Capakova zamjenica o mjeri koja je zbunila javnost: ‘Roditelji će sami morati procijeniti hoće li testirati učenike’

"Svatko može biti zbunjen", poručila je objašnjavajući oprečne informacije koje su u dva dana dolazile iz HZJZ-a

FOTO: Screenshot RTL

Hrvatski zavod za javno zdravstvo u manje od 24 sata nadopunio je preporuke za testiranje učenika nakon što su jučer objavljene mjere izazvale pomutnju među roditeljima. Prema jučerašnjim preporukama svakog bi učenika trebalo testirati prije povratka u školske klupe ako je izostao zbog bolesti, čak i kada se ne sumnja na koronavirus.

Među razlozima za testiranje bile su navedene i sumnje na običnu prehladu i virozu, sumnje na alergiju, gastrointestinalne smetnje, upala uha ili bol u uhu, upala sinusa, bol u trbuhu, grlobolja, glavobolja, umor, pospanost, loše osjećanje, tek blago povišena tjelesna temperatura i slično. Međutim, mjere su u međuvremenu nadopunili, odnosno izmijenili, a šef HZJZ-a Krunoslav Capak na današnjoj pressici Stožera kazao je da nisu bili dovoljno jasni.

Capakova zamjenica Ivana Pavić Šimetin za RTL Danas je pojasnila u kojim slučajevima roditelji trebaju testirati svoju djecu prije povratka u školu ili vrtić, naglasivši da odluku o testiranju trebaju donijeti u dogovoru s liječnikom.

‘Roditelji će morati sami procijeniti’

“To su simptomi respiratornog trakta, kašljanje, kihanje, curenje nosa, posebno važno ako je povezano s povišenom tjelesnom temperaturom i tu treba znati da kod covida može biti, pogotovo kod djece, blago povišena tjelesna temperatura, a ne visoka temperatura. Ako je više tih simptoma zajedno kombiniranih onda bi se trebalo javiti liječniku”, naglasila je Pavić Šimetin.

Rekla je i kako će roditelji prepoznati simptome zbog kojih bi trebalo testirati djecu. “Kao novitet imamo i gripu, ona može imati takve simptome. Roditelji će na neki način sami morati procijeniti, ali odlučiti u dogovoru s liječnikom”, istaknula je.

Naglasila je da je trenutno veći udio novozaraženih u školskoj dobi i da stoga treba veću pozornost obratiti na školarce nego prije. “Potreban je veći oprez, treba mjeriti temperaturu, jer dijete može imati blago povišenu temperaturu da se to na njemu ne vidi i da ono to ne osjeti. Ta povišena temperatura zajedno s respiratornim simptomima je nešto što je sumnja na covid”, poručila je.

‘Treba mjeriti temperaturu više puta’

Na pitanje može li ravnatelj ne dozvoliti povratak djeteta u školu ako roditelj procijeni da se radi o prehladi i ne testira dijete, Pavić Šimetin je odgovorila da takve situacije trebaju u dogovoru riješavati roditelji i škola.

“Najprije roditelj treba biti siguran da dijete nema povišenu temperaturu i nju treba izmjeriti više puta, pogotovo prije kretanja u školu. U uputama je napisano cijelo vrijeme da u slučaju respiratornih bolesti se ne dolazi u školu”, istaknula je.

‘Svatko može biti zbunjen’

Na opasku novinara da su roditelji zbunjeni, jer su u dva dana došle oprečne informacije iz HZJZ-a, Pavić Šimetin je napomenula da se radi o zahtjevnoj situaciji. “Svatko može biti zbunjen i u situaciji da mu je teško odlučiti. Zato imamo liječnike s kojima se treba konzultirati i zajednički donijeti dogovor”, rekla je.

“Svaka osoba je različita”, napomenula je i dodala da su simptomi covida izrazito različiti. “Neki naši građani nažalost preminu od te bolesti, neki nemaju znakove bolesti, a pogotovo su kod djece češći slučajevi bez znakova bolesti ili s blagim znakovima bolesti. Netko tko ima znakove bolesti i pozitivan je širi virus više od onih koji nema nikakve znakove bolesti, a pozitivan je”, poručila je.

Pavić Šimetin je rekla kako se u tom dijelu posebna pažnja posvećuje onima koji imaju znakove bolesti i da treba ozbiljno razmotriti može li se u tom slučaju raditi o covidu.