Nekad je nužno odabrati stranu

Bloomberg je objavio novi indeks inovacija prema kojem je od EU zemalja od Hrvatske lošiji samo Cipar

Prva na listi je Južna Koreja, a SAD više nije među top 10

Prema novom Bloombergovom inovacijskom indeksu za 2018. godinu Sjedinjene Države više nisu u top 10 najinovativnih zemalja svijeta, a ljestvicu i dalje predvode Južna Koreja na prvom i Švedska na drugom mjestu. Hrvatska je pala za jedno mjesto te se nalazi iza svih zemalja Europske unije koje se nalaze na listi, osim Cipra. Od EU zemalja na listi nije samo Slovenija.

U usporedbi s prošlogodišnjim Indeksom inovacija Hrvatska je s 41. pala na 42. mjesto, a neposredno ispred nas nalaze se Bugarska, Latvija, Malta i Slovačka. Indeks inovacija temelji se na ocjenama u sedam kategorija, a to su istraživanje i razvoj, proizvodnja, produktivnost, broj kompanija koje se bave visokom tehnologijom, razina visokog obrazovanja, broj istraživača i inženjera te patenti.

Najviše bodova imamo u kompanijama koje se bave visokim tehnologijama

Hrvatska je najviše bodova postigla u kategoriji broja kompanija koje se bave visokom tehnologijom (44), a najmanje u dodanoj vrijednosti proizvodnje (30). U kategoriji istraživanje i razvoj postigli smo 39 bodova, kao i u produktivnosti. U visokom obrazovanju imamo 35 bodova, a po 41 u broju istraživača i patentnima.

U proces posljednjeg rangiranja bilo je uključeno 200 svjetskih gospodarstava koja su potom ocjenjivana bodovima od 0 do 100 u sedam jednako valoriziranih kategorija. Zemlje koje nisu prijavile podatke za najmanje šest kategorija automatski su isključene iz procesa ocjenjivanja. Prije konačnog rangiranja ostalo je 80 zemalja od kojih je Bloomberg izradio listu od najboljih 50.

Sjedinjene Države ispale iz top 10

Sjedinjene Države pale su s devetog na 11. mjesto indeksa inovacija zbog značajnog pada u kategorijama postsekundarnih i tercijarih zanimanja. Zabilježen je pad i u kategoriji efikasnosti znanja, koja uključuje pad broja diplomiranih inženjera znanosti te inženjera u sekundarnim djelatnostima.

“Ne vidim nikakve naznake koje bi sugerirale da se taj trend neće nastaviti”, rekao je Robert D. Atkinson, predsjednik Zaklade za informatičku tehnologiju i inovacije u Washingtonu, piše Bloomberg. “Ostale zemlje su odgovorile pametnim i dobro financiranim inovacijskim politikama kao što su bolja usmjerenost poreznih poticaja u istraživanje i razvoj, izdvajanje više državnih sredstava za istraživanja, porast financijskih sredstva za inicijative koje uključuju komercijalizaciju tehnologija i slično”, rekao je Atkinson.

Singapur preskočio tri europska gospodarstva

Značajan skok na sljestvici inovativnosti bilježi Singapur koji je, svojim ulaganjima u visoko obrazovanje i STEM područja znanosti, preskočio Njemačku, Švicarsku i Finsku te se pozicionirao na treće mjesto. “Singapur je oduvijek bio usredotočen na obrazovanje svojih ljudi, posebice u STEM znanostima”, rekao je Yeo Kiat Seng, profesor na Sveučilištu za tehnologiju i dizajn u Singapuru. “Singapur je konstantno predan financiranju istraživanja i razvoju inovacija”, dodao je Yeo, koji sam ima 38 patenata.

Južna Koreja se na vrhu ljestvice nalazi petu godinu zaredom i to zahvaljujući kompaniji Samsung Electronics Co. i njezinoj suradnji s američkim inovatorima. Samsung Electronics Co., najznačajnija tvrtka Južne Koreje, primila je više patenata iz SAD-a tijekom 2000-ih od bilo koje druge tvrtke, osim IBM-a. Južnokorejski poluvodiči, pametni telefoni i oprema digitalnih medija potaknuli su ekosustav korejskih dobavljača i partnera sličan onome kojeg je Japan razvio oko Sonyja i Toyote.

Zaostaju one koje ne vjeruju u investicije

I Kina je zabilježila značajan pomak. S 21. se popela na 19. mjesto upravo zahvaljujući razvoju novih znanosti, sve većem broju diplomiranih inženjera te porastu patenata, osobito onih koje je prijavio Huawei. “Ono što SAD, Koreja i Kina imaju zajedničko je da ljudi prihvaćaju neuspjeh kao dio razvojnog procesa”, rekao je Prinn Panitchpakdi, šef tajlandskog CLSA-a, azijske posredničke i investicijske grupe. “Inovacije zaostaju u onim zemljama u kojima postoji kultura izbjegavanja rizika i gdje se na istraživanje i razvoj gleda samo kao na trošak, a ne kao investiciju”, dodao je.

Japan, jedna od tri azijske zemlje u top 10 ove ljestvice, popeo se za jedno mjesto te je sada šesti. Uspješna je i Francuska koja je zamijenila mjesta sa SAD-om te je s 11. mjesta ljstvice došla na deveto. Time je postala peta europska zemlja u top 10 ljestvice. Na začelju top 10 ljestvice nalazi se Izrael koji se na 10. mjestu nalazio i prije godinu dana i koji je jedini bolji od Južne Koreje u kategoriji istraživanje i razvoj.

Među top 10 su Južna Koreja, Švedska, Singapur, Njemačka, Švicarska, Japan, Finska, Danska, Francuska i Izrael.

Bloombergova lista (1. dio)
Bloombergova lista (2.dio)