Čedo Prodanović nije uzeo onih 2187,50 kuna za savjete u slučaju Crnoja. No, to i dalje ne znači da je sve bilo besplatno

Donosimo vam 6 ključnih stvari u slučaju odvjetničkih savjeta Vladi

03.07.2015., Moravske Toplice, Slovenija -  U 14.45 u Hotel Livada stigao je odvjetnik Zdravka Mamica Cedo Prodanovic. 
Photo: Marko Jurinec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Slučaj bivšeg ministra branitelja Mije Crnoje i njegovu eventualnu kaznenu odgovornost razmotrili su odvjetnici Čedo Prodanović i Jadranka Sloković, te su Vladi ponudili pravne savjete. Oni su i poteze Mije Crnoje oko prijavljivanja prebivališta na livadi s kolibom, (ne)ishođenja građevinske dozvole, podizanja, pa oročavanja namjenskog kredita.

Iz Vlade su prvo tvrdili, da je sve bilo besplatno, pa onda kasnije da ipak nije. Čedo Prodanović nije naplatio svoje usluge, objavio je Net.hr, a ovo je 6 stvari koje morate znati o cijelom slučaju:

1. Prodanović nije naplatio ništa

Čedo Prodanović nikad nije naplatio svoje usluge konzultiranja Vlade oko slučaja bivšeg ministra branitelja Mije Crnoje, doznaje Net.hr. Čedo Prodanović, piše Net, pozivajući se na dobro upućene izvore, za svoje konzultacije nikad ne uzima naknadu pa tako nije niti u ovom slučaju.

2. Sloković i Novak nisu željele da se pokrene disciplinski postupak HOK-a,

Odvjetnice Jadranka Sloković i Jadranka Novak su pak, potaknute reakcijom Hrvatske odvjetničke komore (HOK) kako će, ukoliko se pokaže da su davale besplatnu pravnu pomoć, komora protiv njih pokrenuti disciplinski postupak, ipak odlučile naplatitii svoje usluge, piše Net.hr

Naime, besplatna pravna pomoć ne može se pružati bez rješenja Komore jer je to suprotno Kodeksu.

Jadranka Sloković
Jadranka Sloković PIXSELL

3. Prvo su svi pričali da su savjeti besplatni…

Iz Vlade su kazali kako se u slučaju odvjetničkih savjeta u slučaju Crnoja usradilo ”o jednokratnoj usluzi savjetničke prirode vanjskih suradnika” te da su stoga ”njihove usluge bile u potpunosti besplatne”. Na pitanje koji su zaključci doneseni na sastanku stručnjaka i na osnovu čega je zaključeno da Crnoja nije kriv za ono što mu se stavljalo na teret, iz Banskih dvora poručili su da ”mišljenja iznesena u raspravi nisu notirana kao poseban dokument”.

“Ali njihov je sadržaj dostupan javnosti i razvidan iz izjave prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka“, dodali su. Nisu htjeli potvrditi da je riječ o Sanaderovim odvjetnicima Prodanoviću i Sloković.

Karamarko je tvrdio kako ima papir koji dokazuje da Crnoja nije kriv
Karamarko je tvrdio kako ima papir koji dokazuje da Crnoja nije kriv PIXSELL

4. No, Peđa Grbin nije se zadovoljo tim odgovorom.

Saborski zastupni SDP-a Peđa Grbin zatražio je odgovor na pitanje tko je platio usluge odvjetnika na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama.

“Glavni zaključak tog odgovora je da su u postupku oko smjene Crnoje i angažmana odvjetnika, Karamarko i Vlada iznijeli niz neistina (da ne kažem da su lagali). Prvo, suprotno onome što je Karamarko govorio i papiru kojim je mahao, odvjetnici nisu dali pisano, nego isključivo usmeno mišljenje. Koji je sadržaj toga mišljenja, to mi nije odgovoreno, zbog čega ću nastaviti postupak za dobivanje informacije pred Povjerenicom za informiranje”, napisao je Grbin na Facebooku.

5. Pa se pokazalo kako usluga ipak nije bila besplatna

U tom odgovoru stoji i kako usluga ipak nije besplatna – pravni stručnjaci svoje su usluge naplatili 2.187.50 kuna

Od ostavke bivšeg ministra branitelja Crnoje prošlo je nešto više od dva tjedna, ali danas ću opet pisati o tom slučaju,…

Posted by Peđa Grbin on 15. veljače 2016

6. Iz Vlade kažu da su ih odvjetnici obmanuli

Odvjetnici su Vladi rekli kako neće naplatiti uslugu savjetovanja u slučaju Crnoja, nakon čega su ispostavili račun, kazala je glasnogovornica Vlade Sunčica Glavak. Vlada je, tvrdi Glavak, cijelo vrijeme mislila kako odvjetnici rade pro bono, te zapravo nisu svjesno dovodili javnost u zabludu. Račun za te usluge iznosio je 2187,50 kuna.