Konobar koji je 2013. ubio trudnu djevojku u Ukrajini, a nedavno zbrisao policiji u Splitu, osuđen na 35 godina

Pred Županijskim sudom u Splitu Branimiru Čaleti izrečena je gotovo maksimalna zatvorska kazna

FOTO: Facebook

Županijski sud u Splitu osudio je 36-godišnjeg Branimira Čaletu na 35 godina strogog zatvora zbog ubojstva trudne djevojke Anne Kitaeve u hotelu u Dnjepropetrovsku 2013. godine, javlja Dalmacija Danas.

O Čaleti se nedavno ekstenzivno pisalo kad je početkom rujna uspio pobjeći pravosudnim policajcima nakon održanog ročišta na sudu u Splitu. Nakon cjelodnevne blokade Splita i šireg splitskog područja, isto dana, 2. rujna, pronađen je oko 20:20 u blizini Poljuda, a prilikom uhićenja nije pružao otpor. Kako je Telegram ranije već pisao, Čaleta se tada na bijeg odlučio nakon što se tog dana u sudnici suočio s Anninom obitelji, koja ga teško optužuje za njezino ubojstvo.

Ubojstvo trudne djevojke

Čaleta je osuđen jer je 16. rujna 2013. u Ukrajini ubio Annu, 36-godišnju menadžericu u osiguranju s kojom je neko vrijeme bio u vezi. Upoznali su se 2012. godine u Primoštenu, a nakon što je ona ostala trudna s drugim muškarcem, Čaleta je navodno pukao i odlučio joj se osvetiti. S Annom se navodno našao u sobi hostela u ukrajinskom gradu Dnjepropetrovsk.

Djevojka je već bila u sedmom mjesecu trudnoće. Tada ju je, kako su rekonstruirali istražitelji, brutalno izudarao, najvjerojatnije čekićem po glavi, pri čemu je preminulo i njeno nerođeno dijete. Njezino beživotno tijelo zamotao je u plahtu i sakrio ispod kreveta, a svoju i njezinu odjeću bacio. Sumnja se da je nakon zločina pobjegao iz Ukrajine, i to autostopom kako bi izbjegao sve kontrole.

Istraga ukrajinske policije

Idućeg dana mrtva trudna djevojka pronađena je u sobi hostela. U nju su Annini roditelji ušli uz pomoć čistačice koja je nešto ranije već kucala na vrata, no nitko nije odgovarao. Kako je Anna viđena u hostelu u društvu Branimira Čalete, ukrajinski istražitelji ubrzo su posumnjali da je upravo on ubojica. Vjerovali su i da je motiv bila ljubomora zbog njezine nove veze i trudnoće.

Čim se vratio u domovinu, Čaleta je angažirao odvjetnika. Početkom 2014. ispitan je u Hrvatskoj na zamolbu ukrajinskog tužiteljstva. Branio se šutnjom, a nakon toga nastavio je mirno živjeti radeći sezonske poslove kao konobar.

Čaleta tvrdio da nije kriv

Hrvatski novinari koji su ga tada uspjeli kontaktirati prenijeli su kako im je kazao da nije ubio Annu. “Slučajno smo se sreli u gradu. Nisam imao pojma da je u drugom stanju. Bili smo u tom hostelu i malo razgovarali, nakon čega je ona otišla. Svi koji me poznaju znaju da ja to nisam napravio jer nisam takav čovjek”, prenijela je u siječnju 2014. Slobodna Dalmacija riječi Branimira Čalete.

Međutim, tada nije mogao objasniti kako se Annino tijelo našlo u njegovoj hostelskoj sobi. Njezini roditelji bili su pak potpuno uvjereni da ju je on ubio u napadu ljubomore.

Ukrajinsko tužiteljstvo, kada je provelo cijelu istragu, ipak je protiv Čalete podiglo optužnicu. Budući da nije mogao biti izručen, Ukrajina je Hrvatskoj prepustila cijeli proces. Za njim je 1. srpnja 2019. u Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj raspisana potraga na osnovu koje je svega par dana kasnije, 5. srpnja, uhićen na Rabu.