Bruxelles će predložiti paket pomoći za EU vrijedan 750 milijardi eura

500 milijardi eura bilo bi dostupno u obliku bespovratnih potpora državama članicama, a preostalih 250 milijardi u obliku zajmova

European Commission President Ursula von der Leyen (C) Executive Vice President of the European Commission for a Europe Fit for the Digital Age and European Commissioner for Competition, Margrethe Vestager (L) and European Commission Vice-President in charge of the Euro, Social Dialogue, Financial Stability, Financial Services and Capital Markets Union Valdis Dombrovski (R) give a joint press conference to present the economic response to the Covid-19 crisis at the EU headquarters in Brussels on March 13, 2020. (Photo by JOHN THYS / AFP)
FOTO: AFP

Europska komisija predložit će paket vrijedan 750 milijardi eura kako bi se pomoglo europskom gospodarstvu da izađe iz krize uzorkovane epidemijom koronavirusom, javlja agencija Bloomberg pozivajući se na neimenovani izvor upoznat s planovima Komisije. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen trebala bi danas o tome izvijestiti Europski parlament, a kasnije i medije.

Prema Bloombergovima informacijama, od ukupnog iznosa, 500 milijardi eura bilo bi dostupno u obliku bespovratnih potpora državama članicama, a preostalih 250 milijardi u obliku zajmova. Radi se, očito, o pokušaju Bruxellesa da pomiri suprotstavljene prijedloge zemalja članica EU-a o tome na koji bi način trebalo financirati oporavak europskog gospodarstva.

Suprotstavljeni stavovi

Njemačka i Francuska, kako smo pisali, predložile su paket vrijedan 500 milijardi eura i to u obliku bespovratnih potpora. Fond za oporavak, koji su predložile dvije najjače članice EU-a, punio bi se posuđivanjem novca na tržištu kapitala u ime cijele EU. No, tom zajedničkom posuđivanju novca protive se zemlje poput Austrije i Nizozemske koje, osim toga, smatraju da države trebaju dobivati zajmove, a ne izravne potpore.

Bloomberg piše da bi se novac iz Komisijinog plana usmjeravao prije svega na investicije i reforme, iako bi dio sredstava išlo i prema zdravstvenom sustavu. Plan predviđa i da se Komisija zaduži na financijskim tržištima. Za dogovor oko plana oporavka potrebna je suglasnost svih 27 zemalja članica.