Nekad je nužno odabrati stranu

Centar za mir iz Mostara tvrdi: 'Ovo je dosad neviđena snimka HVO-ovog granatiranja Starog mosta'

Snimka navodno prikazuje putanju projektila koje je tenk HVO-a ispalio s lokaliteta Stotina

FOTO: Screenshot/YouTube

Jedinstvena organizacija boraca grada Mostara (JOB) i TV Historija koja radi u okviru Centra za mir i multietničku suradnju iz Mostara objavili su, kako tvrde, autentičan filmski materijal koji navodno sadrži nikad viđene snimke granatiranja i rušenja Starog mosta u Mostaru 8. i 9. studenog 1993.

Kako navode u priopćenju, granatiranje Starog mosta navodno je snimila posada Hrvatske vojske s utvrde na kulama brda Hum iznad grada. Tvrde da snimka prikazuje putanju više od 50 projektila koje je tenk Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ispalio s lokaliteta Stotina.

“Iako je Haaški sud u pravomoćnoj presudi Šestorici političkih i vojnih dužnosnika paradržave Herceg-Bosne 29. studenoga 2017. jasno definirao da je Stari most razoren granatama iz tenka s položaja HVO-a, filmski materijali koji posjedujemo su zapečatili i udarili žig na sramotnu ulogu nalogodavaca ovog zločina od kojeg se službeni Zagreb i hrvatska struktura vlasti u Mostaru i Hercegovini nikada nisu ogradili”, navode u priopćenju.

‘Neka snimke budu opomena’

Direktor Centra za mir i multietničku suradnju Safet Oručević, inače bivši gradonačelnik Mostara, kazao je da snimka potvrđuje ono što je presudio Haški tribunal šestorki HVO-a u dijelu koji se odnosi na rušenje Starog mosta, prenosi N1.

“Ponosan sam danas na činjenicu, da od prvog dana ovog stravičnog rušenja nikada nismo optuživali hrvatski narod nego monstrume koji su ovo naredili i izvršili. Ponosan sam što smo Stari most odlučili graditi zajedno sa svjetskom bankom i UNESCO-om još 1997. i što je pored brojnih zemalja koji su učestvovali u izgradnji, hrvatska Vlada na čelu sa premijerom Račanom došla u Mostar i podržala ovaj projekat, Stari most – spomenik mira”, kazao je Oručević.

“Ove snimke neka dobro gledaju oni koji olako spominju rat i sukobe, neka im bude opomena kroz sta su prošli građani našeg grada i Bosne i Hercegovine. I neka znaju, rekao sam to i 9. studenog 1993., nema tih granata koje su mogle ubiti našu zajedničku ljubav prema ovom gradu i svemu onome što je kroz vjekove bio”, kazao je Oručević, prenosi N1.

Most srušen u studenom 1993.

Stari most u Mostaru granatama je srušio HVO 9. studenog 1993., a prilikom granatiranja stradala je stara jezgra grada. Rušenje mosta je počelo dvadeset dana ranije, a 8. studenog je intenzivno gađan s obližnjih planina Planinice i Stotine.

Granate su padale i na kule Taru i Halebinku koje su svojevrsni statički uteg mostu. Nakon dva dana intenzivnog granatiranja 9. studenog simbol Mostara je srušen.