Božinović: 'Postoji problem s migrantima. Izjava austrijskog ministra o Schengenu zapravo je bila poruka svima'

Kazao je da austrijski kancelar u srijedu dolazi u Hrvatsku i da je to dobar signal

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović drži konferenciju za medije o ulasku Hrvatske u Schengen, nakon navoda da se njegov austrijski kolega Gerhard Karner protivi širenju šengenskog prostora na Hrvatsku, Bugarsku i Rumunjsku.

“Bio sam u kontaktu s njim jučer i danas. Činjenica je da je Austrija od samog početka ovog procesa podržavala naše članstvo u Schengenu i tu se ništa nije promijenilo”, rekao je.

“Sigurno da Hrvatska i Austrija imaju određene zabrinutosti kada govorimo o ruti koja ide preko zapadnog Balkana do Hrvatske. Činjenica je da ove godine je povećan broj ilegalnih migracija na svim rutama, pogotovo na istočno mediteranskoj, gdje je porast negdje i do 193 posto. I mi bilježimo porast, a kad je u pitanju Austrija, velika većina tamo ne ide preko Hrvatske”, kazao je.

‘Austrija ne vidi Hrvatsku kao problem’

“Međutim, problem postoji, kada govorimo o migracijama. Zato imamo izvanredno vijeće u petak. Znam da je ovo bila poruka svima koji sudjeluju i organiziraju taj sastanak ministara unutarnjih poslova u Bruxellesu, da se treba voditi računa o ukupnoj krizi s ilegalnim migracijama. ”, dodao je ministar.

Kazao je da je “dobar signal” to što austrijski kancelar u srijedu dolazi u Hrvatsku i sastaje se s premijerom. Istaknuo je da “Austrija ne vidi Hrvatsku kao problem”.

Na pitanje novinara je li ova poruka iz Austrije malo čudna, rekao je: “U toj izjavi nije bilo spominjanja zemalja pojedinačno. Čujte, svatko ima svoj stil komunikacija. Svi imaju neku svoju vrstu problema kad govorimo o ilegalnim migracijama”.

‘Imamo porast broja migranata’

“Hrvatska radi odličan posao. Hrvatska je dobitak i za Schengen i za EU. Prošli smo takav trening kroz ispunjavanje uvjeta za šengenski prostor, kakav nije prošla nijedna država. Hrvatska je prva i jedina za sada zemlja koja je prošla taj cijeli proces koji je zamišljen novom uredbom”, kazao je ministar.

Rekao je da Hrvatska ove godine ima povećanje ulazaka u zemlju od 145 posto u odnosu na prošlu. “To je otprilike 36.000 ljudi koji su ušli, uglavnom preko BiH”, dodao je. “Imamo porast broja migranata iz zemalja koje nikad nismo registrirali, što je posljedica liberalizacije viznog režima. Nakon Afganistana nam je jedno vrijeme druga najzastupljenija nacija bila Burundi, ima i Indije… i to se bilježi i u ostalim članicama EU-a”, kazao je.

“Ilegalne migracije će dugo ostati tema kojom ćemo se baviti”, dodao je.

‘Hrvatska jedan od većih dobitaka za Schengen’

“Mi smo pokazali da smo fleksibilni i da razumijemo i humanitarnu i sigurnosnu komponentu. I zato nije nimalo pretjerano reći da je Hrvatska jedan od većih dobitaka za Schengen”, poručio je. Kazao je da se o ovoj temi nije čuo s predsjednikom republike Zoranom Milanovićem.

Na pitanje je li siguran da će sve zemlje članice jednoglasno podržati ulazak Hrvatske u šengenski prostor, rekao je: “Što se tiče tog ministra i njegove zemlje sam siguran”. Dodao je da je “kad je u pitanju Austrija, siguran da oni vide sve prednosti ulaska Hrvatske u Schengen”.

‘Možda austrijski ministar nije bio dovoljno precizan’

Upitan je li mu austrijski kolega rekao da će glasati na ulazak Hrvatske, Božinović je rekao: “On je meni rekao da Austrija nikad nije nikad imala ništa protiv Hrvatske”. Istaknuo je da je češko predsjedanje predvidjelo dvije odluke – jednu za Hrvatsku, a drugu za Bugarsku i Rumunjsku. Na pitanje hoće li Austrija nešto tražiti od Hrvatske, rekao je da je Hrvatska ispunila sve uvjete.

Ponovno govoreći o izjavi austrijskog ministra, rekao je: “Kad uzmete u obzir radijski intervju i ono što su njihove zabrinutosti, možda nije bio dovoljno precizan kad je govorio o onome što brine Austriju”.

Europska Komisija i Parlament dali zeleno svjetlo

Podsjetimo, Hrvatska je ispunila uvjete za ulazak u šengenski prostor i dobila zeleno svjetlo Europske komisije i Europskog parlamenta. Konačnu odluku donijet će Vijeće za pravosuđe i unutarnje poslove koje se sastaje 8. i 9. prosinca u Bruxellesu.

Češko predsjedništvo je pripremilo dva nacrta odluke, jedan za Hrvatsku, a jedan za Bugarsku i Rumunjsku. To otvara mogućnost da samo Hrvatska uđe u šengen, s obzirom da su u nizozemskom i švedskom parlamentu izrazili protivljenje primanju Bugarske i Rumunjske.

Odluku donose države članice EU-a, koje su istodobno članice šengenskog prostora, njih 22. Za odluku je potreban konsenzus. Austrija se dosad nije protivila ulasku Hrvatske u šengenski prostor.

Inače, ured austrijskog kancelara Karla Nehammera (Narodnjačka stranka Austrije ÖVP) odbio je u subotu komentirati izjavu ministra unutarnjih poslova Gerharda Karnera (ÖVP) koji se usprotivio proširenju šengenskog prostora na Hrvatsku, Rumunjsku i Bugarsku.


Uskoro opširnije…