Borba za Palaču Matice hrvatske na Strossmayerovom trgu je napokon, čini se, gotova. Matica je opet vlasnik

Prije tri godine naloženo je upisivanje Palače Matice u društveno vlasništvo

FOTO: Vjekoslav Skledar

Matica hrvatska danas je priopćila da se nakon tri godine ponovno upisala u zemljišne knjige kao vlasnica Palače matice, koja se nalazi na Strossmayerovu trgu. Time je, kako se navodi, završilo razdoblje “mukotrpnoga dokazivanja onoga što je od samoga početka bilo jasno svakome razumnom, ali ne i onima koji su iz samo njima znanih razloga isplanirali i provodili pokušaj otimanja Matičine Palače”.

Naime, borba za zgradu u strogom središtu Zagreba traje od 2015. kad je Općinski građanski sud u Zagrebu, u siječnju te godine, donio rješenje kojim se nalaže upisivanje Palače Matice hrvatske u društveno vlasništvo. Odluka je donesena na temelju Rješenja Sekretarijata za financije Narodnog odbora Općine Donji Grad u Zagrebu iz davne 1959. i Zakonu o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta. Tijekom procesa sređivanja zemljišnih knjiga na red je došao i neriješeni status Palače.

Paradoksalna i nerazumljiva situacija

Predstavnici Matice u propisanom su roku podnijeli prigovor na ovo rješenje, a iako u sporu tada još nije donesena pravomoćna presuda, Sud je već nakon prvostupanjskog rješenja iskoristio pravo da nekretninu upiše u društveno vlasništvo. Prema mišljenju Zorislava Lukića, glavnog tajnika Matice s kojim je Telegram razgovarao 2015., cijela situacija je bila paradoksalna i nerazumljiva.

“Kao temelj ovog postupka koristi se nikad provedena odluka iz ’59. godine, za koju ne postoji podatak o pravomoćnosti i koju je donijelo tijelo danas nepostojeće države s kojom je Republika Hrvatska 1991. raskinula sve državno-pravne veze”, rekao je tada. Zakon o nacionalizaciji također više ne postoji. “Ne postoji ni predlagatelj postupka nacionalizacije naše Palače. Kategorija društvenog vlasništva u koju je sada naša Palača upisana također je nepostojeća. Radi se o neopisivom apsurdu”, komentirao je tada neobičnu situaciju glavni tajnik.

Palaču Matice izgradili njezini članovi

Inače, Palača je izgrađena na darovanom gradskom zemljištu, a financirana je novcem koji je Matičina uprava stekla u prvih deset godina rada zahvaljujući članskim prinosima i plodnoj nakladničkoj produkciji. Sagrađena je u potpunosti bez državne potpore, a cijelo je vrijeme u vlasništvu Matice hrvatske. Nakon sloma Hrvatskog proljeća i zabrane rada ove ustanove 1972., u prostorima palače sve do 1990. djelovao je Nakladni zavod Matice hrvatske.

Iz Matice, nakon upisivanja u zemljišne knjige, danas poručuju: “Palaču Matice hrvatske svojim su prilozima sagradili njezini članovi i ona je od prvoga dana vlasništvo Matice hrvatske i samo tako može i ostati. Oduzimanjem zgrade Matica hrvatska pretrpjela tešku i nenadoknadivu milijunsku materijalnu štetu koja je dugoročno mogla, a možda i trebala, u pitanje dovesti i samo njezino postojanje”.