Britanski tabloid objavio filmić na kojem kraljica Elizabeta II. kao dijete diže ruku u nacistički pozdrav

Film je snimljen na imanju kraljevske obitelji u Škotskoj 1933. godine

Engleska kraljica Elizabeta II. u dobi od sedam godina, zajedno s majkom, stricem i sestrom diže ruku u nacistički pozdrav. Sadržaj je to filma iz 1933. godine koji je objavio engleski tabloid The Sun. Iz Buckinghamske palače izrazili su negodovanje zbog objave tog materijala, prenosi BBC. “Veliko je razočarenje da je film koji je snimljen prije osam desetljeća sačuvan do sada i na ovaj način eksploatiran”, stoji u priopćenju. Iz Suna nisu htjeli otkriti odakle im film, za koji su rekli da je važan i zanimljiv.

Crno-bijeli video, koji traje 17 sekundi, prikazuje kraljicu kako se igra sa psom na tratini u vrtu škotskog dvorca Balmoral, kažu u The Sunu. Zatim kraljičina majka podiže ruku u nacistički pozdrav, a nakon što je vidjela svoju majku i buduća kraljica kopira njezinu gestu. Princ Edward, kasnije Edward VIII., također podiže svoju ruku. Vjeruje se da je materijal snimljen 1933. ili godinu kasnije, u doba kada je Adolf Hitler bio u uzlaznoj putanji u Njemačkoj, no okolnosti u kojima je snimljen film nisu jasne.

https://www.youtube.com/watch?v=aF4OgME6nwM

Izvori iz palače rekli su da će danas svatko ove snimke promatrati u pravom kontekstu i vremenu. “U ono vrijeme nitko nije imao pojma kako će se stvari razviti. Implicirati išta drugo je varljivo i nepošteno”, kaže izvor i dodaje da je to samo obiteljska igra u kojoj pokazuju gestu koja je u ono vrijeme nije imala sadašnje konotacije. “Kraljica i njezina obitelj bili su posvećeni dobrobiti ove nacije tijekom rata, a kraljica je 63 godine posvetila izgradnji odnosa između raznih nacija i ljudi. Te činjenice govore same za sebe”, dodao je izvor iz Buckinghamske palače.

Slijedi istraga o tome kako je film dospio u javnost

BBC-jeva dopisnica za kraljevsku obitelj Sarah Campbell tvrdi da nitko ne negira autentičnost materijala, no postavlja se pitanje načina na koji je ovaj video pušten u javnost. “Zanimat će ih je li se to čuvalo u Kraljevskom arhivu u Windsoru ili je bilo na imanju vojvode od Windsora” rekao je Dickie Arbiter, bivši tajnik za tisak Buckinghamske palače. “Ako je bio na vojvodinom imanju, onda je jasno da ga je netko ukrao i evo ga, nakon 82 godine”, dodaje Arbiter.

Britain's Queen Elizabeth II smiles as she attends a Solemn Drumhead service at Royal Hospital Chelsea on June 28, 2014 in London. The ceremonial Drumhead Service of Remembrance for those who volunteered to serve in the First World War is being held on the Centenary of the assassination of Archduke Franz Ferdinand. AFP PHOTO/STUART C. WILSON/POOL

Urednik The Suna Stig Abell negira optužbe iz Buckinghama da su eksploatirali materijal. Rekao je da su novine odlučile objaviti priču jer je od velikog značaja za javnost, a umiješanost princa Edwarda joj daje i povijesni značaj. Tadašnji princ od Walesa optuživan je da simpatizira nacizam, a postoje i fotografije njegovog susreta s Hitlerom u Münchenu iz listopada 1937. godine.

“Iz perspektive kraljevske obitelji, riječ je o sedmogodišnjoj princezi koja tu gestu nije razumjela. To doduše ne objašnjava razmišljanje njezine majke”, rekao je Peter Hunt, BBC-jev stručnjak za kraljevsku obitelj.