Blinken se sastao s pravim šefom kineske diplomacije, koji je nadređen i ministru

Našli su se u Indoneziji

US Secretary of State Antony Blinken (R) shakes hands with Director of the Office of the Foreign Affairs Commission of the Communist Party of China's Central Committee Wang Yi during their bilateral meeting on the sidelines of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) Foreign Ministers’ Meeting in Jakarta on July 13, 2023. (Photo by Dita Alangkara / POOL / AFP)
FOTO: Dita Alangkara / POOL / AFP

Američki državni tajnik Antony Blinken je “iskreno i konstruktivno” razgovarao s glavnim kineskim diplomatom Wang Yiom u indonezijskom glavnom gradu, rekao je dužnosnik, što je najnovija interakcija u nizu, za koje Washington kaže da im je svrha upravljanje konkurencijom dviju supersila.

Wang predstavlja Kinu u Džakarti na sastancima Organizacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) i partnerskih zemalja nakon što je Peking objavio da ministar vanjskih poslova Qin Gang neće prisustvovati zbog zdravstvenih razloga. Wang, koji je trenutno šef za vanjsku politiku u Komunističkoj partiji Kine, nadređen je Qinu, koji je za vanjsku politiku zadužen u vladi. Wang i Blinken su sjedili jedan nasuprot drugome u sobi za sastanke u hotelu u središtu Džakarte i nisu razgovarali s novinarima.

“Iskrene i konstruktivne rasprave” pokrile su teme razlika i potencijalne suradnje, rekao je u priopćenju Matthew Miller, glasnogovornik američkog State Departmenta. “Sastanak je dio trenutnih napora radi održavanja otvorenih komunikacijskih kanala kako bi se razjasnili američki interesi u širokom rasponu pitanja i kako bi se odgovorno upravljalo konkurencijom tako da se smanji rizik od pogrešne percepcije i pogrešne računice”, kazao je Miller.

Mir u Tajvanskom tjesnacu

Glavni američki diplomat je također naglasio važnost “održavanja mira i stabilnosti diljem Tajvanskog tjesnaca”, dodao je Miller. Blinken se sastao s Qinom i Wangom u Pekingu prošli mjesec, što je bio prvi posjet američkog državnog tajnika Kini u proteklih pet godina. Namjera posjeta bila je umanjiti napeto suparništvo između supersila, koje su ujedno i dva najveća svjetska gospodarstva.

Analitičari sastanak vide kao dio napora da se otvori mogućnost susreta američkog predsjednika Joea Bidena i kineskog vođe Xi Jinpinga kasnije ove godine, no napetosti su i dalje visoke. Blinkenov posljednji sastanak s Wang Yiom u Pekingu činio se kao najproblematičniji dio posjeta jer mu je Wang rekao da je “temeljni uzrok” njihova neslaganja “pogrešna američka interpretacija Kine” i “pogrešne politike” SAD-a, prema kineskom priopćenju.

Dok Washington želi zaustaviti daljnje pogoršanje bilateralnih odnosa, za koje je Peking rekao da su na najnižoj razini od uspostavljanja diplomatskih veza, dvije strane se i dalje spore zbog lepeze pitanja vezanih uz trgovinu, sigurnost i geopolitiku.