne i, najvažnije, štetne”, rekla nam je Vera Glasnović Gjoni.

Pri tome je mislila na brojne blage presude za teška nedjela, posebno seksualne delikte i prometne nesreće u kojima su počiniteljima olakotne okolnosti bile sudjelovanje u domovinskom ratu ili porijeklo iz dobre obitelji.

Doživotno biranje sudaca jedan od temeljnih problema

“Vjerojatno ni ovaj sudac neće doživjeti sankcije u vidu prestanka sudačke funkcije na koju je, inače, odabran doživotno. To doživotno biranje sudaca ja promatram kao jedan od temeljnih problema lošeg stanja u pravosuđu”, poručuje odvjetnica dodajući da bi ona, da je u nekom slučaju dobila rješenje kakvo je napisao sudac Hlača, zasigurno sve prijavila predsjedniku suda i Državnom sudbenom vijeću.