Stipaničev ipak neće biti dovoljan. Capak je, otkrivamo, naručio 12 spotova za promociju cjepiva

Koštat će nešto više od 160 tisuća kuna

Što povezuje Đanija Stipaničeva, premijerovu ideju da se potpore za očuvanje radnih mjesta uvjetuju cijepljenjem, Capakovo računanje na “zdrav razum naših građana” i hrvatske donacije cjepiva susjednim zemljama? Odgovor već naslućujete – propast Vladinog plana da se do 30. lipnja cijepi barem polovina stanovništva. Procjena epidemiologa, prema riječima premijera Plenkovića iz travnja ove godine, bila je da se u zemlji želi cijepiti do 2,3 milijuna odraslih građana.

Ta procjena pokazala se pogrešnom. Prema službenim podacima, do zadnjeg dana lipnja 1.084.774 osobe u Hrvatskoj primile su obje doze cjepiva, a jednu dozu još oko njih 400 tisuća. Turistička sezona koja hvata zamah, ruku pod ruku s delta sojem koronavirusa koji potencijalno prijeti širenjem i ugrožavanjem te iste sezone (čitaj: punjenja proračuna), zbog nižeg broja cijepljenih građana od očekivanoga natjerala je vlast na promjenu taktike.

Ne, u planu nije još jedan koncert gospodina Stipaničeva, već je Hrvatski zavod za javno zdravstvo ipak odlučio potrošiti više od sto tisuća kuna za TV spotove koji bi trebali potaknuti ljude da zavrnu rukav. No, pravo je pitanje, koje se već danima postavlja, je li kampanja za cijepljenje super, kako smatra ministar Vili Beroš, ili je jednostavno podbacila; bila nedovoljna i nevidljiva ili, kako su nedavno ugledne psihologinje ustanovile za Telegram, primitivna i pogrešna?

12 spotova od 15 sekundi

Temeljem nabava i ugovora koje su u posljednjih godinu i pol sklopili Ministarstvo zdravstva i HZJZ, rekonstruirali smo koliko je i za što potrošeno više stotina tisuća kuna u promociji cijepljenja i općenito komuniciranju u korona-krizi. Krenimo od posljednje nabave, one za video-spotove promocije cijepljenja namijenjenih za televiziju i društvene mreže. HZJZ je 11. lipnja objavio poziv na dostavu ponude za uslugu izrade 12 spotova s ciljem promicanja cijepljenja, svaki u trajanju od 15 sekundi.

Kako stoji u opisu te jednostavne nabave, scenarij ili sinopsis za svaki pojedini spot mora prethodno odobriti HZJZ, a treba sadržavati “prijedlog osoba iz javnog života RH” te “poruke kojima se potiču i drugi građani na cijepljenje”. Sve, ističu, mora biti u suglasju s glavnom porukom kampanje “Misli na druge, cijepi se!”. Na koncu je odabrana ponuda vrijedna 162.500 kuna s PDV-om, tvrtke DA FILM d.o.o. čiji je vlasnik redatelj Dejan Aćimović.

Ugovor ističe u kolovozu

Tvrtka Media front, bivše ministrice Biance Matković, kako su mediji otkrili u veljači, za 235.000 kuna s PDV-om vodi kampanju “Misli na druge, cijepi se” na društvenim mrežama HZJZ-a. Sve je išlo postupkom jednostavne nabave, a ugovor traje do 14. kolovoza, što bi moglo značiti da usred ljeta kampanja na društvenim mrežama ostaje bez kormilara.

No, čak i letimičnim pogledom na Facebook i Instagram HZJZ-a jasno je da kampanja nije polučila senzacionalni uspjeh. Objave imaju u prosjeku desetak lajkova, a osim nekoliko kratkih ad-hoc poruka poznatih osoba i fotografija s cijepljenja, čini se da je težište na fotografijama i video sadržaju s nekog od servisa gdje se mogu nabaviti već snimljeni sadržaji po kategorijama koje vam trebaju. Primjer ispod je, pretpostavljamo, za ciljnu skupinu starije životne dobi.

ŽELIMO STARO NORMALNOZa bezbrižnu starost, nove životne trenutke i vraćanje starim navikama.Prijavite sebe i svoje najbliže za cijepljenje na https://cijepise.zdravlje.hr#mislinadruge #cijepise

Posted by HZJZ – Hrvatski zavod za javno zdravstvo on Friday, June 18, 2021

Jedan natječaj poništen

Zanimljivo, Capakov HZJZ u travnju je raspisao i poziv za “savjetodavne usluge u području odnosa s javnošću s naglaskom na zdravstvenu tematiku” kojim se željelo na godinu dana osigurati stručna komunikacijska potpora i cijeli niz savjetodavnih usluga u području odnosa s javnošću za 185.000 kuna bez PDV-a.

No, od te (opet) jednostavne nabave na kraju nije bilo ništa, a službeno obrazloženje poništavanja postupka je pomalo bizarno. Iz HZJZ-a su naime ustvrdili da moraju sve stopirati jer su zaboravili navesti da tražene usluge uključuju “organizaciju postavljanja tekstova, slika i videa na domenu “Misli na druge, cijepi se”, a koja je izrazito važna obzirom na cijepljenje protiv bolesti COVID-19”. Nije, međutim, posve jasno zašto se trenutačno najvažnija javnozdravstvena komunikacijska aktivnost ne bi uklopila u općenito napisane propozicije javnog poziva.

Berošev PR-ovac kreirao kampanju

Kako su naglasili iz same Vlade krajem prošle godine, uoči pristizanja prvih doza cjepiva, tvrtka Preclarus komunikacije d.o.o. “izradila je komunikacijsku strategiju za provedbu cijepljenja protiv COVID-19 u Hrvatskoj”. Direktor tvrtke je Drenislav Žekić, Berošev savjetnik koji je u poslu za Ministarstvo zdravstva i HZJZ, kako smo otkrili prije nekoliko mjeseci, solidno inkasirao svoj angažman, sve redom putem postupaka jednostavne nabave.

Na samom koncu godine, s njegovom je tvrtkom sklopljen i ugovor za “pružanje savjetodavnih usluga na strateškim projektima Ministarstva zdravstva i aktivnostima Ministarstva vezanim uz epidemiju Covid-19 za 2021. godinu”. Stoga je jasno kako je on ključni vanjski savjetnik za komunikaciju svega vezanog uz koronavirus, pa i kampanju cijepljenja.

Kampanja nema glavu i rep

Uz dojam o slabašnoj i nevidljivoj kampanji (za koju premijer, da ga se pita, ne bi uložio ni lipe, jer je to stvar zdravog razuma), da nešto ne štima bilo je u konačnici jasno kad je nedavno podbacio Vladin plan o cijepljenju polovine stanovništva do ljeta. Telegram je razgovarao s iskusnim komunikacijskim ekspertom koji iza sebe ima niz manjih i većih kampanja u privatnom i javnom sektoru, koji nam je potvrdio ono što je jasno golim okom: kampanja nije bila dobra.

“Da bismo to zvali integriranom kampanjom, ona treba imati glavu i rep, a to nema. Na početku je napravljen slogan i bedž; Maleševićeva poruka je bila pogođena, dobra za početak. Ali ta je priča gotova, svi koji su se mislili cijepiti, to su napravili, sada se treba obraćati skeptičnima”, govori nam ekspert koji želi ostati anoniman.

Druga faza

Naš sugovornik smatra kako krivnju za neuspjeh jednim dijelom snosi i nesretna okolnost da se krenulo u kampanju, a onda je došlo do zastoja u očekivanim isporukama cjepiva. No, sad je, kaže, vrijeme za drugu fazu kampanje, a nada se da je provedeno i nekakvo istraživanje s fokus grupama, bez čega zapravo ne znamo tko se i zašto ne želi cijepiti.

“Kampanja preko medija i presica Stožera nije dovoljna, kao ni ponavljanje istih spotova na HRT-u. Kako, uostalom, prate doseg kampanje? Skeptici često ne prate mainstream medije, ne vjeruju Stožeru, a naši dužnosnici misle da su prilozi u TV dnevnicima sasvim dovoljni.

Ako želimo doći do 70-80 posto cijepljenih, moramo ići puno šire od toga, treba nam nadgradnja, integrirana marketinška kampanja kao u drugim zemljama”, upozorava Telegramov sugovornik. U međuvremenu, retorika se zaoštrava i krenuli su već viđeni apeli na strah: da neće biti financijske potpore, ako se ne cijepite; da će groblja biti puna, turistički apartmani prazni. Druga faza kampanje za cijepljenje je očito tu.