Nekad je nužno odabrati stranu

Britanski diplomati su uvjereni da ruski špijuni pripremaju nove napade u zemlji; traže pomoć EU

Britanci su uvjereni da Rusija stoji iza napada nervnim otrovom na bivšeg ruskog špijuna

Britain's Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street in central London on May 25, 2017.
Britain's Prime Minister Theresa May said Thursday she would raise the issue of leaks from a probe into the Manchester terror attack that have infuriated British authorities with their US counterparts. Speaking ahead of her departure for a NATO summit in Brussels, May said she would "make clear to President (Donald) Trump that intelligence which is shared between our law enforcement agencies must remain secure".
 / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS
FOTO: AFP

Britanija traži pomoć drugih europskih zemalja u poduzimanju akcije protiv ruskih špijunskih mreža koje možda pripremaju slične napade poput onog nervnim otrovom na bivšeg ruskog dvostrukog agenta u Britaniji, rekli su diplomati.

Britanska premijerka Theresa May pozvat će na “koordiniranu akciju” vlada EU-a na summitu u Bruxellesu u četvrtak, a također će pokušati uvjeriti čelnike Unije da izravno osude Rusiju zbog napada u Salisburyju.

Theresa May protjerala 23 ruska diplomata

May je optužila Rusiju za prvo dosad poznato korištenje nervnog otrova u svrhu napada u Europi od Drugog svjetskog rata nakon što su Sergej Skripal, bivši ruski dvostruki agent, i njegova kći pronađeni u nesvijesnom stanju na klupi u engleskom gradu 4. ožujka.

U najgoroj krizi između dvije sile od Hladnog rata, May je protjerala 23 ruska diplomata za koje je rekla da su prikriveni špijuni. Moskva, koja opovrgava bilo kakvu upletenost u napad, uzvratila je istom mjerom.

“Britanija kaže da ima tih mreža koje organiziraju takve stvari kao u Salisburyju…. i da bi bilo dobro da zajedno krenemo u akciju protiv njih”, rekao je jedan visoki diplomat EU-a. “Već su pristupili bilateralno državama EU-a glede tog pitanja i danas će May više reći o tome čelnicima EU-a”.

Neke zemlje misle da je neozbiljno optužiti Rusiju

Drugi diplomat je kazao da su neke države voljne nešto zajedno poduzeti kao reakciju na slučaj Skripal. To bi se moglo napraviti bilateralno izvan EU-a kako se ne bi vršio preveliki pritisak na članice koje su zabrinute za svoje veze s Moskvom, dodao je.

Nevoljkost dijela zemalja, među kojima Grčke i Mađarske, znači da se u nacrtu zajedničke izjave čelnika EU-a sada samo kaže da “krajnje ozbiljnom” smatraju procjenu Londona da je vrlo vjerojatno Rusija odgovorna za taj napad.

Međutim, May će vršiti pritisak na čelnike EU-a da izravno optuže Moskvu za trovanje Skripala i njegove kćeri koji su u kritičnom stanju. Jedan britanski dužnosnik potvrdio je da London želi raditi sa skupinama zemalja na dijeljenju obavještajnih podataka glede špijunskih mreža.