Bojan Glavašević, kojem je tata ubijen na Ovčari, potresnim je statusom reagirao na uhićenja: 'Volio bih ih pogledati u oči...'

Saborski zastupnik na Twitteru je objavio kratki post

16.03.2020., Banski dvori, Zagreb - Sastanak premijera Andreja Plenkovica i saborskih zastupnika o paketu zakona za koronu. Bojan Glavasevic. 
 Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Ministarstvo unutarnjih poslova objavio je jutros da su jučer u Negoslavcima kod Vukovara uhitili dvojicu muškaraca za koje sumnjaju da su mučili hrvatske zarobljenike. Vjeruju da su dvojica hrvatskih državljana, rođeni 1948. i 1963. godine, kao pripadnici srpskih paravojnih snaga 20. studenoga 1991. sudjelovali u tzv. špaliru smrti na Ovčari kroz koji su prolazili zarobljenici iz okupiranog Vukovara.

Vijest je maloprije na Twitteru komentirao saborski zastupnik Bojan Glavašević čiji je tata, ratni izvjestitelj i novinar Hrvatskog radija Vukovar Siniša Glavašević, ubijen tog 20. studenoga 1991. na Ovčari.

‘Smrt je milosrdnija od onog što su namijenili mom ocu’

“Pravda je spora, ali dostižna, barem ponekad. Ovu dvojicu zlotvora bih volio pogledati u oči prije nego odu na robiju. Smrt u zatvoru je sudbina milosrdnija od one koju su zaslužili i koju su namijenili mom ocu, Branku Polovini i nama kojima su oduzeli sretne trenutke s njima”, napisao je Glavašević.

Kasnije je objavio i citat Vlade Gotovca koji prenosimo u cijelosti: “… Jer onaj tko tuđu djecu ubija – nema djece, jer onak tko tuđe majke ucviljuje – nema majke; jer ona tko tuđe domove ruši nema doma. Generali zato moraju znati da na ovoj zemlji za njih nema ni majki, ni djece, ni domova! Umrijet će u pustošo svog mrtvog srca! Sramit će ih se njihova djeca, jer su izgubili ljubav. Sramit će ih se njihove žene jer su bili ubojice tuđe djece. Sramit će ih se njihove obitelji jer su uništavali tuđe obitelj…”

Bili su pripadnici tzv. špalira smrti

Za dvojicu uhićenih muškaraca se sumnja da su tog 20. studenog 1991. u poslijepodnevnim satima, ispred hangara na Ovčari, bili među pripadnicima koji su formirali tzv. špalir kroz koji su zarobljenici morali proći.

Prolazak kroz ‘špalir’ značio je grubo fizičko zlostavljanje poput udaranja dijelovima automatskog oružja, drvenim i metalnih palicama i raznim drugim tupo – tvrdim predmetima, rukama, nogama i dijelovima vojničke opreme, a tijekom čega su zarobljenici pretrpjeli teške tjelesne ozljede, intenzivnu bol i osobitu fizičku patnju.