Butkoviću naredili da prestane trošiti milijune na konzultante, jer za to plaća 52 službenika. On upravo nabavlja nove

Mada se često čuje povika na preveliku državnu upravu, u slučaju EU fondova nemaju dovoljno stručnjaka

17.10.2022.., Zagreb - Dolazak clanova sireg Predsjednistva HDZ-a na sjednicu koja se odrzala u sredisnici stranke.   Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Kad su državni revizori provjeravali financijsko poslovanje Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, resoru kojim upravlja ministar Oleg Butković uputili su otvorenu kritiku: kad je u pitanju priprema i kontrola europskih projekata, u Ministarstvu se, smatrali su revizori, previše oslanjaju na vanjske konzultante, umjesto na svoje službenike. U Upravi za EU fondove zaposleno je 52 ljudi, ali je unatoč tome značajan iznos, više od 40 milijuna kuna, potrošeno na usluge vanjske tvrtke.

Ministarstvo je osporavalo službeno mišljenje Države revizije. Projekti koje provode, tvrdili su, vrlo su kompleksni, dokumentacija opsežna pa posao nije moguće odraditi osim uz vanjsku pomoć što je, uostalom, praksa i svih ostalih državnih tijela koja rade s EU fondovima. Revizori se nisu predomislili i ostali su pri svome: Ministarstvo se treba više osloniti na vlastite službenike, a vanjske stručnjake koristiti „iznimno“, u slučajevima kad njegovi zaposlenici ne mogu obaviti određeni posao.

Novi javni natječaj

Ni ministar Butković nije se predomislio i ostao je pri svome: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture upravo dovršava novi javni natječaj za vanjske konzultante, čije usluge ovoga puta trebaju zbog projekata koji se financiraju iz Fonda solidarnosti EU. Kao i u slučaju revizorskog nalaza, u Ministarstvu pravdaju se golemom količinom posla, potrebnom za specifičnim znanjima i ekspertizom te kratkim rokovima.

Natječaj za usluge vanjskih stručnjaka Ministarstvo je objavilo u prosincu i nedavno su dobili dvije ponude. Vrijednost posla procijenili su bili na milijun kuna, ali su ponude gotovo upola niže pa će proći osjetno povoljnije nego što su planirali. Od konzultanta traže da im pomognu prekontrolirati javne nabave koje su proveli korisnici EU sredstava namijenjenih saniranju posljedica od potresa u području prometa i telekomunikacija.

Više od 400 nabava

Radi se o javnim nabavama koje su provodile i provode lokalne jedinice ili javne tvrtke – poput sanacije oštećene ceste ili nekog željezničkog objekta i slično – za što su troškovi pokriveni europskim sredstvima. Iz Ministarstva kažu da je riječ o „više od 400 nabava ukupne procijenjene vrijednosti veće od 700 milijuna kuna bez PDV-a“. Zbog čega su, unatoč preporukama državnih revizora, ponovno odlučili angažirati vanjsku pomoć?

Iz Ministarstva nude ekstenzivno objašnjenje koje se može sažeti u nekoliko ključnih točaka. Ukratko, iz njihovog odgovora proizlazi da posla s različitim EU fondovima, od klasičnih do plana oporavka, imaju preko glave, da trenutno provode 170 projekata ukupne vrijednosti veće od 3,2 milijarde eura, da su za to potrebna „spefična znanja, iskustva i ekspertize“ kako kasnije ne bi bilo problema s nepravilnostima ili slabe iskorištenosti sredstava i da na to još dolazi Fond solidarnosti s vrlo kratkim rokovima.

Previše, a premalo

Kontrola postupaka nabave „naših korisnika bespovratnih sredstava predstavlja jednu od složenijih, specifičnih i odgovornih zadaća u djelokrugu ministarstva, koje je potrebno izvršiti u kratkom roku“, kažu u Ministarstvu, podsjećajući da su im revizori dali zeleno svjetlo da poslove daju vanjskim konzultantima, kad ih ne mogu obaviti zaposleni službenici. A s obzirom da novac za potres mora biti potrošen već do lipnja, smatraju da im nije bilo moguće niti zaposliti dodatne službenike na određeno vrijeme.

Slučaj Butkovićevog ministarstva je, međutim, simptomatičan za cijelu državnu upravu. Mada se često u javnosti čuje povika na preveliku državnu administraciju, u slučaju upravljanja EU novcem učestalo se ukazuje na manjak stručnih kadrova.

Tko će raditi za državu?

To je jedan od ključnih problema s kojim će se morati pozabaviti i novi ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić. Stručnjaci, pritom, bježe iz državne uprave – postaju samostalni konzutanti ili idu na bolje plaćene poslove u privatnim tvrtkama.

O tome govore i u Ministarstvu mora: kad su ih revizori upozorili da previše troše na vanjske usluge, uzvratili su, među ostalim, da je „današnja suvremena tržišna praksa“ takva da su specijalizirani stručnjaci uglavnom samostalni savjetnici i da „nemaju interesa za zapošljavanje na puni radni odnos na određeno vrijeme kod jednog poslodavca“.

Ipak, prije dva tjedna Vlada je dala odobrenje za izmjenu unutarnjeg ustrojstva Ministarstva mora, prometa i infrastrukture kojim je predviđeno i kadrovsko jačanje uprave za EU fondove, s 11 dodatnih službenika. Bit će stoga zanimljivo vidjeti kako se s „današnjom suvremenom tržišnom praksom“ misle izboriti u resoru ministra Butkovića.