Britanska policija upravo je priznala da prisluškuje mobitele svojih građana

Ovo su prvi dokazi korištenja Stingrayeva izvan SAD-a

Britain's Metropolitan police headquarters, also known as Scotland Yard, is pictured in central London, on September 4, 2014. A piece of criminal history can be yours for £250 million (315 million euros, $412 million) -- London's world-famous Scotland Yard police force put its headquarters up for sale Tuesday. The 22-storey, 600,000-square-foot (56,000-square-metre) office block, a short walk from both the Houses of Parliament and Buckingham Palace at Victoria, has been home to the Metropolitan Police since 1967.  AFP PHOTO / JACK TAYLOR
FOTO: AFP

Britanska policija koristi lažne repetitore signala mobilnih mreža kako bi špijunirala građane Londona, zaključak je istrage koju je proveo Sky News. Metropolitanska policija (MET) upotrebljava IMSI hvatače, koji su u SAD-u poznati pod nazivom Stingray, kako bi prisluškivala komunikaciju mobilnim telefonima na širokom području. IMSI je međunarodni identifikator mobilnog pretplatnika i svaka SIM kartica ima jedinstven broj, koji najčešće ima 15 znamenki.

IMSI hvatači opnašaju repetitore signala mobilnih mreža kako bi ih mobiteli prepoznali i spojili se na njih, a nakon toga se svaka poruka i poziv primljeni ili poslani s takvog mobitela mogu snimiti. Korisnik ne zamjećuje nikakve smetnje dok razgovara pa ne zna da ga se špijunira.

Tko koristi IMSI hvatače?

IMSI hvatačima služe se policijske snage svih zemalja da bi neprimjetno špijunirale kriminalce i potencijalne teroriste, ali budući da se prikupljeni podaci ne odjeljuju, prisluškuju i nedužne građane.

“IMSI hvatače je jako teško usmjeriti na neku metu. U urbanom se području mogu prisluškivati tisuće mobitela. Što oni rade s tim podacima, jednostavno ne znamo”, rekao je Eric King, zamjenik ravnatelja Privacy Internationala.

U tri tjedna, koliko je trajala istraga Sky Newsa, otkrili su više od dvadeset slučajeva korištenja Stingraya. Ovom su istragom IMSI hvatače prvi put otkrili na području Ujedinjenog Kraljevstva.

Policija odbija priznati da koristi Stingray

Britanska policija i ostale sigurnosne agencije ne žele dati nikakve informacije o upotrebi Stingraya. Bernard Hogan-Howe, najviši britanski policijski dužnosnik, rekao je: “Nipošto ne želimo razgovarati o tome zato što jedino zločinci imaju koristi od tih informacija i ne vidim nikakav razlog da ih odam.”

IMSI hvatač
IMSI hvatač novinar/Septier

Međutim, budući da je cijena IMSI hvatača sve niža, njihova veličina sve manja, a sigurnosne službe odbijaju reći koriste li ih ili ne, realna je mogućnost da strane vlade, tvrtke ili čak fizičke osobe špijuniraju za svoje potrebe.