Bivši vojnik, osumnjičen za ubojstvo Dedića, sudu ponudio milijun kuna gotovine da ga puste na slobodu

Sud je to jamstvo odbio i odredio Tomislavu Viktoru Basi istražni zatvor

30.01.2020., Zagreb - Osumljiceni za ubojstvo Ibrahima Dedica, Tomislav Viktor Basa ispitan na opcinskom drzavnom odvjetnistvu. 
Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Bivši vojnik Tomislav Viktor Basa, 50-godišnjak osumnjičen za ubojstvo bankara Ibrahima Dedića u srpnju 1999., kojeg je policija uhitila tek prije dva dana, ponudio je sudu milijun kuna jamčevine u gotovini kako bi izbjegao istražni zatvor. Za sada je Županijski sud u Zagrebu to jamstvo odbio budući da Basa osim hrvatskog ima i nizozemsko te švicarsko državljanstvo.

No, osumnjičeni ubojica ima pravo žaliti se na rješenje o određivanju istražnog zatvora. O žalbi će odlučivati izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda.

Izmjene ZKP-a o jamčevinama

Mogućnost da ponudi jamčevinu Basi daje Zakon o kaznenom postupku koji je izmijenjen 2017. godine. Od tada okrivljenici mogu nuditi jamčevinu isključivo ako im je istražni zatvor određen zbog opasnosti od bijega. Do tada je ta mogućnost postojala i u slučaju kada je istražni zatvor bio određen zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela te bojazni da okrivljenik ne bi utjecao na svjedoke i suokrivljenike ili na neki drugi način ometao istragu.

U ovom trenutku tužiteljstvo Basu tereti da je s još dvojicom muškaraca, čiji identitet još uvijek nije poznat, 3. srpnja 1999. oko 22,30 sati pred zgradom u Ivekovićevoj ulici 17, pucao u Dedića. Više hitaca nanijelo je bankaru brojne strijelne ozljede glave i tijela od kojih je preminuo na mjestu događaja. Počinitelj je, koliko je sada poznato, identificiran na osnovu traga krvi koji je ostao u Ivekovićevoj ulici. Vještačenje je to sada i potvrdilo.

Zašto Basa nije uhićen ranije?

Policija je jučer objašnjavala kako i taktičkih razloga nije ranije hapsila Basu iako su već neko vrijeme sumnjali da je upravo on sudjelovao u likvidaciji bankara Dedića. Nalogodavac tog ubojstva, kao ni točni motivi još uvijek nisu poznati. Dedić je bio kontroverzan poduzetnik koji je i sam kršio zakon, a prema riječima nekih svjedoka iz onog vremena zamjerio se i dijelu pripadnika tadašnjeg organiziranog krim-miljea.

Kako je tijekom Domovinskog rata bio pripadnik nekoliko postrojbi HV-a, Basini suborci šokirani su činjenicom da je sada osumnjičen za ubojstvo Ibrahima Dedića, a i susjedi s Čiova gdje je izgradio kuću znaju ga kao mirnu osobu. Tvrde čak, za razliku od policije, da je svake godine dolazio u Hrvatsku i to na proslavu obljetnice Oluje u Čavoglave. Prema informacijama policije, Basa posljednjih desetak godina nije bio u Hrvatskoj iako mu ovdje živi obitelj.

Osim u gotovini, okrivljenik ima mogućnost ponuditi jamčevinu i u nekretninama te drugim vrijednostima, pa nije isključeno da će Basa to pokušati učiniti u nastavku istrage. Zanimljivo je da mu istražni zatvor nije određen zbog opasnost od ometanja istrage budući da već iz same prijave proizlazi da su u likvidaciju bankara Dedića bila uključene još dvije osobe. Uobičajeno je da se u takvim situacijama određuje istražni zatvor kako jedan osumnjičeni ne bi utjecao ne ostale upletene u isti zločin.