Boris Johnson mogao bi, sasvim je izgledno, naslijediti Theresu May. No tko je ustvari taj živopisni političar sklon gafovima

Bivši gradonačelnik Londona jedan je od najgorljivijih zagovornika Brexita

LONDON, ENGLAND  - MAY 23: Conservative MP Boris Johnson leaves his London home on the day of the European Elections on May 23, 2019 in London, United Kingdom. Polls are open for the European Parliament elections. Voters will choose 73 MEPs in 12 multi-member regional constituencies in the UK with results announced once all EU nations have voted. (Photo by Luke Dray/Getty Images)
FOTO: Luke Dray/Getty Images

Da je Europska unija životinja, bila bi divovski jastog. Tako je u razgovoru za britanski Telegraph, Europsku uniju svojedobno opisao Boris Johnson, jedan od najgorljivijih zagovornika izlaska Velike Britanije iz EU-a. Svoju nesvakidašnju usporedbu objasnio je ovako: zbog načina na koji funkcionira, EU potiče članice da za zajednički ručak naruče jastoga jer znaju da će račun platiti svi ostali, a prvenstveno Njemačka.

I ovim intervjuom, uoči europskih izbora prije pet godina, Johnson je potvrdio svoju dugogodišnju reputaciju euroskeptika i, pokazat će se kasnije, čvrstog zagovornika Brexita. Sada, kada je britanska premijerka Theresa May konačno najavila odlazak s političke scene, upravo se Johnsona smatra najvećim favoritom za njezinog nasljednika.

Prije tri godine odustao od kandidature

Prije desetak dana, dok se May još uvijek borila za svoj politički opstanak – nadajući se da bi parlamentu mogla ponuditi novi, prihvatljiv plan za Brexit – Johnson je bio prvi koji je javno potvrdio da je zainteresiran da bude kandidat na unutarstranačkim izborima. “Naravno da ću se kandidirati”, kazao je novinarima tjedan dana prije nego što je May zapravo bila prisiljena na ostavku.

Za živopisnog bivšeg ministra vanjskih poslova, sklonog gafovima, već se dulje vrijeme spekulira da u politici gađa visoko. I prije tri godine, kada su nakon ostavke Davida Camerona torijevci birali novog lidera, upravo se Johnsona smatralo sigurnom okladom. No, tada je, na iznenađenje mnogih, odustao od utrke (iako je bio favorit kladionica). Na čelo stranke tada je došla Theresa May.

Kao razlog za tadašnju odluku, kako su pisali mediji, naveo je da ne bi bio u stanju osigurati vodstvo i jedinstvo potrebno Velikoj Britaniji. “Zaključio sam da ta osoba nisam ja”, citirali su mediji Johnsonovu poruku članovima stranke. Nakon tri godine, koje je – pogotovo zadnjih mjeseci – obilježio politički kaos oko Brexita, čini se da razmišlja drugačije.

Mašući zastavicama zapeo na zip-lineu

Johnson iza sebe već ima dugogodišnju političku karijeru u koju je zakoračio nakon novinarske (bio je dopisnik iz Bruxellesa od 1989. do 1994. i tada se otvoreno ismijavao s europskim pravilima i institucijama). U dva mandata bio je gradonačelnik Londona.

Iz tog vremena datira jedna od najpoznatijih snimki njegovih nezgoda: za vrijeme ljetnih Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine, s kacigom na glavi i zastavicama u svakoj ruci, Johnson se spustio zip-lineom kako bi proslavio prvu zlatnu medalju britanskih sportaša. A onda je izgubio momentum i ostao visjeti u zraku. “Ovo je super zabavno, ali trebalo bi ići brže”, šalio se dok je nekoliko minuta čekao ‘spašavanje’.

Okrenuo leđa bivšem premijeru Cameronu

Nakon Londona, na izborima 2015. godine vratio se u parlament. Sljedeće godine, u kampanji za referendum o članstvu u EU, okrenuo je leđa tadašnjem premijeru Cameronu. Cameron je priželjkivao karizmatičnog Johnsona na svojoj strani, kako bi uvjerio britanske birače da zemlja treba ostati u EU.

Dva dana nakon što se Cameron vratio iz Bruxellesa s “novim sporazumom” za Britaniju, koji mu je trebao biti najuvjerljiviji argument za ostanak Britanije u Uniji, Johnson je odlučio da će ipak podržati suparnički tabor. Britanski Guardian je tada pisao da je bivši londonski gradonačelnik svog prijatelja o tome izvijestio porukom i to pet minuta prije nego što je obavijestio javnost. Johnson je odmah postao jedno od zaštitnih lica kampanje za Brexit.

Johnsonovi tvrdi stavovi o Brexitu bili su jedan od glavnih razloga njegove ostavke na dužnost ministra vanjskih poslova u vladi Therese May. Otišao je prošlog ljeta, nezadovoljan planom za Brexit koji je premijerka osmislila i gurala. Otad je bio jedan od njezinih najglasnijih kritičara.

Usporedbe s američkim predsjednikom

Nediplomatičnog bivšeg šefa diplomacije, prepoznatljive razbarušene frizure, mediji ponekad uspoređuju s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Kada je prošlog ljeta posjetio Britaniju, američki je predsjednik dao intervju za “The Sun” u kojem je, među ostalim, na pitanje novinara ocijenio da bi Johnson bio sjajan premijer. Vijesti o tome intervjuu počele su stizati baš dok je trajala svečana večera na kojoj je premijerka May ugostila američkog predsjednika.

Početkom lipnja Trump ponovno dolazi u posjet Britaniji. Dočekat će ga premijerka May koja će, kako je najavila, nekoliko dana kasnije, 7. lipnja, podnijeti ostavku na mjesto predsjednice Konzervativne stranke. To će pokrenuti složeni mehanizam izbora novog čelnika torijevaca, budućeg premijera.

Zaustaviti ga mogu konzervativni zastupnici

Tvrd stav oko Brexita i činjenica da je među onima koji smatraju da izlazak iz EU-a bez sporazuma za Britaniju ne bi bio katastrofa (s čime se ne slaže ni EU, ni većina stranaka niti gospodarstvenici) otegotna je okolnost Johnsonu u utrci za šefa stranke i premijera. Konzervativci stranačkog lidera biraju u dvije faze. U prvoj će biti velik broj kandidata, o kojima će glasovati konzervativni zastupnici sve dok ne ostanu samo dvojica ili dvoje s najvećim brojem glasova. Oni idu u drugu fazu u kojoj se izjašnjavaju članovi stranke.

Johnson je, po svemu sudeći, među stranačkim članstvom popularniji nego među kolegama u parlamentu. Zato mu je, smatraju britanski mediji, presudno da pridobije konzervativne zastupnike i prođe u drugu fazu. Pritom će biti jako bitno kako će se postaviti prema Brexitu (jer nisu svi torijevci jednako zagriženi za izlazak iz EU-a, a pogotovo ne za izlazak bez sporazuma) i koliko će biti spreman na kompromis. Da mu se ne bi ponovno dogodio zip-line: da izgubi momentum i zapne na pola puta.