Politika & Kriminal
Britanska studija otkrila kako se kod djece koja su oboljela od Covida-19 mogu razviti neurološki problemi
Multisistemski upalni sindrom javlja se najčešće dva do šest tjedana nakon infekcije
Piše

Piše
Najnovija britanska studija koja je analizirala 46 djece koja su oboljela od virusa Covid-19 i liječila se u jednoj londonskoj bolnici, pokazuje da su u čak 24 slučaja mali pacijenti imali neurološke probleme. Najčešće su se razvili neurološki simptomi poput halucinacija, zbunjenosti, poteškoća u govoru te problemi s ravnotežom i koordinacijom pokreta.
Riječ je o multisistemskom upalnom sindromu u djece, MIS-C, kod kojeg pojedini organi i tkiva – poput srca, pluća, krvnih žila, bubrega, probavnog sustava, mozga, kože ili očiju – postaju ozbiljno upaljeni. MIS-C se smatra sindromom – skupinom znakova i simptoma, a ne bolešću – jer se o njemu ne zna puno, niti uzroci niti rizici.
Prijavljeno je 36 smrtnih slučajeva
Multisistemski upalni sindrom u djece koji dovodi do neuroloških problema javlja se najčešće dva do šest tjedana nakon infekcije. Taj je sindrom rijedak, ali može biti vrlo ozbiljan. Centru za kontrolu i prevenciju bolesti do sada su prijavljena 3165 slučajeva u 48 država, uključujući 36 smrtnih slučajeva. Do sada se vjerovalo da djeca i tinejdžeri razvijaju tek blaže simptome, kao što su osip, bolovi u trbuhu, crvene oči, a tek rijetko probleme sa srcem poput niskog krvnog tlaka, šoka i poteškoća s disanjem.
U studiji dr. Omara Abdel-Mannana, znanstvenog suradnika u kliničkom istraživačkom centru na Sveučilišnom koledžu u Londonu na Institutu za neurologiju, utvrđeno je također da su mladi bolesnici s neurološkim simptomima češće od svojih vršnjaka koji su bili zaraženi virusom Covid-19, završavali na respiratorima zbog sistemskog šoka kao dijela hiperinflamatornog stanja.
Najčešći znakovi i simptomi multisistemskog upalnog sindroma u djece su groznica koja traje 24 sata ili duže, povraćanje, proljev, bolovi u trbuhu, osip, neobičan umor, ubrzan rad srca i disanja, crvene oči, crvenilo ili oticanje usana, jezika, ruku ili stopala, glavobolja, vrtoglavica, povećani limfni čvorovi, jaki bolovi u želucu, teškoće u disanju, blijeda boja kože, usana ili noktiju, nemogućnost buđenja ili spavanja.
Osjećali zbunjenost, halucinirali…
Svih 24 bolesnika s neurološkim simptomima imalo je glavobolju, 14 encefalopatiju, osjećali su zbunjenost, imali su probleme s pamćenjem ili pažnjom. Šestero djece doživljavalo je halucinacije, opisivali su ili imali osjećaj da slušaju ljude koji nisu bili u sobi ili su pak vidjeli likove iz crtića kako se penju po zidovima. Šestero djece teško je kontroliralo mišića koji se koriste u govoru, a četiri su imali problema s ravnotežom ili koordinacijom.
Trinaest od 24 s neurološkim simptomima morali su na respiratore, a 15 su primali lijekove za poboljšanje srčanih kontrakcija, objasnio je dr. Abdel-Mannan. Suprotno tome, samo je troje od 22 djece bez neuroloških problema, trebalo pomoć respiratora, a sedmoro lijekove za srce. Nitko od djece s halucinacijama nije trebao psihotropne lijekove.
U studiji objavljenoj prošlog mjeseca u časopisu JAMA Neurology, u SAD 126 od 616 mladih ljudi koji su oboljeli od Covida-19 imali su neurološke probleme, a većinom su bili muška djeca u prosječnoj dobi od 10 godina. U 61 bolnici 20 pacijenata imali su posljedice opasne po život, a među njima su bili moždani udar ili teška encefalopatija. U odraslih se rijetko pojave znakovi i simptomi slični MIS-C, a simptomi se pojavljuju najčešće tjednima nakon infekcije COVID-19.