Borba protiv korupcije sve žešća: Bačić najavio da HDZ planira zabraniti saslušanja o Ini od kojih strepi premijer

Dok se nije došlo do Ine i Plenkovića, saslušanja na Antikorupcijskom vijeću nisu bila sporna

FOTO: N1

Ako je i bilo sumnje, sad je više nema – Hrvatska demokratska zajednica će pokušati stopirati ili barem službeno proglasiti protuzakonitima sva saslušanja oko Ine na Antikorupcijskom vijeću Hrvatskog sabora. Potvrdio je to danas gostujući na N1 televiziji predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić koji je konstatirao kako bi javnim saslušanjima to Vijeće prekoračilo svoje ovlasti.

Upadljivo uporno nazivajući Antikorupcijsko vijeće službenim imenom, dakle, Vijećem za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije, Bačić je konstatirao kako su takva saslušanja protuzakonita i kako predsjednik tog tijela Nikola Grmoja (Most) zloupotrebljava ovlasti. Bačić se pozvao na Poslovnik Hrvatskog sabora gdje se u članku 52. a definira kako javno saslušanje može organizirati matično radno tijelo – što Antikorupcijsko vijeće svakako nije.

Slijedi li zabrana sjednice Antikorupcijskog vijeća?

“Mi ćemo se o tome, na zahtjev potpredsjednika Vijeća, očitovati kao Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav”, najavio je Bačić. Potpredsjednik Vijeća je HDZ-ov Damir Habijan, a u Odboru koji će se očitovati HDZ ima većinu. Jasno je stoga kakav će biti zaključak – da je javno saslušanje pred Antikorupcijskim vijećem protuzakonito.

Bačićeva najava dolazi u danu u kojem je Nacional objavio kako će se od četvero pozvanih na javno saslušanje odazvati bivši šef Janafa Dragan Kovačević koji bi trebao govoriti o tajnom sastanku u Vladi na kojem je Andrej Plenković navodno dao nalog za potpisivanje memoranduma čija je posljedica bila zatvaranje sisačke rafinerije. Hoće li najavljena odluka saborskog Odbora o tome da bi javno saslušanje Kovačevića bilo protuzakonito značiti i da će se zabraniti održavanje za četvrtak najavljene sjednice Antikorupcijskog vijeća, zasad se još ne zna.

Dosad saslušanja nikom nisu bila sporna

Ukoliko dođe do zabrane, tek bismo onda mogli svjedočiti pravom medijskom eventu – sjednici Antikorupcijskog vijeća bez članova iz HDZ-a na kojoj bi se, negdje izvan Sabora, saslušavao Dragan Kovačević, a kasnije možda i neki drugi svjedoci koji bi govorili o upravljanju Inom. Uz to, bit će zanimljivo i još nekoliko stvari vezano za samu sjednicu Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav.

Primjerice, ako se pozovu na Poslovnik Hrvatskog sabora, što će s Poslovnikom Antikorupcijskog vijeća u kojem stoji da na sjednicu mogu, “radi iznošenja mišljenja o određenom pitanju ili podnošenja izvješća”, biti pozvani predstavnici državnih tijela, udruga institucija i drugi djelatnici? Valja, pritom, napomenuti da su saslušanja pred Antikorupcijskim vijećem već višegodišnja praksa, kojoj se dosad zakonitost nije osporavala – sve dok, eto, priča nije došla do Ine i Andreja Plenkovića. Ne, nije uopće sumnjivo.