Stožer upravo ukinuo najveći dio mjera. Maske više nisu obavezne na većini mjesta

Mjere se ukidaju od sutra u ponoć

FOTO: Screenshot HRT

Nacionalni stožer civilne zaštite na konferenciji za medije otkriva detalje o ublažavanju epidemioloških mjera. Da će doći do daljnje relaksacije mjera najavio je jučer premijer Andrej Plenković, rekavši da su posljedice zaraze omikronom znatno manje ozbiljne od prijašnjih varijanti koronavirusa.

“Zdravstveni sustav više nije opterećen kao što je bio prije nekoliko mjeseci”, rekao je šef Stožera Davor Božinović. Stožer već tjedan dana zasjeda i ukida se najveći dio mjere. I dalje bi ostala obaveza nošenja maski za neke kategorije osoba, dok bi se nekim kategorijama preporučilo korištenje maski”, dodao je.

Osnovna novost je da se nošenje maski propisuje samo u okolnostima koje su i dalje procijenjene okolnostima visokog rizika. A one koje su nižeg rizika, daje se samo preporuka. Ostaju obavezne samo u zdravstvenom sustavu, kod zaposlenika i pacijenata i svih koji dolaze u zdravstvene ustanove. Kao i kod zaposlenika ustanova socijalne skrbi te posjetitelja korisnicima, rekao je. “Korištenje maski u najvećoj mjeri, osim u iznimkama, ovisi o individualnoj procjeni, a ne o nadziranju”, dodao je.

U prelasku granice

Druga je odluka je ona o privremenom ograničavanju prelaska granice, rekao je Božinović. “U odnosu na staru odluku, najvažnija promjena je da više nema zabrane ulaska u RH, bez obzira iz kojih zemalja i iz kojeg razloga se dolazi”, kazao je.

Državljani trećih zemalja koji će dolaziti, moći će prelaziti granicu uz covid potvrdu, bez dokazivanja razloga zbog kojeg dolaze. Osobe iz EU-a neće morati imati covid potvrde za ulazak u Hrvatsku, objasnio je ministar. Odluke stupaju na snagu u subotu, 9. travnja, odnosno sutra u ponoć, rekao je.

Što se tiče covid potvrda na nacionalnoj razini, “mogu se koristiti samo u zdravstvenom sustavu i kad je u pitanju smještaj u socijali, ali o tome će donijeti odluke nadležni ministri za sektore zdravstva i socijale”, rekao je Božinović.

Beroš: Došao je i taj dan

“Došao je i taj dan, i to vrlo simbolično na Svjetski dan zdravlja”, kazao je ministar zdravstva Vili Beroš. “Mislim da je želja svakog ministra taj trenutak kada pandemija dolazi u silaznu putanju”, rekao, ali i dodao da “nitko ne smije smatrati da je ovime epidemija gotova”. Naglasio je da je “virus i dalje oko nas”.

Zatim je riječ uzeo ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak. “Sada kada najavljujemo da se situacija s pandemijom smiruje, moramo se vratiti pandemijama koje smo imali prije. To su kronične bolesti, karcinomi, dijabetes i slično”, rekao je.

“Izražavam sreću što imamo mogućnost popustiti epidemiološke mjere, a to temeljimo na parametrima koje pažljivo pratimo već dulje vrijeme”, poručio je.

‘Građani znaju kada je poželjno nositi maske’

Ravnateljica Klinike ‘Dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić rekla je da je situacija zasad dobra, ali da je za starije i imunokompromitirane osobe i dalje važno čuvati se. “Čini se da bi, barem u našem području, situacija mogla ostati stabilna do jeseni”, kazala je. “Čini se, prema izvješćima od prije par dana, da smo Švedska i mi, što se tiče hospitalizacija, vrlo stabilni”, dodala je.

Slijede pitanja novinara. Na upit što je s nošenjem maski u školama i na radnim mjestima, Božinović je rekao da je sve, osim zdravstvenog sustava i socijalne skrbi, na razini preporuka. “Mislim da je našim građanima jasno koje su to situacije gdje je poželjno nositi maske”, dodao je. Preporuka ostaje za sve situacije s više ljudi, poput javnog prijevoza, objasnio je. “Došlo je vrijeme da svatko, kad ne govorimo o najrizičnijim skupinama, u zdravstvu i socijali, izvrši vlastitu procjenu”, poručio je šef Stožera.

Capak o samoizolaciji

“Dosta zemalja popustilo je mjere značajno, dosta je individualnih pristupa o covid potvrdama. Razmatra se na razini EU-a da budu neke iste mjere, ali nije svugdje ista epidemiološka situacija”, rekla je Markotić na pitanje o ukidanju potvrda na razini Europske unije.

Na pitanje hoće li se ukidati samoizolacija, Capak je rekao da su vrlo rijetke zemlje ukinule tu obavezu za bliske kontakte. “Mi jesmo razgovarali o tome i znate da djeca u školi, ako je netko u razredu pozitivan, svi više ne idu u izolaciju. Raspravljamo o tome”, rekao je.

Beroš o Cuspisu: Nikome nisam pogodovao

Novinari su potom Vilija Beroša pitali o informatičkoj tvrtki Cuspis, na što je ministar rekao da “nikad nikome nije pogodovao te da je tu potpuno čist”. Zahvalio je svim nadležnim institucijama što rade svoj posao. Kaže, nema prijatelja u IT industriji “kojima bi davao poslove”. Također, službe koje odrađuju te poslove garantiraju da je sve provedeno sukladno zakonu, dodao je.

“Ja sam apsolutno čist”, rekao je Beroš. Na pitanje ima li informacije jesu li krenuli novi izvidi USKOK-a, rekao je da nema. Kazao je i da ne misli da mu netko podmeće, budući da se bliži rekonstrukcija vlade. Podsjetimo, tvrtka Cuspis u fokus je došla u travnju 2021. godine, kada su se hrvatski građani masovno poželjeli cijepiti, no državna platforma Cijepise naprosto nije radila.

‘Moja savjest je čista, s premijerom razgovaram o svemu’

Na pitanje brine li ga što je njegov donedavni kolega Darko Horvat uhićen, rekao je: ”Kako bi me brinulo, ako sam vam rekao da mi je savjest čista. Rekao je i da s premijerom stalno razgovara o različitim temama. Na pitanje kako je moguće da netko 5000 sati odradi u 12 dana, Beroš odgovara: “Doista ne znam, vjerujem i garantirano mi je da su svi poslovi ugovoreni na zakoniti način”.

“Kada je dolazio virus i kada smo trebali naći informatičko rješenje za praćenje cijepljenja, struka je pokrenula proceduru razmišljanja o tome kako napraviti novi informatički sustav. S obzirom da su tri informatičke firme već ranije sudjelovale u sustavu eCIJEPIH, bilo je logično od njih tražiti nastavak i prilagodbu postojećeg sistema”, kazao je. “Nije bila samo jedna firma, radilo je više firmi”, dodao je.

Kako je Telegram ranije pisao, službenici državne revizije pretresli su poslovanje Ministarstva zdravstva i pronašli problematične poslove sklopljene s tvrtkom Cuspis u vlasništvu Beroševog poznanika i hobi-fotografa Vinka Kojundžića. Prema izvješću državne revizije, Beroš je plaćao Kojundžića kao da mu svaki radnik radi 83 sata na dan.

‘Reforma zdravstva nije niz dokumenata’

Na pitanje što je s reformom zdravstvenog sustava, Beroš je rekao da je “temelj napravljen” i da to “nije niz dokumenata i papira”. Temelj reforme je promjena zakona, istaknuo je. “Jučer sam rekao da je prvi paket reformskih zakon spreman za sljedeći kvartal i to će biti utemeljenje reforme. Ono na čemu inzistiram je objedinjena javna naprava, koja je već započela. Registar posebno skupe opreme već je napravljen, smanjenje lista čekanja”, nabrojao je ministar zdravstva.

“Reforma je dinamički proces”, poručio je.