Britanci sad već ozbiljno paničare zbog Brexita bez dogovora; trpaju špajze hranom i wc papirom, uvjereni da će nestati

Tvrke i ljudi pripremaju za slučaj da Brexit bez dogovora izazove kaos u opskrbi

Sat odbrojava sitno do Brexita, a kako god se on dogodio – sa ili bez sporazuma s Europskom unijom – Britanci neće ostati bez omiljenog sendviča, vina, lijekova ili toaletnog papira. Bilo da su sami natrpali svoje špajze ili to rade britanski trgovci i proizvođači koji strahuju da će Velika Britanija iz Europske unije 29. ožujka izaći bez sporazuma, pa će to izazvati kaos u opskrbi.

Britanska premijerka Theresa May i dalje se trudi spasiti svoj sporazum s EU-om koji su zastupnici britanskog parlamenta odbacili velikom većinom glasova. Unatoč povijesnom porazu u Westminsteru, May ne odustaje. Tijekom prošlog tjedna sastajala se sa zastupnicima konzervativaca, oporbenim laburistima, predstavnicima sindikata, sve kako bi ublažila njihovo protivljenje sporazumu koji bi trebao osigurati uređeni izlazak zemlje iz EU-a. Koliko je u tome bila uspješna, moglo bi biti poznato početkom sljedećeg tjedna, kad će Brexit ponovno biti na dnevnom redu parlamenta.

Panično gomilanje zaliha

Ali, u strahu su velike oči. Ni britanski poduzetnici, a niti građani ne čekaju skrštenih ruku što će se – ako će se – parlament i vlada dogovoriti. U mogućem Brexitu bez dogovora neki su, međutim, vidjeli i poslovnu priliku. Jedna je kompanija krenula prodavati “Brexit box”, svojevrsni paket za preživljavanje Brexita, u kojem se nalazi 60 obroka glavnih jela, 48 porcija mesa, filter za vodu i tekućina za potpalu. “Ovaj paket je odličan početak koji će vam pomoći da prevladate zabrinutost da zbog Brexita neće biti hrane u trgovinama”, reklamiraju na svojim stranicama paket koji je trenutno na rasprodaji za 295 funti, odnosno oko dvije i pol tisuće kuna. Za nešto više novca, može se kupiti i deluxe verzija.

Oni koji odluče da vlada nije u pravu kad tvrdi da ne treba paničariti i da će u trgovinama i dalje biti namirnica i drugih proizvoda, bez obzira kako se Brexit dogodio, pa zaključe da će ipak uložiti novac u “paket za Brexit”, u njemu će, među ostalim, naći smrznute ili dehidrirane porcije čilija, gulaša, makarona sa sirom, tjestenine bolognese… Ako 29. ožujka ipak sve prođe u redu, zalihe u špajzi neće propasti, jer im je rok trajanja do 25 godina.

Strah od kaosa u lukama

Brexit bez dogovora brine britanske gospodarstvenike, trgovce, proizvođače, farmaceutske tvrtke, jer bi takav izlazak iz EU-a mogao značiti da će doći do ozbiljnih problema na granici. Točnije, strahuju da će probleme stvoriti nova pravila na granicama, primjerice pojačane carinske i sanitarne kontrole, što bi moglo izazvati duge kolone i zastoje, pogotovo u lučkom prometu. To bi, pak, izazvalo probleme u opskrbi. Europska komisija još je u studenom upozorila na moguće poremećaje u lancima opskrbe: “ako se dogovor ne postigne, ti će poremećaji biti još veći”, napomenuli su tada u Bruxellesu.

Britanska vlada pokušala je doskočiti strahovima da će, ako zemlja samo ispadne iz EU-a bez dogovora, u lukama nastati kaos. Zato su u siječnju organizirali prometnu gužvu. Da, točno tako, vlada je početkom siječnja provela svojevrsnu vježbu kako bi izgledao promet prema Doveru, jednoj od najprometnijih svjetskih luka i glavnoj poveznici između Otoka i kontinenta, u slučaju Brexita bez dogovora. Mogući problem je u tome da, ako Britanija u trenutku napuštanja EU-a ne bude imala sporazum o carinama s Unijom, kontrole bi se mogle početi provoditi za tisuće teretnih kamiona koji idu kroz Dover.

Vlada je, međutim, zbog svoje predstave uskoro postala predmet podsmjeha u većini tamošnjih medija. Kroz Dover prolazi, dakle, tisuće kamiona, a na vježbi se pojavilo njih manje od 90, pa su se kritičari ubrzo počeli pitati čemu je uopće služio taj, kako su ga pojedini mediji nazvali, “Potemkinov prometni zastoj”.

Sad se brinu i zbog toalet papira

Tvrtkama, čini se, ipak nije do smijeha pa mediji na Otoku već tjednima izvještavaju da se stvaraju zalihe raznih proizvoda, od konzervirane i smrznute hrane koju nabavljaju supermarketi kako im police ne bi bile prazne, preko lijekova do dijelova za autoindustriju. Te zalihe, naravno, treba negdje spremiti. Zato je ovo dobro vrijeme za vlasnike skladišta: britanski Guardian nedavno je pisao da tri četvrtine vlasnika skladišnih prostora kaže da su im kapaciteti popunjeni i da se osjeća manjak prostora, osobito u blizini velikih gradova. I britansko udruženje koje okuplja tvrtke koje se bave logistikom svojedobno je poručilo da bi kratkoročno situacija mogla biti kritična jer su počele pripreme za moguće poremećaje u lancima opskrbe.

Zabrinutost oko opskrbe otišla je toliko daleko da je u jednom trenutku krenula priča i da će Britanci, ako se Brexit dogodi bez sporazuma, ostati bez toaletnog papira. Razlog – ponovno granične kontrole i mogućnost da sirovina i gotovi proizvodi zapnu u beskrajnim kolonama na granicama. BBC se pozabavio ovim problemom pa su im iz udruženja papirne industrije umirujuće poručili da bi se to moglo dogoditi samo u doista ekstremnoj situaciji, do koje, nadaju se, neće doći jer ulažu puno truda da se takvi problemi (ne samo s toaletnim papirom, nego sirovinom i papirnatim proizvodima općenito) izbjegnu.