Capakova zamjenica: 'Logično je da se širi uvođenje covid-potvrda'

Logično je širenje na okupljanja koja nisu od esencijalne važnosti za ljude, kaže Pavić Šimetin

FOTO: HRT

Hrvatski epidemiolozi jučer su u HTV-ovoj emisiji Otvoreno govorili o širenju koronavirusa, cijepljenju te proširenju covid potvrda. Epidemiologinja Ivana Pavić Šimetin, inače zamjenica ravnatelja HZJZ-a, kazala kako je Hrvatska još u uzlaznoj fazi četvrtog vala, no da se ona ipak nešto usporila. Govorila je i o cijepljenju trećom dozom cjepiva, no istaknula kako je još uvijek važnije govoriti o prvoj dozi jer je u posljednjih mjesec dana 428 osoba umrlo od Covida.

“76 posto njih nije bilo cijepljeno. Preminule su i 23 osobe u dobi do 55 godina i nitko nije bio cijepljen. Među njima ima pojedinaca koji nemaju druge bolesti, ali ima i onih koje imaju lakše bolesti, koje su učestale, primjerice povišeni krvni tlak ili debljina”, rekla je Pavić Šimetin.

Nužna nova cjepiva

Šefica zagrebačkog zavoda, epidemiologinja Sandra Šikić govorila je o stanju u Zagrebu te kazala kako je broj oboljelih u protekla dva tjedna stabilan, te da nisu zamijetili strmi rast o kojem je govorila Pavić Šimetin. Kazala je kako su pozitivni najčešće građani srednje dobi, odnosno radna populacija ali i necijepljeni. Kazala je kako je Zagreb prvom dozom procijepio 65 posto odraslih stanovnika, a da je završeno cijepljenje za 54 posto odraslog stanovništva. Također je rekla kako po prvu dozu dnevno dolazi oko 500 ljudi.

Riječki imunolog Stjepan Jonjić kazao je kako će virus među ljudima kružiti još godinama, te da će s obzirom na to i njegove mutacije, prema njegovom mišljenju, biti potrebna i nova cjepiva. “Mislim da će trebati nova cjepiva, ne samo koja će ciljati neke druge virusne antigene nego će trebati cjepiva koja će biti puno lakša za globalniju upotrebu. Mi govorimo o trećoj dozi, a pola svijeta nije cijepljeno. To su sve niše koje osiguravaju da se virus širi i ponovno dođe nama. Vjerojatno će trebati i cjepiva koja će bolje čuvati ulaz virusa. Postoje u najavi cjepiva koja će vjerojatno osigurati lakšu primjenu i lakšu dostupnost”, kazao je.

Cijepljenje prvom i trećom dozom

Sandra Šikić je kazala kako je interes za treću dozu cjepiva jako velik. “Liječnici obiteljske medicine javljaju kako su pacijenti narušenog zdravstvenog stanja itekako zainteresirani za dobivanje 3. doze. Također smo jučer na punktu za masovno cijepljenje na Velesajmu počeli primjenjivati 3. dozu i to će zasad biti ponedjeljkom i srijedom ujutro. Ako interes bude veći otvorit ćemo još termina da se ne čak u redovima”, kazala je.

Ivo Ivić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split, kazao je kako će od treće doze biti veći problem oni koji se ne žele cijepiti i koji nisu antivakseri. “To su ljudi moje životne dobi, nešto malo mlađi ili stariji od mene. Oni nisu na društvenim mrežama. Neki su ih uspjeli uvjeriti da su nuspojave od cjepiva nešto prestrašno. Doživio sam paradoks za koji nisam mislio da ću ikad doživjeti. Dolaze i kažu da se nisu cijepili jer se boje da zbog svojih teških kroničnih bolesti neće dobro podnijeti cjepivo. Dakle, potpuno obrnuta priča”, rekao je.

Širenje covid potvrda

Riječi je bilo i o covid potvrdama odnosno o najavljenom širenju njihovih uporaba. O tome je govorila Pavić Šimetin. “Teško je konkretno reći. Logično je da se šire najviše na okupljanja koja nisu od esencijalne važnosti za ljude. To su događanja koja, ako netko nije spreman se cijepiti ili testirati, onda ne mora na tome sudjelovati. To su primjerice nekakve proslave, okupljanja, festivali i različita događanja u zatvorenom prostoru”, rekla je Pavić Šimetin.

I Ivić smatra da treba proširiti upotrebu Covid potvrda. “To ima smisla u populaciji kakva je naša. Imamo lošu procijepljenost onih koji su najugroženiji, odraslih, a praktički necijepljenju djecu koja su glavni put širenja i donošenja infekcije u kuću, dakle odraslima. Ako nećemo imati obvezno cijepljenje moramo na neki način osigurati što je moguće bolju procijepljenost ljudi”, istaknuo je Ivić.