Britanski parlament odbio Brexit bez sporazuma

U četvrtak će vlada tražiti odgodu Brexita do 30. lipnja

Britanski je parlament u srijedu podržao prijedlog da premijerka Theresa May potpuno isključi Brexit bez sporazuma za što ona govori da je nemoguće učiniti. Zastupnici su s 321 prema 278 glasova za izmijenjeni vladin prijedlog o izlasku bez dogovora. Parlament je prethodno izglasovao amandman koji je otvrdnuo izvorni prijedlog vlade.

Vlada je rekla kako želi prihvaćanje dogovora kako bi Velika Britanija napustila EU, ali da je u zakonu pretpostavljena pozicija bila izaći bez dogovora ako se sporazum ne postigne do 29. ožujka. Predsjednik parlamenta je rekao kako će britanska vlada predložiti u četvrtak da zatraži odgodu Brexita do 30. lipnja, ako parlament odobri dogovor o izlasku Velike Britanije iz Europske unije do 20. ožujka.

U četvrtak glasovanje o mogućoj odgodi Brexita

Zastupnici bi trebali glasovati o mogućoj odgodi u četvrtak kada će vlada isto tako reći da ako sporazum o izlasku ne bude prihvaćen do 20. ožujka nije vjerojatno da će Europska unija odobriti bilo kakvo produljenje na svom summitu 21-22 ožujka bez određenog razloga da to učini.

Ako sporazum o izlasku koji je May dogovorila s EU-om bude prihvaćen do 20. ožujka “tada će vlada nastojati dogovoriti s Europskom unijom jednokratno produljenje…za razdoblje koje završava 30. lipnja 2019. u svrhu donošenja neophodnog zakona o izlasku iz EU-a”, rekao je predsjednik John Bercow parlamentu.

Theresa May najavila da će glasovati protiv no-deal Brexita

Uoči glasovanja o mogućem izlasku Britanije iz EU-a 29. ožujka bez sporazuma, britanska premijerka Theresa May zastupnicima je poručila da će ona sama glasovati protiv tzv. neuređenog Brexita. “Vjerujem da imamo dobar sporazum”, poručila je May čiji su sporazum o razlazu s EU-om britanski zastupnici ponovno odbacili ovoga tjedna.

To glasovanje (u utorak) pokazalo je da je dio zastupnika, doduše, promijenio mišljenje, pa je ovoga puta premijerkin poraz bio nešto blaži nego u siječnju, kada je parlament prvi puta odbio prihvatiti sporazum o razvodu. Međutim, i dalje je većina protiv sporazuma koji bi trebao omogućiti uređeni izlazak Britanije iz EU-a. Do planiranog datuma Brexita ostalo je svega dva tjedna.

Na današnjem novom glasovanju, kada se odlučivalo trebali bi Britanija 29. ožujka napustiti EU bez sporazuma – što je opcija koja bi, prema tvrdnjama mnogih, izazvala dramatične posljedice – zastupnici Konzervativne stranke mogli su glasovati po savjesti. Prema tumačenju BBC-a, riječ je o neuobičajenom potezu kada se radi o odlučivanju o važnim pitanjima.

Britanija se mora izjasniti što zapravo želi

Tijekom dana i ministar financija Philip Hammond upozorio je da bi Brexit bez sporazuma imao ozbiljne ekonomske posljedice te je pozvao zastupnike da uklone prijetnju izlaska bez dogovora koja visi nad britanskim gospodarstvom. Glavni europski pregovarač za Brexit Michel Barnier ocijenio je, pak, da rizik za tzv. neuređeni Brexit nikada nije bio veći. “Molim vas da ne potcijenite taj rizik ili njegove posljedice”, kazao je Barnier ujutro na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, dodavši da neuređeni Brexit nije scenarij koji je EU željela, ali je spremna suočiti se s tom situacijom ako bude morala.

EU od Britanije očekuje da kaže što želi, istaknuo je Barnier, upozorivši da na to pitanje treba odgovoriti prije odluke o eventualnoj odgodi Brexita. Britanski zastupnici trebali bi u četvrtak odlučiti hoće li vlada tražiti od EU-a da se izlazak ipak privremeno odgodi. Eventualni britanski zahtjev moraju jednoglasno odobriti (preostale) zemlje članice EU-a.