Nekad je nužno odabrati stranu

Borasu je danas u Mostaru dodijeljen počasni doktorat. Na svečanost je poveo uglednu ekipu dekana koji nižu afere

Rektorova pratnja danas je u Mostaru bila pomno birana

09.05.2019., Sibenik - Studij energetske ucinkovitosti i obnovljivih izvora  organizirao je Dan otvorenih vrata na koje je bio kao gost i rektor Damir Boras te gradonacelnik Sibenika Zeljko Buric. 
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Rektoru Sveučilišta u Zagrebu Damiru Borasu danas je na svečanosti i službeno uručen počasni doktorat Sveučilišta u Mostaru koji mu je, kako smo objavili prije desetak dana, dodijelio Senat Sveučilišta u Mostaru. Najviše priznanje koje se dodjeljuje na nekom sveučilištu, Borasu je u Mostaru uručeno “za izniman međunarodni ugled, osobito kao znanstveniku na području informacijskih znanosti, te za suradnju s akademskom i znanstvenom zajednicom Sveučilišta u Mostaru, čijemu ugledu, razvoju, što većoj vidljivosti i prepoznatljivosti neprestano pridonosi”.

Rektor mostarskog sveučilišta Zoran Tomić, koji je Borasu uručio počasni doktorat, kazao je kako je “stvar sudbine te odgoja i utjecaja u domu” da je, par desetljeća nakon njegovog oca Mile, “nikako manji ili manje značajan” Damir Boras došao na Sveučilište u Mostaru “kao ugledan i renomiran profesor, kao dekan Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ali i kao rektor istoga tog sveučilišta”, kazao je Tomić pa nastavio o Borasovoj viziji i odlučnosti da na mostarskom Filozofskom fakultetu utemelji Studij informacijskih znanosti.

‘Vizionar i utemeljitelj’

Osim što ga je osnovao, kazao je rektor Tomić, Boras ga je godinama afirmirao, “neprestano predajući i radeći sa svojim studentima i kolegama”. Pa je sumirao: “Jednom riječju, vizionar i utemeljitelj, Damir Boras profesor je koji ispunjava sve akademske zadatke koji su mu povjereni”. Promovirani rektor Boras, vidno počašćen i ponosan, poručio je kako je to veliko priznanje ne samo njemu osobno, već i cijelom Sveučilištu u Zagrebu.

“Osjećam se ispunjeno i sretno, nadajući se da sam kao profesor, nastavnik i znanstvenik, kao rektor i dekan, ali i kao prijatelj Sveučilišta u Mostaru, svoju misiju dobrim dijelom i ostvario”, kazao je. Bila bi, ovom prilikom, šteta ne osvrnuti se na publiku koja je prisustvovala svečanom događaju. Prema fotografijama objavljenim na službenoj web stranici Sveučilišta u Mostaru, osim rektorove supruge, bio je tamo i Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, kojemu je pak Boras prije nekoliko godina uručio često i glasno osporavani počasni doktorat zagrebačkog sveučilišta.

Birano dekansko društvo

S Borasom su na svečanost u Mostar pošli i njegovi prorektori Mladen Janjanin, Miljenko Šimpraga te Ivana Čuković Bagić, ali i novoizabrani rektor Stjepan Lakušić, koji će ga naslijediti početkom listopada. Sudeći prema fotografijama, s rektorom je u Mostar otputovao i Damir Knjaz, njegov savjetnik za sport i bivši dekan Kineziološkog fakulteta. O njemu smo nedavno pisali kada samo otkrili Knjazov zgodan biznis model u sklopu kojeg, surađujući sa svojim faksom, zarađuje milijunske iznose.

U Mostaru je bila i Jadranka Frece, dekanica Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta o kojoj smo pisali prošle godine kada smo otkrili da je na službenu fakultetsku karticu kupovala Chanel parfeme, ekskluzivnu odjeću i suvenire s Balija. Svečanosti su nazočili i Nikola Mrvac, dekan Grafičkog fakulteta koji je krajem 2020. godine predložio da se Borasu dodjeli državna nagrada za znanost za životno djelo. Službeni obrazac za prijavu ispunio je Klaudio Pap, prodekan Grafičkog fakulteta, koji je danas također bio u biranoj rektorovoj pratnji u Mostaru.

Posebna veza

Kako im krajem 2020. nije pošlo za rukom da Boras bude nagrađen državnom nagradom, s Grafičkog fakulteta isto su predložili ove godine. Obrazloženje je potpisao Klaudio Pap – bivši dekan, aktualni prodekan i budući dekan Grafičkog fakulteta. Njegove funkcije, prošle, sadašnje i buduće, možda zvuče zbunjujuće, no to zaista jest tako jer na Sveučilištu u Zagrebu svašta bude moguće. Moguć je, tako, bio i neviđeni luping kojim je Klaudio Pap, tada kao dekan Grafičkog fakulteta, spasio rektora Borasa od mirovine.

Naime, pred istek roka za odlazak u mirovinu, Boras se s matičnog zagrebačkog Filozofskog fakulteta – koji mu nije htio produžiti radni odnos – prebacio na Učiteljski, a potom i na Grafički fakultet. Na tom se fakultetu baš u tom nezgodnom trenutku za rektora pojavio javni natječaj za zaposlenje koji je po svim uvjetima nevjerojatno odgovarao Borasu. Rektor je dobio posao i upravo to daljnje zaposlenje nakon 65. godine, omogućilo mu je da bude u poziciji natjecati se i osvojiti drugi mandat na čelu Sveučilišta. U Mostaru je danas, vjerujemo, veliko slavlje.