Nekad je nužno odabrati stranu

Božinović: 'Nema veze što covid potvrde nisu na snazi, ti što su ih nabavljali su zločinačko udruženje'

Lažne covid potvrde kupovale su se za najmanje 100 eura

FOTO: Screenshot RTL

Najnovija akcija USKOK-a razotkrila je biznis s izdavanjem lažnih covid potvrda, a istragom je obuhvaćeno više od 230 osoba. Slučaj je za RTL Danas komentirao ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, koji je trgovanje lažnim potvrdama nazvao “izrugivanjem”.

Na pitanje ima li ova istraga smisla sada kada covid potvrde više nisu aktualne, kazao je: “Kriminalističko istraživanje ima svoju logiku, ono je pokrenuto u vrijeme kad su odluke Stožera bile na snazi, ovdje po svim elementima se radi o zločinačkom udruženju. S pravom su to USKOK i policija tako okarakterizirali”.

“Ljudi su se organizirali da prevare sustav, da uzmu novce, da plate za nešto što je zapravo izrugivanje, izbjegavanje i kršenje zakona. To uopće nema veze što covid potvrde nisu na snazi. Jučer smo produžili odluke za covid potvrde u zdravstvenom sustavu”, dodao je.

Ministar je u vezi covid potvrda napomenuo i da ćemo “vidjeti što nam donosi budućnost”.

Tko je sve kupovao potvrde

Osim pjevača Tonyja Cetinskog, covid potvrde po cijeni od najmanje 100 eura kupovali su, kako Telegram doznaje, i brojni privatni poduzetnici, sportaši, zubari. Ekipa koju je, prema sumnjama USKOK-a, predvodila sada već bivša medicinska sestra Petra Rumiha, sređivala ih je onima koji se nisu željeli cijepiti protiv koronavirusa.

I dok poznati pjevač javno negira da je kupio lažnu covid potvrdu, istražitelji tvrde da je do nje došao u studenom prošle godine. Nabavio ju je, sumnja se, preko Tomislava Kolarića, poznatog zagrebačkog ugostitelja koji je navodno bio glavni posrednik.

Za sada je istragom obuhvaćeno 230 osoba, no Telegramovi izvori bliski istrazi uvjeravaju da ih je bilo puno više.