Nekad je nužno odabrati stranu

Brexit je detorirao u ozbiljan politički kaos, a Europska unija kao da se malo naslađuje

Glavni pregovarač kaže da nije problem ako se ne postigne sporazum s Londonom

Britain's Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street in central London on January 25, 2017 to attend the weekly Prime Minister's Questions in the House of Commons.
May was set to answer MP's question at Parliament a day after The Supreme Court's landmark ruling that the government must win parliament's approval before starting talks for Britain to leave the European Union. May will this week be the first foreign leader to meet with Donald Trump since his inauguration, aiming to discuss a key post-Brexit trade deal with the US.  / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS
FOTO: AFP

Bruxelles se priprema i za mogućnost da s Londonom ne uspije dogovoriti sporazum, rekao je glavni pregovarač Europske unije za Brexit Michel Barnier, naglasivši da to nije scenarij koji on zagovara.

“Ne zagovaram tu opciju, koja bi značila povratak 44 godina unazad, na dan ulaska Velike Britanije u EU. No ona ipak ostaje kao mogućnost”, rekao je Barnier u intervjuu za francuski tjednik Journal du Dimanche. “Svatko se treba pripremiti, i države i poduzeća, a i mi se pripremamo tehnički”, rekao je Barnier.

Trgovinski odnosi poput onih s Kinom

Ako se sporazum ne postigne do 29. ožujka 2019.,. a to je datum izlaska Velike Britanije iz Unije, Britanija će “ući u režim općeg prava Svjetske trgovinske organizacije (WTO) te ćemo s njom imati odnose kakve održavamo primjerice s Kinom”, upozorio je. Europska unija dala je u petak Londonu rok od dva tjedna da se izjasni o ispunjavanju svojih financijskih obveza prema Bruxellesu ako želi u prosincu dobiti zeleno svjetlo za otvaranje pregovora o budućim odnosima s Unijom.

Iznošenje takvog jasnog stajališta uvjet je da Bruxelles prihvati u prosincu početak pregovora o trgovinskim odnosima na čemu London inzistira kako bi se pripremio za razdoblje poslije Brexita. “Želimo postići sporazum u roku od petnaest radnih dana prije sastanka Europskog vijeća 14. i 15. prosinca”, rekao je Barnier.

Vođenje pregovora u dvije ključne faze

“Sastanak će biti odgođen ne bude li ostvaren dostatan napredak”, kazao je. EU inzistira da se pregovori s Velikom Britanijom vode u dvije faze. Ponajprije treba riješiti pitanja razdruživanja pri čemu su tri ključne teme: prava europskih građana u Velikoj Britaniji, pitanje graničnog režima između Irske i Sjeverne Irske te financijska nagodba.

London i Bruxelles razilaze se u stajalištu prema načinu na koji bi se izbjegla tvrda granica s Irskom. “Tragični sukob između protestanata i katolika nije se dogodio tako davno… Neću učiniti ništa što bi moglo oslabiti taj mirovni proces”, rekao je glavni europski pregovarač za Brexit.