Budimo realni: riječ je, s obzirom na okolnosti, o najtežem porazu SDP-a u ovom stoljeću, Milanović odlazi s čela stranke

Rezultati jučerašnjih izbora najgori su SDP-ov poraz u ovom stoljeću

09.11.2015., Zagreb - Docek rezultata parlamentarnih izbora u stozeru Socijaldemokratske partije Hrvatske u Tvornici kulture. 
Zoran Milanovic. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Budimo realni: SDP je sinoć doživio debakl. S obzirom na momentum, kojim je SDP raspolagao poslije brzog i kompromitantnog pada prošle, HDZ-ove Vlade, i s obzirom na činjenicu da su baš sva istraživanja javnog mišljenja davala prednost Socijaldemokratskoj partiji, rezultati jučerašnjih izbora najgori su SDP-ov poraz u ovom stoljeću.

Možemo sada raspravljati o tome jesu li SDP-ovi birači bili lijeni i nezainteresirani, pa nisu izašli na birališta, za razliku od uvijek discipliniranih HDZ-ovih birača, ili, pak, o prelijevanju SDP-ovih birača Živom zidu. No, činjenica je da je HDZ pobijedio sa sedam mjesta razlike, u izbornoj kampanji koja je protekla u znaku HDZ-ova pokušaja da se približi SDP-ovim brojkama iz istraživanja.

HDZ u pregovore s Mostom ulazi sa 69 glasova

Umjesto kakvog takvog neriješenog rezultata – podsjetimo u HDZ-u su bili zadovoljni prvim izlaznim anketama koje su proglasile egal – Hrvatska demokratska zajednica uvjerljivo je pobijedila, premda je po prvi put izgubila jedno mjesto u dijaspori.

S više od šezdeset zastupnika HDZ se može superiorno postaviti u pregovorima o formiranju saborske većine i sastavljanju Vlade. Naime, sada je manjinskim zastupnicima vrlo teško pronaći bilo kakav razlog da ne stanu uz nespornog izbornog pobjednika, što znači da HDZ u pregovore s Mostom ulazi sa 69 glasova, čemu, pretpostavljamo, još treba dodati dva Bandićeva glasa.

Izvjesno je da će se povući s mjesta predsjednika stranke

S Mostovim zastupnicima, HDZ bi mogao raspolagati s više od osamdeset mandata u Saboru. Što, međutim, i dalje ne znači da će Plenkovićeva vlada biti dugoročno stabilna. Budući da politički identitet Mosta zavisi o stalnom održavanju sukoba s HDZ-om (dok su Most i HDZ zaista surađivali, u prva dva mjeseca Oreškovićeve Vlade, Mostu je rejting pao na 6 posto), i nova će Vlada biti osuđena na trajnu nestabilnost. Ona bi morala trajati znatno dulje od Oreškovićeve Vlade, no ne bismo smo se kladili da će odraditi četverogodišnji mandat.

Kad je, pak, riječ o SDP-u, prilično je izvjesno da će se poslije skoro deset godina Zoran Milanović povući s mjesta predsjednika stranke. Prilično je ironično da političar koji je nadživio Ivu Sanadera i Tomislava Karamarka, završi karijeru zbog jednog Andreja Plenkovića. No, SDP je zaista morao aktivnije iskoristiti momentum uoči izvanrednih izbora.

Hrvatska bi se mogla približiti Srbiji i Mađarskoj

Iako se gospodin Plenković zaklinje u proeuropsku orijentaciju HDZ-a, činjenica je da je HDZ u svom DNK ona stranka koja će se uvijek boriti protiv projekata poput kurikularne reforme, koja je prirodno sklona masovnoj korupciji i koja latentno podržava radikalni nacionalizam.

Hrvatska bi se, dakle, u idućih nekoliko godina po svom unutarnjem profilu i uređenju mogla približiti zemljama poput Srbije i Mađarske. A svi oni nezadovoljnici takvim smjerom, žestoko će prosvjedovati na društvenim mrežama. Umjesto da su jučer izašli na izbore.