Britanska analiza: Kremlj štiti najbogatije Ruse, u Ukrajini uglavnom ginu siromašni provincijalci

U Astrahanu se otprilike 75 posto žrtava odnosi na manjinsko kazaško i tatarsko stanovništvo

Ukrainian soldiers of an artillery unit have a rest outside Bakhmut on November 8, 2022, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by BULENT KILIC / AFP)
FOTO: AFP

Rusko vodstvo uvelike štiti najbogatije članove društva i stanovnike većih gradova od posljedica invazije na Ukrajinu, prema analizi britanskog ministarstva obrane objavljenoj u nedjelju. “Dok Rusija nastavlja trpjeti izuzetno visoke gubitke, učinak (invazije) se drastično razlikuje diljem ruskih pokrajina.

U odnosu na broj stanovnika, najbogatiji gradovi Moskva i Sankt Petersburg su relativno netaknuti. To osobito važi za elitne obitelji u zemlji”, napisali su analitičari. Smrtnost je u mnogim istočnim pokrajinama 30 puta veća nego u Moskvi, stoji u nedjeljnoj analizi.

“U nekim mjestima, nacionalne manjine trpe najveće gubitke; u Astrahanu se otprilike 75 posto žrtava odnosi na manjinsko kazaško i tatarsko stanovništvo”, objavilo je ministarstvo. “Dok rusko ministarstvo obrane nastoji nešto poduzeti glede kroničnog nedostatka vojnog osoblja, zaštita bolje stojećih i utjecajnijih dijelova ruskog društva će vrlo vjerojatno” biti uzeta u obzir.

Kijevu vraćena voda i grijanje

Grijanje i električna energija u međuvremenu ponovno funkcioniraju u Kijevu nakon ruskog napada većim brojem nadzvučnih raketa Kinžal (Bodež), objavile su vlasti u nedjelju. “Električna energija i voda opet teku u svim dijelovima grada. Gradska infrastruktura funkcionira normalno”, rekla je vojna uprava.

Gradonačelnik Vitalij Kličko je ranije rekao da su sustavi grijanja u potpunosti obnovljeni. Kinžal je ruski nadzvučni balistički projektil koji se lansira iz zraka, sposoban nositi nuklearne, ali i konvencionalne bojeve glave kakve su korištene u napadu na Kijev. Domet mu navodno iznosi 3000 kilometara.