Božinović: 'Teoretičari zavjera oko covida nisu kapacitirani za raspravu, pa posežu za nasiljem'

Novinari su pitali ministra koje skupine prijete hrvatskoj vlasti

07.09.2022., Zagreb - Povodom stradavanja jednog pripadnika i hospitalizacije drugog pripadnika Antiteroristicke jedinice Lucko, izjavu za javnost dao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Bozinovic, glavni ravnatelj policije Nikola Milina te zapovjednik Antiteroristicke jedinice Lucko Mate Bilobrk.
 Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović dao je izjavu nakon današnje sjednice Vlade. Novinari su pitali ministra postoje li u Hrvatskoj paramilitarne skupine koje žele rušiti vlast, o čemu je premijer Andrej Plenković govorio nakon subotnjeg prosvjeda na kojem je uhićen mladić naoružan molotovljevim koktelima. I Božinović je uvjeren da takve grupe prijete Hrvatskoj.

“To bih nazvao fenomenom koji nije isključivo nacionalni, on ima jednu širu dimenziju. Ako pratite ono što se događa u Europi i šire, postoji sve veći broj skupina koje na ovaj ili onaj način radikaliziraju prije svega mlade ljude. Ima izmjena u obrascu rada terorističkih skupina, u zadnjih nekoliko godina nije se dogodilo da neka teroristička skupina preuzme odgovornost za neki teroristički akt u Europi.

No, ima dosta radikaliziranih pojedinaca koji su u kontaktu, bilo izravnom ili preko društvenih mreža ili posebnih platformi i prihvaćaju određenu ideologiju, koji prihvaćaju nasilje kao oblik rješavanja problema, što je neprihvatljivo i za osudu, i to je ono s čime se mi nosimo i s čime se nose druge policije i na tragu toga službe u Europi koordiniraju svoje aktivnosti u sklopu pripreme ili radikalizacije koja može dovesti do akcija. Cijeli sustav mora naći odgovor na takve kvalifikacije”, rekao je ministar policije.

Quanon seli u Europu?

Na pitanje što je zajedničko organiziranim kriminalnim skupinama, Božinović je iznio kratku analizu vrsta ekstremizama i terorizma koji, prema njemu, prijete demokraciji. “Motivi mogu biti religijski, civilizacijski, anarhistički. Ono što je posljednjih godina evidentirano, to je migracija te Quanon ideologije iz Sjedinjenih Država na područje Europe. Tu je EU čak donio određena pravila i direktive o uklanjanju terorističkog sadržaja s tih društvenih mreža, međutim, vidite da oni nalaze način kako razmjenjivati poruke, kako se organizirati i to je posao koji, nažalost, postaje permanentan.

Dakle, nema nikakvih naznaka da bi se to moglo umanjiti u godinama koje dolaze. Govorim o jednom općenitom obrascu. U EU-u to su najčešće u posljednje vrijeme i teoretičari zavjera, imate iste ljude koji prosvjeduju protiv covida, protuepidemijskih mjera, ovih i onih odluka vlasti, zapravo ljudi koji odbijaju, a vjerojatno nisu ni kapacitirani za raspravu o tim problemima, nego pribjegavaju nasilju kao načinu kako riješiti te svoje probleme.

U svemu tome žrtve su, osim građana koji to mogu biti, i pojedinci koji potpadaju pod utjecaj tih skupina, osobe koje najčešće imaju određene ili socijalne ili druge probleme. Na njih se može utjecati i možda im se učini da je to način kako riješiti svoje probleme ili riješiti probleme svijeta”, rekao je Božinović. Novinari su ministra pitali koliko je takvih skupina. Božinović nije znao točan broj, ali istaknuo je da ih nema toliko da se s njima ne može nositi.