Bombaški napad u katedrali na Filipinima; najmanje 20 mrtvih i više od 80 ranjenih osoba

Moguće je da se napad dogodio zbog referenduma o osamostaljenju muslimanske regije Bangsamoro

Policemen and soldiers stand outside bomb-hit church in Jolo, Sulu province on the southern island of Mindanao, on January 27, 2019. - At least 18 people were killed when two bombs hit a church on a southern Philippine island that is a stronghold of Islamist militants, the military said on January 27, days after voters backed the creation of a new Muslim autonomous region. (Photo by NICKEE BUTLANGAN / AFP)
FOTO: AFP

U dvjema eksplozijama na jugu Filipina, u gradu Jolo u provinciji Sulu, poginulo je 20 osoba, a 81 ih je ranjena, objavila je u nedjelju filipinska policija. Iz policije su u početku izjavili kako je poginulo 27 ljudi, no ta brojka je naknadno smanjena, budući da su neke poginule brojali dva puta zbog brojanja žrtava iz dva različita izvora. Među poginulima je 15 civila i pet vojnika, a među ranjenima je 14 vojnika, te 65 civila.

Prema izjavama policije, prva eksplozija unutar katedrale se dogodila oko 8.45 ujutro po lokalnom vremenu. Druga bomba je eksplodirala na parkiralištu ispred katedrale, samo par trenutaka kasnije kada je prema katedrali već krenula policija.

Nitko nije preuzeo odgovornost za napad

Zasad nitko nije preuzeo odgovornost za ovaj napad, ali je moguće da je povezan sa referendumom o autonomiji regije Bangsamoro, u kojoj većinu čine muslimani. Referendum je održan u ponedjeljak, a u petak su objavljeni službeni rezultati po kojima je 85 posto glasača podržalo autonomiju.

No, u provinciji Sulu u kojoj su odjeknule eksplozije, a koja se nalazi unutar autonomnog područja Bangsamoro, stanovništvo je glasalo protiv autonomije. “Neprijatelji države su smjelo ispitali sposobnost države u zaštiti svojih građana u toj regiji. Filipinske oružane snage će odgovoriti na njihov izazov, te smrskati bezbožne kriminalce krive za napad”, izjavio je Salvador Panelo, glasnogovornik filipinskog predsjednika Rodriga Dutertea.