Nekad je nužno odabrati stranu

Buljan Flander iznijela svoju stranu priče: 'Nismo vidjeli drugi način kako zaustaviti lažno izvještavanje'

Tvrdi da joj je sloboda medija iznimno važna, ali da je potrebno 'iznositi istinite podatke'

21.05.2013., Zagreb - U Hrvatskoj odvjetnickoj komori pravobranitelji za djecu predstavili su zbornik Dijete u pravosudnom postupku koji je vodic kako treba djecu ispitivati na sudu kad su zrtve ili svjedoci. Gordana Buljan Flander. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Gordana Buljan Flander iznijela je danas za Index razloge zbog kojih je Poliklinika sudski tražila zabranu pisanja novinarke Jelene Jindra i H-altera. Argumentirajući svoj zahtjev Buljan Flander je kazala kako nije protiv slobode medija, ali da u Poliklinici nakon niza demantija i potom novih tekstova nisu vidjeli drugi način kako bi “zaustavili lažno izvještavanje na tom portalu”.

Obrazlažući zbog čega su tražili sudsku zabranu pisanja Jelene Jindre, Buljan Flander je kazala kako su u Poliklinici već dva i pol mjeseca izloženi prozivanju, raznim optužbama i napadima novinarke. Navela je da je novinarka od njih tražila razne informacije i dobila ih na deset stranica te da je te informacije “izokrenula i pristrano prikazivala i prilagođavala svojim pogrešno postavljenim premisama.”

Ustrajno pisanje

Tekstove su, kaže, Buljan Flander, demantirali, no novinarka je nastavila pisati. Iznijela je i navode koji su je posebno zasmetali. “Poput navoda da smo u savezu sa zlostavljajućim očevima i da zbog naših nalaza djecu ‘otimaju zlostavljanim majkama’ i ‘dodjeljuju očevima zlostavljačima’. Ustrajala je u tezi da ne vjerujemo kad nam u Polikliniku dođe seksualno zlostavljano dijete, da širimo doktrinu otuđenja, da u pravilu tvrdimo da djeca lažu u slučajevima otuđenja ili emocionalnog zlostavljanja te da seksualno zlostavljana djeca zbog toga budu sudskim putem oduzimana zlostavljanim majkama i dodjeljivana očevima seksualnim zlostavljačima.

A Poliklinika provodi isključivo obradu djeteta, ne obrađuje roditelje i ne donosi preporuke ni mišljenja vezana za dodjelu skrbi. Isto tako sud ne donosi odluke na osnovi nalaza Poliklinike, nego prikuplja dokaze iz raznih izvora, provodi svoja saslušanja, vještačenja, a kroz sve tekstove navedene novinarke provlačilo se da su nalazi Poliklinike krivi, kako Poliklinika sudjeluje u zlostavljanju zlostavljanih žena”, navela je.

‘Obranom bismo kršili pravo na privatnost djeteta’

Buljan Flander kaže kako se nisu mogli braniti jer bi iznošenjem informacija kršili pravo na privatnost djeteta. Stoga, kaže, oni i novinarka nisu bili u istoj poziciji. “Zato smo smatrali da je pravni put jedini način na koji možemo pokušati zaustaviti stvaranje nepovjerenja roditelja u našu ustanovu, kao i pozive na linč stručnjaka Poliklinike, zaustavljanje rada Poliklinike, kao i lažne informacije kojima se plaši roditelje da ne dođu u Polikliniku. I zato smo zatražili zaštitu putem suda, jer nikakvu drugu zaštitu nismo mogli zatražiti, nismo čak ni mogli zatražiti kontrolu Ministarstva zdravstva jer nam nitko od tih slučajeva koji se spominju u tekstu nije dostavio nikakvu pritužbu”, pojasnila je.

Na pitanje smatra li da je njen potez kao ravnateljice napad na slobodu medija, Buljan Flander je kazala da joj je sloboda medija izuzetno važna, ali da je “o ovako osjetljivoj problematici” potrebno “iznositi istinite podatke, čuti drugu stranu, a ne ulaziti u pisanje s unaprijed pogrešnim premisama koje će se, bez obzira na dostavljene istinite podatke i demanti, i dalje provlačiti kroz tekstove.”

Optužbe za namjerno pogrešno izvještavanje

Buljan Flander tvrdi da je novinarka namjerno pogrešno izvještavala, ali da ne zna motive zbog kojih bi to radila. No, ističe kako je nanijela štetu Poliklinici. Na traženje da komentira navod novinarke da u Poliklinici ne vjeruju seksualno zlostavljanoj djeci Buljan Flander je kazala:

“Prema podacima MUP-a od 2016. do danas, samo je Poliklinika prijavila 982 sumnje na zlostavljanje, odnosno štetna postupanja prema djeci, i to najčešće od roditelja. Isto tako, prema podacima MUP-a, upravo im je Poliklinika poslala jako velik broj prijava na sumnju na seksualno zlostavljanje djece. Istovremeno navedena novinarka piše da mi u Poliklinici ne vjerujemo seksualno zlostavljanoj djeci, pa ih zbog naših nalaza sud dodjeljuje seksualnim zlostavljačima”. Informaciju da će Tomislav Tomašević raspustiti Upravno vijeće Poliklinike nije željela komentirati.