Nekad je nužno odabrati stranu

Boras osniva novi studij, a isti već postoji na FPZG-u. Otkrivamo bizarnu pozadinu priče zbog koje padaju ostavke

S FPZG-a za Telegram kažu da ih o svemu tome nitko ništa nije pitao i da rektor radi na svoju ruku

Namjera rektora Damira Borasa da uskoro osnuje novi faks koji će se baviti diplomatskim, europskim i međunarodnim studijima, poprilično je uzburkala situaciju na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti (FPZG). Naime, pred samim je osnivanjem novi sveučilišni odjel punoga naziva “Diplomatski, europski i međunarodni studiji”, a s obzirom na to da FPZG tome već poučava studente kroz svoj Odsjek međunarodnih odnosa i sigurnosnih studija, na Fakultetu snažno oponiraju novom odjelu.

Zbog namjere njegovog osnivanja, paralelnog FPZG-u, pala je i jedna ostavka. Kako Telegram doznaje, rektorova pomoćnica za interno komuniciranje Lidija Kos-Stanišić jučer je podnijela neopozivu ostavku na svoju dužnost u Rektoratu. Kos-Stanišić bivša je dekanica FPZG-a u dva mandata i dolazi s Odsjeka međunarodnih odnosa s kojim se sada dupla novi sveučilišni odjel. Dekan FPZG-a Andrija Henjak Telegramu je, pak, potvrdio da fakultet ni na koji način nije obaviješten ni konzultiran o osnivanju sveučilišnog odjela. FPZG se zbog svega u ponedjeljak sastaje na izvanrednoj sjednici Vijeća.

Prave se da FPZG ne postoji

Prema dokumentima u posjedu Telegrama, već je pripremljena odluka o osnivanju novog sveučilišnog odjela koju bi trebao potvrditi Senat Sveučilišta s dvije trećine glasova svih članova Senata. Napisana su i dva elaborata – onaj o osnivanju odjela i financijski elaborat. Pa se tamo tvrdi da se sve to osniva jer u javnom visokoškolskom okviru RH nisu uspostavljeni studiji koji bi obrazovali stručnjake u području međunarodnih, europskih i diplomatskih odnosa. Nigdje se, pritom, ne spominje FPZG.

Profesorica Marta Zorko, predstojnica FPZG-ova Odsjeka međunarodnih odnosa i sigurnosnih studija, za Telegram kaže kako je naprosto netočno da sadržaji za koje se predlaže novi odjel ne postoje u sklopu Sveučilišta u Zagrebu. “Interes studenata za predmete u području međunarodnih odnosa i studija sigurnosti već je godinama među najvišim na FPZG-u. FPZG nudi spomenute sadržaje na svim razinama studija”, kaže.

Tako studenti, precizira, na diplomskoj razini primjerice mogu birati između usmjerenja Međunarodni odnosi, Nacionalna sigurnost i Europski studiji: Hrvatska i Europa. Osim toga, naglašava, postoji poseban diplomski studij Master of European Studies, kao i diplomski smjer Nacionalna sigurnost. Uostalom, i na doktoratu studenti imaju smjerove Europska politika i Međunarodni odnosi.

Henjak: ‘Rektor ovo radi na svoju ruku, neracionalno’

Dekan Andrija Henjak za Telegram kaže kako FPZG ni na koji način nije bio uključen u proces formiranja novog sveučilišnog odjela. “Rektor ovo radi na svoju ruku, bez ikakvih konzultacija i neracionalno iz upravljačke pozicije. Nitko na FPZG-u nije za ovo znao, nije bilo rasprave niti na Vijeću društveno-humanističkog područja niti na Senatu. Smatram da se radi o akciji koja nema širi strateški smisao, dapače, ne znam temeljem kojeg strateškog dokumenta se ide u ovo”, kaže dekan.

Dodaje i kako ne vidi društvenu potrebu osnivanja odjela jer FPZG adekvatno pokriva područje međunarodnih odnosa na svim svojim razinama studija. Henjak problematizira još jednu dimenziju priče – kadrovsko-financijsku. Pita se odakle koeficijenti za zapošljavanje na novome odjelu. A elaborat Sveučilišta o osnivanju novoga odjela precizira da će svakako morati zapošljavati nove ljude.

U situaciji u kojoj je nabujalo zapošljavanje na Sveučilištu, posebno u Borasovom Rektoratu, već neko vrijeme pod lupom javnosti, sada sa Sveučilišta navode kako će im trebati nova radna mjesta i proračunska sredstva RH za formiranje odjela. Neslužbeno, pak, doznajemo da Ministarstvo oko toga uopće nije konzultirano.

Ostavke u Rektoratu

Zbog svega ovoga, jučer je u Rektoratu pala i jedna ostavka. Lidija Kos-Stanišić, bivša dekanica FPZG-a, podnijela je neopozivu ostavku na dužnost rektorove pomoćnice. Kos-Stanišić inače dolazi upravo s Odsjeka međunarodnih odnosa FPZG-a i Telegramu kaže kako je prije tri dana saznala da je u planu osnivanje odjela s identičnim sadržajima koji se izvode na njenom matičnom FPZG-u.

“Smatram nepotrebnim i apsurdnim da na istom Sveučilištu postoje dvije institucije koje izvode identične sadržaje, a posebno smatram neprihvatljivim da prijedlog dolazi na ovakav način, bez ikakve konzultacije s FPZG-om”, kaže Kos-Stanišić. Njena ostavka nije jedina u Rektoratu u recentnije vrijeme. Borasa je još u veljači, usred skandala oko seksualnog uznemiravanja, napustila njegova prorektorica Mirjana Hruškar, a kako doznajemo, ovih je dana dala otkaz njegova šefica ureda Katarina Prpić.

Boras zaboravio na svoj program iz 2014.

Novi sveučilišni odjel neće imati dekana, već pročelnika s obzirom na to da se ne radi o fakultetu. Taj će pročelnik, uz ostale dekane, sjediti u Senatu s pravom glasa pa će, primjerice, odlučivati o novom rektoru Sveučilišta, što je na rasporedu iduće godine. Ne konzultirajući FPZG ni na koji način oko odjela paralelnog njihovim studijima, Boras se oglušio na vlastiti rektorski program otprije sedam godina.

“U svojem djelovanju kao rektor Zagrebačkog sveučilišta, u komunikaciji sa svim relevantnim čimbenicima akademskoga, društvenoga i političkoga života uvijek ću se odnositi u skladu s vrsnoćom Zagrebačkog sveučilišta zastupajući snažno njegove interese kao cjeline”, zborio je Boras 2014. Ovo se, iz nekog njemu poznatog razloga, očito ne odnosi na Fakultet političkih znanosti.