Božinović na pitanje smijemo li se svi, kao vladajući u slučaju pobačaja, oglušiti na odluke Ustavnog suda: 'Pa čujte...'

Ministar je komentirao Orbanovu izjavu o hrvatskom moru i slučaj Mirele Čavajde

Danas je u Banskim dvorima održan sastanak vladajuće većine. Nakon njega pred medije je stao potpredsjednik Vlade Davor Božinović. Spomenuo je posjet premijera Plenkovića Ukrajini i rekao da agresija u 21. stoljeću “ne može završiti uspjehom, nego samo završiti žrtvama”. “Od vrijednosti se odustati ne može, a one se prije svega izvlače iz temelja funkcioniranja država na međunarodnoj sceni. Jedno od osnovnih načela je teritorijalni integritet svake države. To vrijedi za Hrvatsku, a naravno i za Ukrajinu”, kazao je.

Dodao je da je Plenković vladajućima predstavio šesti paket sankcija Rusiji te da je Von der Leyen najavila početak isplate sredstava iz paketa Next Generation EU. Potom su počela pitanja novinara. Prvo je bilo govora o izjavi mađarskog premijera Orbana koji je rekao da je “Mađarskoj oduzeto more.”

Božinović je rekao da je veleposlanik Mađarske pozvan na razgovor i da mu je uručena nota, kao i da će naš veleposlanik u Budimpešti tražiti sastanak na kojemu će tražiti objašnjenje izjave. “Nikakve pretenzije ne mogu danas proći, bez obzira što se radi o porukama koje bi netko mogao, pretpostavljam, koristiti za svoje unutarnje potrebe. Hrvatski teritorij je neupitan i oko toga nema dvojbe”, zaključio je Božinović i rekao da građani ne trebaju biti zabrinuti.

Božinović: ‘Svi suosjećamo s gospođom Čavajda’

Medije je zanimalo i je li koalicija raspravljala o Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i u svjetlu slučaja Mirele Čavajde. “Riječ je o osjetljivom slučaju gospođe Čavajda. Svi suosjećamo s time, s njenom situacijom. Ono što vam ja mogu reći jer sam slušao više tih razgovora, ovo nije političko, ovo je zdravstveno pitanje. Meni je na neki način iskreno malo teže razumjeti ljude koji nisu zdravstvene struke, a ulaze u detalje slučaja”, kazao je.

Kazao je da samo liječnici mogu dati odgovore na pitanja na koja još “nemaju preciznu dijagnostiku.” Dodao je:”… A to je je li to stanje takvo da baš medicina ne bi mogla naći odgovor u slučaju rođenja djeteta”, kazao je. Čuo je, kaže, da je slovenska komisija odobrila prekid trudnoće. “Ali, kao što se i u drugim situacijama oslanjamo na našu struku, a hrvatska medicina ima dugu tradiciju i vrhunske stručnjake koji i u ovom trenutku zasjedaju po tom pitanju. Ja bih prepustio njima da i donesu odluku i da je obrazlože. Ne znam tko drugi to može”, rekao je.

‘Slučaj Mirele Čavajde se ne može dovoditi u vezu s pravom na pobačaj’

Novinari su pitali i zašto se ne poštuje odluka Ustavnog suda i naputak da se u roku od dvije godine donese novi Zakon o prekidu trudnoće. Naime, prije pet godina je Vlada za to dobila dvije godine vremena. Božinović je rekao da neće polemizirati s novinarkom pa dodao da je: “Ustavni sud za provedbu odluke zadužio Hrvatski sabor a vi pitate zašto Vlada ne poštuje.”

Potvrdio je potom da koalicija ima većinu u Saboru pa dodao da mora biti precizan. “Ovaj slučaj se ne može dovoditi u vezu s pravom na pobačaj niti je to pravo Ustavni sud doveo u pitanje niti to pravo uopće itko dovodi u pitanje kad govorimo o Vladi i većini”, kazao je.

Kako misle riješiti problem priziva savjesti

Božinović je novinarima rekao da pravo na pobačaj ne postoji samo formalno nego i faktično. Hrvoje Krešić mu je potom pročitao izjavu Milorada Pupovca koji je rekao da postoje dvije razine: jedna formalna i po zakonu te druga koja nije po zakonu i da to treba riješiti.

Pitao ga je potom kako to misle riješiti. “S jedne strane, naravno da je jasna odredba Zakona kad govorimo o prekidu trudnoće ali jasno je da postoji i drugo pravo, na priziv savjesti, koje neki liječnici koriste. Situacija je u Hrvatskoj sada takva da je od oko 395 liječnika omjer da 164 radi, a 195 ima priziv savjesti. Govorimo o dva prava od kojih jedno drugo ne isključuju dok postoji mogućnost da se i jedno i drugo koriste”, kazao je.

Upitan ne treba li pomiriti to da se oba prava koriste, rekao je da se nada da se svi slažemo kako bi se kroz edukaciju trebalo dovesti do toga da prekida trudnoće bude što manje. Ponovio je da oba prava postoje i da jedno ne može isključiti drugo te da su oba funkcionalna.

U četvrtak rasprava o Zakonu o prekidu trudnoće

Na ponovljeno pitanje zašto vladajuća većina još nije donijela novi Zakon o prekidu trudnoće rekao je da će Vlada o tom pitanju, kao i o drugim pitanjima promišljati i u budućnosti. “Mi ovu temu danas vraćamo u javni prostor zbog slučaja koji ne bi trebao imati veze sa time. Sabor će o tome, barem o jednom zakonskom prijedlogu, raspravljati u četvrtak i vidjet ćete sve dvojbe koje se oko ove teške problematike pojavljuju”, kazao je i dodao da ovo nije tema kojoj “možemo lakonski pristupati”.

Upitan znači li to da se smijemo oglušiti o odluke Ustavnog suda: “Pa čujte, 27 godina je otkako je ovo pitanje prvi put adresirano prema Ustavnom sudu. Za to vrijeme je bilo raznih Vlada i vladajućih koalicija od desnijih to izrazito liberalno lijevih. Mislim da su svi bili itekako svjesni o kakvom osjetljivom pitanju se radi”. Novinarka mu govori da je odluka Ustavnog suda donesena 2017. i da rokovi teku od tad. “O tome će se sigurno raspravljati i u Saboru u četvrtak”, odgovorio je.