Bujas prepričava kako izgledaju sastanci s Ćorićem, ministrom zaduženim za poduzetnike: ‘On je cijelo vrijeme na mobitelu’

Šef Glasa poduzetnika gostuje u Nedjeljom u 2

U HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u 2 danas gostuje predsjednik Udruge Glasa poduzetnika Hrvoje Bujas. U najavi emisije, kao teme su navedeni razlozi za traženje ostavke ministra Tomislava Ćorića, zatim kako država može pomoći gospodarstvenicima te hoće li privatni sektor preživjeti krizu izazvanu koronavirusom.

Na početku emisije, Bujas se dotaknuo svog života kao poduzetnika, pa je rekao kako se on pronašao u poduzetništvu, s čime je sretan. “Kad tvoj posao, nebitno što radiš, postane ljubav i hobi, onda shvatiš da je ono što radiš upravo to što si cijeli život htio raditi”, kratko je rekao. No, Bujas kaže da zbog poduzetništva ipak pati i privatni život, ovisno o tome koliko stresa stvara posao.

Ne dijeli društvo na privatni i javni sektor

Dotaknuo se i doba svog rada u APN-u, kada ga je u 17.01 bilo briga što se tamo događa. Kaže kako sada nema taj luksuz radnog vremena, već cijeli dan razmišlja što će danas raditi. “Idem leći s problemima o kojima razmišljam cijelo vrijeme. To daje dozu stresa i privatni život pati”, kaže Bujas

Bujas kaže da ipak ne bi dijelio društvo na privatni i javni sektor, već na ljude koji rade ili ne rade. Oni koji rade zaslužuju svoje plaće, a ako dobro rade, zaslužuju prema Bujasovom mišljenju i velike plaće. “Sramotno mi je da policajci, medicinske sestre i vatrogasci imaju samo četiri li pet tisuća kuna plaću. S druge strane imamo izmišljena radna mjesta, za uhljebe, s velikom plaćom. Zato ovi ljudi koji zaslužuju veću plaću imaju manju”, kaže. “Imate i izmišljena javna mjesta kao što je Ćorićev novi savjetnik koji ima 8-9-10 tisuća kuna plaću. Takve zovem uhljebima i zato oni koji zaslužuju veću plaću imaju tako male plaće”, nastavio.

Voditelj Stanković je Bujasa potom pitao je li i on uhljeb, pa je Bujas konstatirao da se na HRT-u u tijekom godina uhljebilo mnogo ljudi. “Hajdemo napokon reći istinu. HRT nije uhljebnička tvrtka, ona je odigrala veliku ulogu u ratu, a i sada zbog online nastave. No, ima uhljeba na HRT-u? Naravno da ima”, odgovara.

Zašto treba smijeniti Ćorića

Potom se u emisiji dotaklo teme ministra Ćorića, čiju smjenu UGP traži. “Čovjek nema dan radnog staža u privatnom sektoru, što je bitno za razumjevanje malih i srednjih poduzetnika. Ćorić nama nije odgovorio ni na jedan zahtjev. S ostalim ministrima imamo kvalitetnu suradnju, ali s njim ne”, kaže Bujas.

Bujas je potom ispričao kako je za vrijeme dijelomičnog lockdowna UGP imao dva sastanka s Ćorićem. Na prvom sastanku, prema Bujasovim riječima, Ćorić je stalno bio na mobitelu. U trenutku kada su skoro došli do dogovora, Ćorić im je rekao da ne žele pomoći jer oni nisu krivi za pandemiju.

“Možda i nisu krivi, ali odgovorni jesu. Otišao je sa sastanka za par minuta, a ja sam bio ljut kao ris. Da su se drugi ministri ponašali tako prema UGP-u, tražili bi i njihovu ostavku. Ćorić je pokazao da uopće ne razumije probleme”, rekao je Bujas.

Voditelj je Bujasa potom pitao o njegovoj izjavi kako ministar Ćorić u njegovoj firmi ne bi mogao niti podove brisati, te je li ta izjava ustvari bila uvredljiva. “Moja teta Anka koja čisti podove u mojoj firmi je meni rekla da bi ona bila bolji ministar. Ona se sigurno na mene ne ljuti zbog izjave o Ćoriću. Ali ono što je on rekao o UGP-u, da mi zagađujemo javni prostor… To je cirkus”, odgovorio je.

Treba smanjiti poreze

U emisiji se potom dotaklo teme poreza, koje Bujas opisuje kao omču oko vrata poduzetnika, koji jedva dolaze do kisika. “Treba nam ukidanje velikog broja parafiskalnih nameta”, rekao je.

Priupitan što bi napravio da je on premijer, Bujas je rekao kako je državi potrebna porezna reforma, reforma pravosuđa koje je rak rana društva i treće je reforma javne i lokalne samouprave po postulatima UGP-a. “Više rada, digitalizacija, i manji porezi. Koji su postulati ove vlade? Ostati na vlasti”, tvrdi Bujas.

“Imamo oko 550 gradova, općina i županija. Zar svako selo mora biti grad, imati gradonačelnika i dva zamjenika? Ono što se stalno događa su neke reformice kozmetičkog oblika. Imali smo pet krugova porezne reforme, izgleda da će ih morati biti 55 da bismo mi poduzetnici vidjeli neke rezultate toga”, nastavio je Bujas.

UGP pokušava Vladi ukazati na probleme

Bujas pojašnjava kako su iz UGP-a Vladi pokušali ukazati na probleme koji postoje u gospodarstvu, na pad prometa i na pad zaposlenosti. “Dobro je da u prvom valu mjera, konac ožujka i početak travnja, kad su mjere bile odgoda plaćanja, UGP je prvi ukazao da se ide s otpisom plus mjerama za očuvanje radnih mjesta da bi radnici ostali u svojim tvrtkama da bi dočekali da tržište profunkcionira”, rekao je Bujas.

Dodao je kako su iz UGP-a upozoravali da gospodarstvo i država neće izdržati drugi val, te da mjere u drugom valu neće iti dovoljne, posebice ako se ide na lockdown. ” Tada se mora pomoći poduzetnicima ili participiranjem u prometu plus mjera očuvanja radnih mjesta. Ili to ili participiranje u fiksnim troškovima. Vlada na to nije pristala”, ispričao je Bujas.

Kaže kako su oni poduzetnici, koji grade, a ne ruše. “Da nije bilo jednog ekcsesa jednog ministra Ćorića mislim da bi se išlo u tom smjeru. Mi nismo zatvorili nijedna vrata”, kaže. “Mi ne želimo u šestom mjesecu imati spaljenu zemlju, kad bi se sve trebalo pokrenuti. Nijedna vlada više nema opravdanja, govorili su nam da je bio rad, sad je covid. Covid vam gospodo neće biti opravdanje za nerad”, nastavio je.

O HGK, turističkim zajednicama i parafiskalnim nametima

Kako je ispričao Bujas, ukidanje parafiskalnih nameta je nešto što traže od prvih dana UGP-a. “Želimo drakonsko rezanje parafiskalnih nameta, jer većina tih nameta, preko 80 posto nema nikakvog misla. Što se tiče HGK, to je institucija za uhljebljivanje parapoduzetnika, ljubavnica i ostalih. Kad je preko tisuću naših poduzetnika pitalo šefa HGK Luku Burilovića kolika mu je plaća, nije htio odgovoriti”, rekao je Bujas.

Ističe kako 97 posto članova HGK ne želi biti članom te organizacije. Kaže i kako turistička zajednica ima svoje namete, koji se zovu članarine. Predlaže da si turističke zajednice same stvore proračun iz boravišnih pristojbi, a ne ovako od članarina.

Sadašnja vlada ima golemu šansu

Bujas misli kako sadašnja Vlada ima nevjerojatnu šansu koju bi morala iskoristiti. “Prve vlade su imale rat, druge su ju plasirale u EU. Ova vlada dobiva velik novac iz EU. Dakle ova vlada ima novac, što nije imala nijedna dosad. Mi se sada bližimo ogromnom udjelu duga u BDP-u, ali hajdemo raspodijeliti taj novac, investirati u društvo, a ne bacati ga. Dio porezne reforme za koju se zalažem je smanjivanje PDV-a, ne samo u turizam”, kaže.

Turistički konkurenti poput Grčke, imaju puno manji PDV u turizmu. “S manjim PDV-om ne znači da će biti manje cijene u turizmu, ali znači veće plaće u firmama koje se bave turizmom. Turizam je 25% hrvatskog BDP-a, to morao ozbiljno njegovati i iskoristiti”, tumači Bujas.

Prisjetio se svog doba u javnog sektoru

Bujas se ponovno prisjetio svog doba kada je radio u javnom sektoru, točnije, na svojih šest godina koje je proveo u APN-u. “Kad sam završio fakultet, a nema što nisam radio kao student, vidio sam da postoji tada nova agencija, taj APN. Direktor mi je rekao da se javim i da ću možda dobiti posao. Počeo sam kao pripravnik s najnižom plaćom, ja sve morao naučiti od nule. Imao sam kvalitetne mentore” ispričao je.

Potom je radio na terenu, od Vukovara do Dubrovnika, posebice na područjima od posebne državne skrbi. “Jedan gradonačelnik mi je, kad su se radile liste, rekao da se ne uzbuđujem oko lista za smještaj u tim kućama, da nije bitno tko je prvi a tko zadnji. On je meni rekao ‘ako nikako, onda pošteno’ i to neću nikad zaboraviti”, prisjetio se Bujas.

Potom je rekao kako se nada da postajemo društvo u kojem nije bitno je li netko Hrvat, Srbin, LGBT ili straight, već da je samo bitno da dobro radiš i plaćaš poreze. “Nemojmo biti u EU zadnja rupa na svirali kao što smo sada”, zaključio je Bujas.

Ne isključuje mogući politički angažman

Bujas je potom ispričao kako mu je daleko više ideja propalo nego što je uspjelo, te da na jednu uspješnu ideju ide barem tri ili četiri neuspješne. Kaže kako to ipak ne znači da neće biti novih ideja, već to tako funkcionira.

Na pitanje je li ikad ikome dao mito da bi dobio posao, Bujas je rekao da to nije nikad napravio. “Mi ionako ne radimo s državom ili državnim institucijama, tako da nisam imao ni šanse niti bih ikad to napravio. To je jedna stvar koja se ne smije raditi. Korupcija je veliki problem društva, baš kao i siva ekonomija. Mnogo javnih tvrtki koje su na tržištu su također problem, vi na primjer ne znate hoće li vam Pošta dostaviti paket, a dobivaju velike donacije od države. Korupcija seže od najvišeg vrha do dna. Sve se to rješava s efikasnim porezima i manjim porezima”, misli Bujas.

Dodaje kako sada još nema političke ambicije, barem dok je još uvijek predsjednik UGP-a. Kaže kako ipak ne odbacuje mogućnost političkog angažmana u budućnosti. Priča kako ima stan koji plaća na kredit, stan koji mu je ostavio otac, plaću koja je prosječna i profit na kojeg mora platiti porez.

Bujas je potom priupitan simpatizira li koju političku opciju. “Ja simpatiziram i Most i stranku Centar i Domovinski centar i Možemo i SDP, i sve one koji podržavaju naše ideje. Volio bih da to mogu reći i za HDZ. Samo Radničku frontu ne simpatiziram. U UGP-u su članovi svih stranaka”, poručio je Bujas za kraj emisije.