Časne sestre žele nazad zgrade u centru Zagreba u kojima je smješten dio Pravnog fakulteta. I oštro napadaju dekana

Iz Družbe sestara milosrdnica profesorima Prava stižu pisma. Dekan Koprić opovrgava njihove navode

08.12.2022., Zagreb - Pucka kuhinja u Gundulicevoj 12. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Profesori i djelatnici Pravnog fakulteta u Zagrebu posljednjih dana zaprimaju neobične dopise. U dva im je navrata, u posljednja četiri dana, pisala sestra Miroslava Dragica Bradica, vrhovna poglavarica Družbe sestara milosrdnica svetog Vinka Paulskoga kako bi ih upoznala s potezima Uprave Fakulteta pod vodstvom dekana Ivana Koprića. Sestra Miroslava u svojim dopisima tvrdi kako Pravni fakultet zapravo, uz pomoć države, pokušava oteti nekretnine Družbe u strogom centru Zagreba.

Nekretninu u Gundulićevoj ulici na kućnom broju 12, kako piše, Fakultet im odbija predati u posjed iako je riječ o nekretnini u čijem su vlasništvu od 1997. godine. Zbog toga godinama vode sudski spor. Za drugu nekretninu, koja se nalazi u Gundulićevoj ulici na susjednom broju 10, u tijeku je postupak kojim Družba nastoji ostvariti svoje pravo na povrat nacionalizirane imovine, objašnjava sestra Bradica.

Dok je taj postupak u tijeku, Uprava Pravnog fakulteta – prema tvrdnjama iz pisma sestre Bradice – potajno je s predstavnicima Županijskog državnog odvjetništva dogovorila sklapanje izvansudske nagodbe, kojom je Republika Hrvatska priznala pravo vlasništva nekretnine na broju 10 Pravnom fakultetu. Dekan Pravnog fakulteta Koprić za Telegram u bitnome osporava navode Družbe sestara milosrdnica.

‘Potpuna eskalacija odnosa’

Telegram je u posjedu dva pisma sestre Miroslave Bradice profesorima i djelatnicima Pravnog fakulteta. U njima detaljno objašnjava s čime se Družba susrela vezano za nekretnine u Gundulićevoj ulici, na kućnim brojevima 10 i 12. Riječ je o zgradama koje se naslanjaju jedna na drugu, a sestre su potezima uprave dekana Koprića, navodi se oštro u pismu, “dovedene u iznimno neugodan položaj, koji prijeti potpunom eskalacijom odnosa”.

Vezano za zgradu na kućnom broju 12, u kojoj se odvija dio nastave pojedinih studija Pravnog fakulteta, sestra Bradica navodi kako je Družba još 1997. godine ostvarila pravo povrata nekretnine nakon “nepravedne nacionalizacije i oduzimanja imovine Družbi tijekom komunističkog režima”. Iako je prošlo više od 25 godina, “Pravni fakultet još uvijek koristi tu nekretninu bez pravne osnove i odbija predati je u posjed Družbi”, piše sestra i dodaje kako se u vezi toga pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu godinama vodi parnični postupak.

Spor oko zgrade na kućnom broju 10

Neposrednim povodom za obraćanje profesorima Pravnog fakulteta, međutim, navodi susjednu zgradu u Gundulićevoj, na broju 10. Riječ je o uglovnici koja se nalazi na uglu Gundulićeve i Varšavske ulice. “Ta je nekretnina već godinama predmet upravnog postupka u kojem Družba nastoji ostvariti svoje pravo na povrat nacionalizirane imovine”, navodi sestra Bradica. Dodaje kako je Družba još 1995. godine u toj nekretnini osnovala svoju Žensku opću gimnaziju, odnosno da su već tada nekretninu neposredno posjedovali.

Različite uprave Pravnog fakulteta tijekom godina su, piše dalje sestra, zauzimale različita stajališta u vezi postupka povrata. Ističe kako se uprave Fakulteta “dugo vremena uopće nisu protivile naturalnom povratu, već su ga isključivo dovodile u vezu s potrebama Pravnog fakulteta za drugim odgovarajućim prostorom”. Međutim, dalje navodi, “kasnije uprave Fakulteta znatno su zaoštrile svoj stav te su se stale protiviti zahtjevu Družbe za povratom”. Najnoviji razvoj događaja, alarmira sestra Bradica, šokirao je i duboko razočarao Družbu sestara.

Sestre: ‘Pravo potajno sklopilo nagodbu s RH’

Navodi kako je Uprava Pravnog fakulteta, dok je postupak povrata u tijeku, “potajno s predstavnicima Županijskog državnog odvjetništva dogovorila sklapanje izvansudske nagodbe, kojom je Republika Hrvatska priznala pravo vlasništva nekretnine na adresi Gundulićeva 10 Pravnom fakultetu”. I to istovremeno, naglašava, dok Uprava dekana Koprića “višekratno prema Družbi iskazuje želju za mirnim rješenjem svih sporova”.

Izvansudska nagodba, kojom je Pravnom fakultetu priznato pravo vlasništva nad uglovnicom u Gundulićevoj 10, sklopljena je 15. travnja 2022. godine. Potpisuju je dekan Ivan Koprić u ime Pravnog fakulteta te Tanja Šušak, zamjenica zagrebačkog županijskog državnog odvjetnika. Sestra Bradica dalje ukazuje kako je u izvansudskoj nagodbi među odlučnim činjenicama “izrijekom navedena neistinita tvrdnja, kako je Pravni fakultet u posjedu te nekretnine neprekidno od 1979. godine”.

Odmah nakon uknjižbe na nekretninu, piše dalje, Pravni fakultet pokrenuo je protiv Družbe parnicu radi predaje nekretnine u posjed. “Pritom će ostati nejasno zašto je Fakultet pokretao takvu parnicu, ako je u spornoj izvansudskoj nagodbi navedeno da je Fakultet od 1979. godine u neprekidnom posjedu iste nekretnine. Što to uopće govori o istinitosti navoda u izvansudskoj nagodbi?”, pita se sestra Bradica.

‘To rade da umanje naše izglede u postupku povrata’

Povlači još jedno pitanje: “Otkud pravo Republici Hrvatskoj, čija nadležna tijela tek trebaju odlučiti o povratu te nekretnine Družbi, da istovremeno, bez znanja Družbe kao stranke postupka povrata, sklapa izvansudsku nagodbu i dopušta Pravnom fakultetu uknjižbu prava vlasništva na nekretnini?”. Zaključuje kako je “sasvim jasno da je sporna izvansudska nagodba sklopljena samo kako bi se Družbi u čim većoj mjeri umanjili izgledi za uspjeh u postupku povrata – koji je još uvijek u tijeku”.

U drugom pismu, koje je profesorima Pravnog fakulteta stiglo danas, sestra Bradica dodatno pojašnjava kako je temelj za sklapanje izvansudske nagodbe – što je u njoj izrijekom i navedeno – bila izjava izdana od strane Sveučilišta u Zagrebu i (bivšeg) rektora Damira Borasa od 2. ožujka 2022. U toj je izjavi rektor Boras, na traženje dekana Koprića, potvrdio da nekretnina u Gundulićevoj 10 služi Pravnom fakultetu za obavljanje djelatnosti te da je Pravni fakultet neprekidno u posjedu te nekretnine od 1979. godine.

Sestre se namjeravaju ‘pošteno boriti do kraja’

“Na izričit naknadni upit na koji je način Sveučilište utvrdilo činjenicu posjedovanja od 1979. godine koju je posvjedočilo u izjavi, Sveučilište je 1. veljače 2023. odgovorilo da uopće nije utvrđivalo nikakve činjenice, već je samo na zahtjev dekana Pravnog fakulteta izdalo izjavu”, navodi danas sestra Bradica. Izvodi zaključak da je nagodba za kućni broj 10 sklopljena samo kao odgovor na parnicu u kojoj Družba tuži Pravni fakultet za iseljenje iz Gundulićeve 12 i plaćanje naknade.

U finalu pisma, sestra Bradica ističe kako je samostanski kompleks kojemu pripada nekretnina u Gundulićevoj 10 “naše povijesno ishodište, simbol i dom”. “Tu smo, zaslugom kardinala Juraja Haulika, postavile temelje jednoj od najstarijih i najbrojnijoj Družbi u Hrvatskoj. (…) Prema tome, mi ne možemo i nećemo odustati. Ako je potrebno, borit ćemo se do kraja, svim dopuštenim sredstvima, ali uvijek pošteno”, piše sestra poglavarica Družbe. Poteze Uprave Pravnog fakulteta tumači “kao pokušaj da se cjelokupnu Družbu, ali i sve sestre osobno, izigra i ponizi”.

Koprić o navodima sestre Bradice

Zaključuje kako je Pravni fakultet jedna od stožernih institucija hrvatskog naroda i zato su u Družbi uvjereni “da bi se Pravni fakultet uvijek trebao suzdržati od etički i moralno neprihvatljivih pobuda i poteza, usmjerenih samo na vlastite, partikularne interese”. Naglašava i da je posljednjim potezima Uprava dekana Koprića izigrala njihovo povjerenje. “Usprkos tome, nimalo nismo izgubile povjerenje u Pravni fakultet kao instituciju, niti u osobni i profesionalni integritet svakoga pojedinog profesora, djelatnika i suradnika Pravnog fakulteta”, zaključila je sestra Bradica u pismu.

O ovim smo navodima upitali dekana Koprića. Za Telegram se prvo osvrće na nekretninu u Gundulićevoj na kućnom broju 12, koju Pravni fakultet koristi za nastavu na svojim pojedinim studijima. Pojašnjava kako Fakultet ima pravo korištenja prostora u dijelu te nekretnine u skladu s Odlukom Vlade iz 1997. godine kojom je ta nekretnina vraćena Družbi, ali uz uvjet da dotadašnji korisnici imaju pravo korištenja dok im se ne osigura zamjenski prostor.

Pravni fakultet protivi se vraćanju zgrade na broju 10

“Vlada je istovremeno zadužila nadležno ministarstvo da Pravnom fakultetu osigura zamjenski prostor, što međutim do danas nije ostvareno”, navodi Koprić i dodaje kako je Družba 2019. godine, usprkos zajedničkom prihvaćanju Odluke Vlade i zajedničkim naporima Družbe i Fakulteta na pronalasku zamjenskog prostora, pokrenula sudski postupak kojim traži iseljenje Pravnog fakulteta.

Osvrčući se na nekretninu u Gundulićevoj 10, Koprić kaže kako se Pravni fakultet uvijek protivio vraćanju nekretnine “s obzirom da je ona u vlasništvu Fakulteta od 1993. godine, osim ako bi se osigurala zamjenska nekretnina za potrebe Fakulteta”. Tvrdi da je Fakultet pred Ministarstvom pravosuđa i uprave dokazao da je vlasništvo zgrade na broju 10 stekao 1993. po sili zakona.

To je, navodi, potvrđeno u prvostupanjskom upravnom sporu, a drugostupanjski je još u tijeku po žalbi koju je izjavila Družba. “Stoga je Pravni fakultet gledišta da nema mjesta naturalnom povratu predmetne nekretnine, odnosno da za to nisu ispunjeni zakonski uvjeti”, podcrtava dekan Koprić.

‘Nipošto nismo potajno sklopili nagodbu’

Referira se i na navode sestre Bradice o potajnom sklapanju izvansudske nagodbe kojom je Pravni fakultet upisan u vlasništvo nekretnine na broju 10. Koprić kaže da Fakultet “nipošto nije potajno sklopio izvansudsku nagodbu sa Županijskim državnim odvjetništvom”. Kaže da je ona sklopljena u skladu s propisanom procedurom iz Zakona o parničnom postupku.

Njome je, veli, riješen problem nastao zbog činjenice da je prethodno nekretnina bila upisana kao društveno vlasništvo. Prilikom obnove zemljišnih knjiga, nastavlja dekan, automatski je temeljem zakonske presumpcije upisano vlasništvo RH, iako je vlasnik nekretnine Pravni fakultet.

“Treba istaknuti da činjenica upisa vlasništva Pravnog fakulteta ni na koji način ne može ometati povrat nekretnine Družbi, ako bi bila donesena pravomoćna odluka o tome te je teza o nagodbi kao sredstvu onemogućavanja povrata posve promašena”, tvrdi Koprić.

Dekan ustraje: ‘U posjedu smo od 1979. godine’

Ustraje u tvrdnji koju sestre osporavaju; ističe da je Pravni fakultet u posjedu uglovnice na broju 10 od 1979. godine. U njoj, kaže, Fakultet održava nastavu, velik broj nastavnika tamo ima svoje urede, a manji je dio nekretnine u posjedu Družbe “koja nije vlasnik nekretnine niti ima drugi pravni osnov za korištenje”. Pojašnjava da je Pravni fakultet u posjedu podruma i potkrovlja navedene zgrade.

Parnicu protiv Družbe radi predaje u posjed nekretnine, navodi Koprić, Fakultet je pokrenuo radi zaštite svojih interesa “nakon višestrukih pokušaja dogovornog rješenja koji nisu našli odjeka kod Družbe”. Dekan zaključuje kako u navedenoj parnici, “kurioziteta radi, Družba osporava da bi bila u posjedu predmetne nekretnine”.