Mediji otvoreno najavljuju Bolsonarovo uhićenje: policija došla do novih otkrića, pokopati bi ga mogli pokloni arapskih šeika

Frapantna je sličnost između Trumpa i Bolsonara, obojica tvrde da su sve optužbe politički progon

Former Brazilian President Jair Bolsonaro speaks to members of the media upon arrival at the Santos Dumont Airport in Rio de Janeiro, Brazil, on June 29, 2023. Judges will continue  delivering verdicts Thursday on charges that far-right ex-president Jair Bolsonaro broke the law with his unproven allegations against Brazil's election system, which could see him banned from holding office for eight years. (Photo by MAURO PIMENTEL / AFP)
FOTO: AFP

Bivši predsjednik Brazila, radikalni desničar i antivakser Jair Bolsonaro, suočen je, kao njegov veliki uzor bivši američki predsjednik Donald Trump, s cijelim nizom sličnih teških optužbi. Među ostalim, da je pokušao, kao i Trump, prevariti i utjecati na promjenu izbornih rezultata. Tijekom istrage brazilska policija došla je do posve neočekivanih otkrića.

Među ostalim, i o Bolsonarovim financijskim malverzacijama i ilegalnoj preprodaji poklona koje je dobio kao predsjednik države. Tako je brazilska savezna policija tijekom racija i pretresa njegovog doma, ali i kuća njegovih najbližih suradnika, došla do saznanja da su Bolsonaro i njegov pomoćnik prošle godine prodali dijamantni sat Rolex od bijelog zlata, poklon saudijskog princa, i sat Patek Philippe, dar šeika od Bahreina, zlatarnici u trgovačkom centru Willow Grove Park u Pennsylvaniji.

Dva skupocjena sata zlatarnica je kupila za 68.000 dolara. Inače, ta trgovina poznata je po tomu što svojim klijentima obećava „transakcije bez rizika“ kupcima iz cijelog svijeta. Policija tvrdi da je Bolsonaro uzeo za sebe dio tog novca. Jedan komplet nakita poznatog brenda Chopard, koji je Bolsonaro također dobio u Saudijskoj Arabiji, stavljen je na prodaju na jednoj aukcijskoj stranici. Sat, olovka, manžete, prsten i arapska krunica ipak nisu prodani jer se nije našao niti jedan kupac koji bi za to platio 120.000 dolara.

Satove prodavala obitelji savjetnici

Istraga je utvrdila da je satove prodavao jedan od Bolsonarovih najbližih suradnika, potpukovnik Mauro Cid Barbosa, koji je uhićen u svibnju u sklopu odvojene istrage o krivotvorenju podataka o cijepljenju protiv covida korištenih za ulazak u SAD. Otac Maura Cida, general Mauro Lourena Cid, također je sudjelovao u Bolsonarovoj pronevjeri. Policija je na njegovom mobilnom telefonu pronašla fotografiju na kojoj je generalov odraz na crnoj kutiji sa zlatnom palmom za koju se sumnja da je grupa pokušala prodati nakon što ju je Bolsonaro primio kao poklon iz Bahreina.

Zanimljivo je da je nakon što je počela istraga, sat Rolex Day-Date s dijamantima, vraćen u Brazil. Njega je otkupio odvjetnik Frederick Wassef, čiji je nadimak Anđeo, blizak Bolsonarovom klanu. On je odletio u SAD kako bi vratio sat nakon što su brazilske vlasti zahtijevale njegov povratak. Odvjetnik je međutim tvrdio da nikada u životu nije vidio taj sat, nazvavši optužbe “potpunom namještaljkom”.

Međutim, odvjetnik Wassef, pritisnut u istrazi, ubrzo je promijenio svjedočenje te je kazao da je otputovao u SAD i kupio Rolex po cijeni od 49.001 dolar kako bi ga vratio brazilskim vlastima. Ustvrdio je kako je sat kupio vlastitim novcem. No nisu samo savjetnici rasprodavali poklone: to su učinili i članovi Bolsonarove obitelji. Utvrđeno je to nakon što je policija pregledala bankovne račune članova Bolsonarove obitelji.

Sličnosti sa Trumpom

U Predstavničkom domu američkog Kongresa, zastupnici Demokratske stranke optužili su Bijelu kuću da, dok je u njoj stolovao Donald Trump, nije ispravno dokumentirala više od 100 stranih darova u ukupnoj vrijednosti većoj od 250.000 dolara. U vrijeme izvješća Zastupničkog doma u ožujku, ti darovi su u konačnici bili vraćeni, osim palice za golf, poklon bivšeg premijera Japana Shinza Abea i umjetničku sliku Trumpa, poklon predsjednika Salvadora Nayib Bukele.

Trump je kasnije pronašao palicu za golf u ormariću, a The New York Times pronašao je nestalu sliku u stražnjoj sobi u Trumpovom hotelu u Miamiju. Paulo Cunha Bueno, odvjetnik Bolsonara, objasnio je da je posve irelevantno ako je bivši predsjednik prodavao diplomatske darove jer je vladino vijeće već ranije presudilo da je veći dio nakita njegovo osobno vlasništvo.

No drugi pravni stručnjaci drže da su takvi skupi darovi isključivo državno vlasništvo. “Čini mi se malo vjerojatnim da predsjednik ne bi bio kazneno optužen za pronevjeru,“ rekao je Miguel Reale, bivši brazilski ministar pravosuđa. Takva optužba, tvrdi, može dovesti do kazne do 12 godina zatvora pa je ta situacija zbog toga prilično delikatna za bivšeg predsjednika.

Optužbe za lažne covid potvrde

Frapantna je sličnost između Trumpa i Bolsonara i kad su u pitanju optužbe da su pokušali izvršiti državni udar nakon što su izgubili izbore. Ta dvojica radikalnih desničara, nakon što su poražena na izborima, nisu se libili potaknuti svoje pristalice da fizički napadnu najviše demokratske institucije svoje zemlje. Dok se Trumpa optužuje da je poticao napad na Kongres te da je tražio da se falsificiraju rezultati izbora, Bolsonara se istražuje zbog njegove umiješanosti u nerede 8. siječnja u glavnom gradu Brazila kad su njegove pristalice provalile u brazilski Kongres.

Zatim ga se sumnjiči da je poticao razvoj shema za lažiranje evidencija o cjepivu protiv covida-19. Bolsonaro je, naime, bio žestoki protivnik cijepljena. Tu je još pokušaj utjecanja na suca Vrhovnog suda i optužbe da je naredio policiji da uhite glasače njegovog suparnika na dan izbora. Prošlog je tjedna jedan haker posvjedočio brazilskom Kongresu da ga je Bolsonaro pozvao da hakira izborni sustav zemlje kako bi pokazao da nije siguran prije predsjedničkih izbora 2022.

Kao i Trump, Bolsonaro poriče nedjela, braneći se da su sve optužbe izmišljene i dio političkog progona. No, većina brazilskih medija već otvoreno najavljuje njegovo skoro uhićenje.