Blokada EU proračuna mogla bi se pretvoriti u duboku krizu; poduzetnici preklinju Mađarsku i Poljsku da se srede

Belgium, Brussels - October 2, 2020.Viktor Orban, Hungarian Prime Minister.,Image: 562580092, License: Rights-managed, Restrictions: * France, Germany and Italy Rights Out *, Model Release: no
FOTO: Zucchi/Euc

Zbog pandemije koronavirusa, europsko gospodarstvo ove će godine potonuti debelo ispod nule, ocijenila je u jesenskim gospodarskim prognozama Europska komisija, procjenjujući da će pad BDP-a na razini Europske unije biti 7,4 posto, a u mnogim članicama EU-a i osjetno veći.

Glavna poluga za izlazak iz ove ekonomske rupe trebale bi biti milijarde eura pomoći iz europskog fonda za oporavak i europskog proračuna – ali te su milijarde od ovog ponedjeljka na ledu.

Oštre reakcije na blokadu

Veto Mađarske i Poljske na dogovor oko novca koji bi trebao spašavati EU od gospodarskih, socijalnih i zdravstvenih posljedica pandemije, izazvao je stoga oštre reakcije u cijeloj Uniji, uključujući i dvije države čije su vlade stavile nogu na kočnicu.

Na nogama su mađarska oporba i poljski poduzetnici, europska udruženja gospodarstvenika, poslodavci i socijalni partneri – svi redom upozoravaju kakve će biti posljedice za europske tvrtke i radnike, ako se ova situacija što hitnije ne riješi i novac ne krene ulagati već početkom sljedeće godine.

Upozorenje gospodarstvenika

“Prošlo je već devet mjeseci od početka krize, a naše tvrtke svakodnevno trpe. Potrebna im je brza, ciljana potpora”, istaknuo je Christoph Leitl, predsjednik Eurocahmbersa, udruženja europskih trgovinskih i industrijskih komora, dodavši da je postupak Mađarske i Poljske nesavjestan te da članice udruženja iz te dvije države u potpunosti podržavaju ovo stajalište.

Ako financiranje iz EU sredstava ne krene početkom 2021. godine, gospodarski oporavak bit će potkopan i prije nego što starta, poručili su iz Eurochambersa uoči današnje videokonferencije EU čelnika na kojoj se očekuje da će biti rasprave o mađarskom i poljskom vetu.

Apel poljskih poduzetnika

Apelu europskih poslodavaca pridružili su se i poljski: tamošnji mediji izvještavaju o otvorenom pismu koje su poduzetnici uputili vladajućim strankama, upozorivši ih na ozbiljne posljedice za gospodarstvo i društvo ako vlada ustraje na blokadi EU proračuna i fonda za oporavak.

Podsjećaju da će Poljska biti uskraćena za 60 milijardi eura pomoći, što znači da se neće moći učinkovito zaštititi gospodarstvo, radna mjesta, obiteljska primanja, socijalni standardi niti izgraditi otpornost za buduće krize.

Nepopustljivi stavovi

Poljska i Mađarska ovim potezom također riskiraju da će im izdašna financijska pomoć, koja je predviđena u narednih sedam godina, ozbiljno kasniti. No, njihove vlade zasad odbijaju popustiti.

Nepopustljiv je, međutim, trenutno i Europski parlament, kao i neke druge članice EU-a, poput Nizozemske, koje ne žele daljnje ublažavanje mehanizma vladavine prava, koji Varšavi i Budimpešti nije po volji.

Sve veći pritisak

U takvom će ozračju EU lideri, među njima i premijer Andrej Plenković, danas popodne razgovarati video-vezom o posljedicama pandemije i, kako se očekuje, mogućim rješenjima za izlazak iz ove pat pozicije koja ima sve sastojke da se pretvori u duboku krizu.

Mada se s današnjeg sastanka ne očekuje bijeli dim, jasno je da će sa svakim danom, svakim novim rekordom zaraženih, svakom tvrtkom koja nije uspjela preživjeti, vladama u Budimpešti i Varšavi biti sve teže istrpjeti enorman pritisak.